Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

945

INTERPELACE

poslance Zdeňka Vorlíčka

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci zařazení návrhu zákona o pojištění vkladů obyvatelstva do plánu práce vlády na II. pololetí 1994

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Zdeňka Vorlíčka na předsedu vlády Václava Klause. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne29. dubna 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

INTERPELACE

na předsedu české vlády doc.ing. V. Klause CSc.

ve věci zařazení návrhu zákona o pojištění vkladů obyvatelstva do plánu práce vlády na II. pololetí 1994.
 V Praze dne 20. IV. 1994

Vážený pane předsedo vlády!

Odhalení, že část managementu banky Bohemia použila určitých bankovních operací a zvláštních instrumentů, které se někdy ve světě dávají do souvislosti s bankovními podvody a " praním špinavých peněz ", nepochybně muselo vést k zásahu ČNB, po věřené bankovním dohledem. Nejsem si však jist už bezchybností postupu ČNB tak jak byl proveden neboť ve svých důsledcích vedl k panice mezi klienty banky Bohemia, náporu na vybírání vkladů, poklesu likvidity banky a nakonec tedy k rozhodnutí o za blokování vkladů banky na dobu neurčitou. Nemám důvodů nevěřit, že ČI postupuje v zájmu věřitelů banky Bohemia, nicméně to co se nakonec stalo, se stát nemělo, neboť je nyní v sázce pověst celé české bankovní soustavy.

Nechci teto rozebírat, jestli vystoupení představitelů ČNB byla psychologicky dodatečně účinná, zda slova o solidaritě bank a vytvoření garančního fondu neměla zaznít dříve atd. Jde mi nyní o drobné střádaly a malé a střední podnikatele, kteří jako klienti banky Bohemia přišli o možnost disponovat prostředky v nemalém objemu asi 7 mld, Kč. Už to, že na dobu neurčitou mají zablokovaná konta, může mít pro ně fatální důsledky. Bohužel nelze ani vyloučit to, že mohou přijít o značnější část svých finančních prostředků, pokud by se z jakéhokoliv důvodu situace v bance Bohemia vyvinula tak, že by tato banka nebyla schopna dostát svým závazkům.

Bankovní soustavě v České republice totiž citelně chybí zákon o pojištění vkladů obyvatelstva, který by řadovému občanovi zajišťoval podstatnou část vkladu (do určit výše vkladu) i při úpadku banky, tak jak je to v zahraničí obvyklé. Důsledkem toho může být podkopání důvěry v bankovní sektor u nás, přinejmenším však odklon vkladatelů od menších bank a nepříznivá deformace bankovního sektoru posílením dominantního postavení " velké bankovní čtyřky ", za jejíž vklady ručí podle zákona o bankách český stát.

Protože usnesení vlády č.26 ze dne 19.I.1994 o plánu práce vlády na 1.pololetí 1994 a výhledu na 2.pololetí 1994 s návrhem zákona o pojištění vkladů obyvatelstva nepočítá, obracím se na Vás, vážený pane předsedo vlády s žádostí, aby byl tento návrh zákona do plánu práce vlády na 2.pololetí 1994 zařazen a jeho podoba harmonisována s obdobnými, zákonnými opatřeními, platnými pro země Evropské unie od 1.I.1995.

 Vorlíček

 doc.ing. Zdeněk Vorlíček CSc.
 člen Hospodářského výboru
 Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

00/406/94


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP