Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

1072

INTERPELACE

poslance Zdeňka Vorlíčka

na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického

ve věci privatizace Filmového podniku hl. m. Prahy

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Zdeňka Vorlíčka na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 30. června 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

INTERPELACE

na ministra pro správu národního majetku a privatizaci české vlády

ing. Jiřího Skalického

ve věci privatisace Filmového podniku hl. m. Prahy.

 
V Praze dne 28. června 1994

Vážený pane ministře !

Před několika dny na schůzi Zastupitelstva hl. m. Prahy byl Výborem pro kulturní a památkovou péči naléhavě presentován problém ohrožení existence Filmového podniku hl. m. Prahy. Vlivem postoje české vlády a vlekoucího se rozhodování o privatisaci zmíněného podniku na Vašem ministerstvu hrozí reálné nebezpečí zhroucení činnosti pražských kin. Pokud by k tomu došlo, byla by to nejen evropská kulturní ostuda, ale svědčilo by to i o zvláštních poměrech v ČR, jestliže v důsledku nečinnosti exekutivy může v hlavním městě státu nastat takový stav.

Dovolte krátkou rekapitulaci problému. Zastupitelstvo hl.m. Prahy, vedeno pocitern zodpovědnosti za stav kulturních zařízení na svém území, požádalo dne 22. VI.1992 příslušné členy české vlády o převedení státního majetku, dosud svěřeného Filmovému podniku hl. m.Prahy (dále FP), do vlastnictví hl.u.Prahy, jako zakladatele této státní příspěvkové organisace. Město Praha tím dalo najevo, že je připraveno řešit budoucnost sítě kin a rozhodnuto provést transformaci této sítě ve své působnosti.

Důvod byl zřejmý - nikdo tento úkol nemůže provést s lepší znalostí poměrů a v dokonalejším souladu s potřebami občanů i návštěvníků města, než město samo. Představitelé Prahy přitom při jednáních upozorňovali ministerské činitele, že jde o problém naléhavý, protože FP jako státní příspěvková organisace (bez státního příspěvku!) je ve značných ekonomických těžkostech. zejména pro předimensovanou siť kin, odrážející ještě poměry počátků kinematografie, kdy neexistovala konkurence televise, zesílená po r. 1990 ještě rozšířením tzv. home, video.

Představitel: Prahy upozorňovali, že pokud ministři české vlády ponechají FP delší dobu v předtransformační agónii, bude se podnik hroutit zcela nezadržitelně, protože blokování disposičních práv k majetku Fa neumožňuje promyšlenou redukci sítě kin a vzniklé finanční ztráty rak nelze přičítat špatnému řízení podniku, ale váhání exekutivy s vyjasněním osudu FP.

Přesto rozhodnutí české vlády o žádosti na převedení majetku FP na obec přišlo až v září 1993 a bylo negativní. O budoucnosti sítě kin v Praze nemělo rozhodnout samo město. Česká vláda tím, že zařadila FP do privatisace, vzala zodpovědnost za řešení tohoto problému na sebe.

Jde o zajímavý a zdaleka ne jediný doklad toho, jak se představitelé české vlády na jedné straně zaklínají "vstupem do Evropy ", a na druhé straně se nehodlají řídit principy subsidiarity tam běžným, t. j. aby rozhodování o problému bylo, činěno na

co možná nejnižším rozhodovacím stupni, co nejblíže k občanovi, kde se rozhoduje s nejlepší znalostí věci a adresnou zodpovědností.

Obdobných postupů vůči Praze byla uplatněna v privatisaci řada. Pro příklad upozorním ještě na rozhodnuti Ministerstva pro správu nár. majetku a privatisaci (MSNMP) o areálu výzkumných ústavů v Běchovicích, kde město Praha v souladu se svou koncepcí rozvoje chtělo na tomto území podporovat vznik malých průmyslových firem, aplikujících špičkové technologie projektem Technologického centra, ale MSNMP (přes určité dohody s městem) dalo část majetku do kupónové privatisace a zprivatisovalo výrobní a provozní základnu tohoto areálu, takže dnes místo špičkových technologií se v běchovickém areálu i šijí tepláky, a místo inovačních firem tam kšeftují zásilkové společnosti se zbožím pouťové úrovně.

I po nepříznivém rozhodnutí české vlády o žádosti na převedení majetku FP na hl.m, Prahu zastupitelé neresignovali a byl zpracován a podán vlastní privatisační projekt města FP, o kterém dosud nebylo rozhodnuto. Už několikrát bylo urgováno rozhodnutí v té věci (např. v dubnu t. r. ved. odboru kultury V. Rajnošek u řed. odboru MSNMP p. Nechuty v květnu nám. primátora Exner dopisem nám. ministra MSNMP Soukupovi), ale bezvýsledně.

Hl.m.Praha tak bez své viny, jako bezmocný zřizovatel bez majetkových disposičních práv, je na základě zodpovědnosti k potřebám města nuceno dotovat podnik značnými finančními prostředky jen proto, že je rozhodnutí o privatisaci FP neustále odkládáno. Je to vlastně případ nezodpovědného mrhání rozpočtových prostředků vinou laxnosti ministerských úředníků.

Jako jeden z členů Zastupitelstva hl.m.Prahy obracím se proto na Vás, vážený pane ministře, s žádostí, aby MSNMP už dále neodkládalo rozhodnutí o privatisaci FP a přimlouvám se také za to, aby se už dále nepřehlížely potřeby Prahy jako hlavního města ČR a realisoval se v tomto případe projekt města.

Váhání exekutivy může způsobit,že město Praha už nebude moci dále pokračovat v dotacích a síť kin se v hl.m. České republiky zhroutí dříve, než ministerští úředníci dospějí k svému rozhodnutí. Opomenutí potřeb hlavního města tohoto státu a řešení privatisace FP způsobem " kdo dá více " může způsobit, že v konečných důsledcích místo center kultury nastoupí kasina. erotické salony, nebo prodejny veteše, což snad není záměrem členů české vlády.

 
Zdeněk VORLÍČEK
 
člen Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
 
a Zastupitelstva hl. m. Prahy






Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP