Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona
ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu
České národní rady, v platném
znění, předkládám poslancům
následující interpelaci poslance Jiřího
Šolera na ministra školství, mládeže
a tělovýchovy Ivana Pilipa. Interpelace je přílohou
tohoto sněmovního tisku.
Příloha
Vážený pán,
Ing. Ivan Pilip
ministr školství,
mládeže a tělovýchovy České
republiky
Vážený pane
ministře,
podle informací listu "Český deník" z pátku 13. června 1994 vyjádřil výkonný výbor Křesťansko demokratické mládeže, že generál Augusto Pinochet je "jedním z mála světových státníků, který se dokázal postavit komunismu a porazit "jej". Zapomněli zmínit ještě další podobné hrdiny, jakými byli Benitto Mussolini a Adolf Hitler. Dále uvádějí: "Demagogické argumenty o počtu obětí pokládáme za směšné ve srovnání s dobovou situací těch zemí, ve kterých komunismus zvítězil. V Chile byly dvě strany barikády a generál Pinochet stál na té správné". Doufám, že při příští návštěvě podobného humanisty jej naši mladí křesťané uvítají přinejmenším pochodňovými pochody, tradice je radno dodržovat. Podobně jako sudeťáci v Norimberku.
S velkým znepokojením jsem sledoval růst projevů intolerance, fašismu a násilí v našem státě po listopadu 1989. Nejprve drobný tlak na nezávislé politické strany, potom otevřené vyhlášení Mussoliniho zásady, že strany jsou pro straníky, ale svazky (fasces) pro všechny. Následovaly otevřené zločiny proti základům lidskosti, jakým byl řekněme případ Bartončík během voleb 1990. Osobně jsem zažil nejrůznější projevy nátlaku, včetně individuálního teroru a státem podporovaných teroristických skupin mládeže. Dnes se někteří "politici" nestydí předkládat mládeži takové vzory humanity, jako je generál Pinochet, zítra to bude Mussolini nebo Hitler. Konečně situace v čele našeho státu hovoří sama za sebe. V takovém prostředí pouze fungující torzo demokratických mechanismů může ochránit naší zemi od nové otevřené fašistické diktatury. Konečně totalitní článek 65 české ústavy silně připomíná podobný výdobytek ústavy z období Pinochetovy vlády. A pouze vzájemná tolerance mezi Čechy a Slováky zabránila stavbě barikád po vyprovokované roztržce, takže dnes na tom nejsme podobně jako v bývalé Jugoslávii. Domnívám se, že takové barikády nemají žádnou správnou stranu, pouze strany nesprávné. Konečně i autoritářské dělení demokraticky zvolených parlamentních stran na "demokratické a nedemokratické" patří do této kategorie.
Rozbití a obsazení Československa v letech 1938-1939 bylo Mezinárodním vojenským tribunálem v Norimberku ohodnoceno jako zločin proti míru. Věřím, že se jednou sejde podobný tribunál a vyhodnotí podobně zločiny komunistických a postkomunistických diktatur. Konečně na obou případech se podílely někdy i stejné rodinné klany.
Nemám rád řešení
podobných situací podle trestního zákona
a soudů. Ostatně sám jsem poznal jaké
je to být vtahován do politického procesu
a nikomu to nepřeji. Věřím, že
většina dospělých lidí je natolik
vyspělá, že se k podobným excesům
vyprovokovat nenechá. Ovšem propagace násilí
a fašismu mezi mládeží je mnohem nebezpečnější
a je nutno jí bránit. Obracím se proto na
Vás a ne na ministerstvo vnitra, věřím
totiž, že podobné situace je lépe řešit
politicky pomocí lidského přístupu.
A to by měla být Vaše parketa, jednak jako
ministra školství a mládeže, jednak jako
křesťanského politika. I když poslední
dobou mi praxe napovídá, že vazba mezi křesťanstvím
a totalitou není tak nepřirozená, jak by
člověk soudil. Důkazem může být
např. obhajoba nacistických zločinů
Vaším předchůdcem PhDr. Petrem Piťhou
před volbou presidenta České republiky v
loňském roce. Konečně mnohé
zkušenosti z historie našeho národa tomu nasvědčuji.
S ekumenickým pozdravem