Parlament České republiky

Poslanecká sněmovna

1994

I. volební období

981

INTERPELACE

poslance Jaroslava Nováka

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci činnosti Fondu národního majetku a jeho předsedy

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Jaroslava Nováka na předsedu vlády Václava Klause. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 17. května 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha


POSLANECKÁ SNĚMOVNA PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY
 Sněmovní 4
 118 26 Praha Malá Strana



INTERPELACE

na premiéra Václava Klause

ve věci činnosti Fondu národního majetku a jeho předsedy.

Vážený pane premiére,

v činnosti FNM se objevuje stále řada nesrovnalostí. V září 1992 to byl přímý prodej Knižního velkoobchodu Praha společnosti J.R.Vilímek, jejímiž zakladateli jsou Miroslav Macek a Jindřich Menzel. Schválení privatizačního projektu podle T.Ježka podporoval i Milan Uhde.

Další nesrovnalosti se projevily údajně u JAWY Divišov, která byla prodána v neveřejné soutěži t. zv. obálkovou metodou. Ministerstvo privatizace rozhodlo doporučit prodej JAWY zájemci, který předložil obálku, která neobsahovala nabídku, ale pouze úvěrový příslib, který byl vyšší než ostatní nabídky.

Dále v obálkové soutěži vypsané na prodej Opavské pekárny zvítězila s.r.o. Slezské pekárny, která nabídla nejvyšší částku - 35 milionů korun Ministerstvo privatizace potvrdilo výsledek soutěže, ale vládě doporučilo, aby pekárnu prodala zájemci na druhém místě, který nabídl jen 33 milionů.

Dále s.p. Elektro-Prega Jablonec nad Nisou prodal FNM počátkem listopadu 1993 dceřinné společnosti koncernu Asea Brown Boveri Busch-Jaeger, a to i přes fakt, že na vládu, jež o prodeji této firmě rozhodla, byla podána žaloba proti rozhodnutí správního orgánu.

Dle informací tisku ze září 1993 FNM bez vědomí akcionářů v období od října 1992 do května 1993 zvýšil u 58 akciových společností prodaných v první vlně kuponové privatizace jejich základní jmění o 5,7 mld Kč Tím snížil hodnotu akcií drobných investorů, kteří však o celé operaci nebyli informováni.

Dále po rozhodnutí z dubna 1994, že akcie držené FNM se budou Prodávat za za co nejvyšší cenu, bylo obnoveno jednání o způsobu privatizace a.s. Královopolská strojírna Brno. Ministerstvo privatizace letos v březnu navrhlo, aby 51% akcií KSB bylo prodáno za 56% jejich nominální hodnoty brněnské společnosti Kenap, kterou tvoří devět členů vedení KSB. Cena navržená Kenapem je však nižší, než nominální hodnota těchto akcií, ale je i nižší než aktuální cena KSB na burze cep papírů. Nabídku dalšího zájemce ministerstvo odmítlo, i když byla nakonec podstatně vyšší než nabídka Kenapu.

Dále vláda 13. dubna 1 994 rozhodla, že majetek n. p. Plzeňský Prazdroj v hodnotě přes 364 miliony korun bude převeden do vlastnictví a.s. Plzeňské pivovary. Současné vládní rozhodnutí přichází poté, co se v průběhu loňského roku ukázalo, že při privatizaci Prazdroje způsobem schváleným vládou 29. dubna 1992 došlo nejen k protiprávnímu vložení části majetku Prazdroje do a.s. Plzeňské pivovary, ale hrozilo i nebezpečí ztráty jeho ochranných známek.

A konečné v těchto činech odhalila prověrka NKÚ, že při privatizaci s.p. Čokoládovny Praha bylo porušeno usnesení vlády, nebo FNM prodal švýcarské firmě Nestlé, francouzské BSN a Evropské bance pro obnovu a rozvoj o třetinu více akcií a za podstatně nižší cenu, než stanovila vláda. Kromě toho byly v rozporu s vládním usnesením prodány akcie Čokoládoven také První investiční a.s. V důsledku toho z. skaly tyto firmy protiprávně navíc akcie, jejichž hodnota činí dres na burze zhruba tři a půl mld korun.

Ptám se Vás proto, vážený pane premiére, jak dlouho ještě hodlá vláda k této činnosti přihlížet, či zda byla již přijata nějaká opatření a jaké, a zda se uvažuje i o personálních změnách ve FNM.

S pozdravem

 MUDr Jaroslav Novák
 poslanec PS P ČR

V Praze dne 12.5.1994



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP