Parlament České republiky

Poslanecká sněmovna

1994

I. volební období

833 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jaroslava Nováka

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci severomoravského a slezského pohraničí

Předseda vlády Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslance Jaroslava Nováka dopisem ze dne 9. března 1994.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď předsedy vlády Václava Klause na interpelaci poslance Jaroslava Nováka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 11. března 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha

Václav KLAUS

předseda vlády České republiky

 V Praze dne 9. března 1994
 Čj. 2274/94-OVA

Vážený pane poslanče,

v interpelaci ze dne 2. 2. 1994 navazujete na mou předchozí odpověď na Vaši interpelaci ve věci severomoravského a slezského pohraničí (tisk 625) a zajímáte se o účelové určení prostředků programu PHARE, vyčleněných na rozvoj regionu Horního Slezska a severní Moravy, správce uvedených prostředků a o kontaktní adresy, na které je možno se obracet s žádostí o poskytnutí těchto prostředků. K Vašim dotazům sděluji:

Na základě pilotního projektu ES PHARE, zaměřeného na restrukturalizaci regionu Horního Slezska a severní Moravy, byly vyčleněny prostředky ve výši 10 mil. ECU, které budou uvolněny na činnost Agentury pro regionální rozvoj a.s. Ostrava (2 mil. ECU) a na základní kapitál Regionálního podnikatelského fondu (8 mil. ECU), který zahájí svou činnost ve 2. čtvrtletí 1994 (jakmile skutečně přijdou prostředky z Bruselu).

Agentura pro regionální rozvoj a.s. se sídlem ul. 2. října 168, 709 01 Ostrava 1 (tel. 069/66031.63-4, fax 661262) byla založena 19. 2. 1993 a vznikla zápisem do obchodního rejstříku dne 13. 1993 /IČO: 47673168/. Agentura má formu akciové společnosti s tříčlenným představenstvem. Předsedou představenstva a generálním ředitelem.agentury je Ing. arch. Josef Pavela. Valná hromada je tvořena třemi subjekty - Ministerstvem hospodářství ČR 30%. Sdružením obcí Horního Slezska a severní.Moravy - 35% a Hospodářskou a sociální radou Ostravsko-karvinského regionu - 35%. Úkolem agentury je vytvářet podmínky pro koordinovanou obnovu a rozvoj regionu horního Slezska a severní Moravy (okresy Bruntál, Opava, Ostrava-město, Karviná, Frýdek-Místek a Nový Jičín) v procesu jeho transformace na ekonomicky, sociálně a kulturně vyspělou oblast.

Agentura získala v rámci programu PHARE statut Project Management Unit (PMU) a při řešení a financování akcí vychází ze závazných standardizačních dokumentů ES PHARE. Finanční prostředky ES PHARE mohou být přiděleny Agentuře na základě schváleného indikativního programu (Tříletý program akcí Agentury) a finančního memoranda a pouze na základě těchto podkladů může Agentura s prostředky PHARE disponovat. Prostředky PHARE přitom nekryjí provozní náklady, ty musí zabezpečit Agentura vlastní činností nebo příspěvky jiných organizací.

Příspěvek PHARE by měl tvořit pouze menší část potřebných finančních prostředků na uvažované akce v tříletém programu Agentury, větší část by měl zajistit veřejný a soukromý sektor, tuzemský i zahraniční. Agentura přitom nedisponuje finančními prostředky na přímou podporu podnikání. K tomu účelu byl založen dále uvedený Regionální podnikatelský fond.

Z výše uvedeného je zřejmé, že alokace prostředků PHARE vyčleněných pro akce.Agentury je již věcně předurčena. Na realizaci jednotlivých akcí však jsou a budou i nadále vypisovány Agenturou konkurzy s cílem získat nejlepší projektové, poradenské, finanční a další firmy, jejichž úkolem je řešit v rámci zadání jednotlivé projekty. Každému vážnému zájemci podají pracovníci Agentury příslušné informace.

Zhruba 8 mil. ECU poskytne postupně PHARE na zřízení a počáteční investice Regionálního podnikatelského fondu Horního Slezska a severní Moravy, s.r.o. (dále jen ''RPF"), jehož založení je již v konečné fázi (registrace společnosti se předpokládá do konce března t.r.). Dočasné sídlo RPF v budově Magistrátu města Ostravy, Prokešovo nám 8 ..?.. Ostrava. Kontaktními osobami jsou Gijs M. (generální ředitel) a Ing. Vladislav Jež (konsultant), telefon 0601-531 250.

V souladu s právními předpisy ČR bude příjemcem prostředků PHARE Nadace pro rozvoj regionů, která byla založena 28. 1. 1994 Ministerstvem hospodářství ČR. Jej.m prostřednictvím budou tyto prostředky dále převáděny do RPF. V čele nadace je tříčlenná rada složená ze zástupců Ministerstva hospodářství, Komise ES a Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Postupně však bude struktura vlastníků diverzifikována tak, jak se managementu RPF podaří přilákat další investory.

Základním principem fungování RPF bude poskytování tzv. rizikového kapitálu ("Venture capital") malým a středním podnikům v regionu Horního Slezska a severní Moravy (okresy Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava a Ostrava). Rizikový kapitál znamená poskytnutí dočasných finančních zdrojů výměnou za podíl na kmenovém jmění slibných podniků. Tím se bude RPF s příslušným podnikatelem dělit o obchodní riziko aniž by požadoval úroky, zástavu nebo záruku. Kromě podílu na základním jmění (vždy jako minoritní podílník) může RPF poskytovat i nezajištěné půjčky, které lze v některých případech konvertovat na podíl na základním jmění.

RPF může napomoci k vytýčení správných cílů při rozvoji podniku a díky svým znalostem, zkušenostem a síti kontaktů je schopen poskytovat podnikatelům podporu a konzultace.

Prostředky investované prostřednictvím rizikového kapitálu jsou samozřejmě vystaveny větším rizikům a jsou méně likvidní nežli ostatní formy financování. Proto bude RPF jako zisková organizace vybírat pouze soukromé firmy s nejlepšími vyhlídkami na růst. Po dosažení společných cílů zhodnotí RPF svůj rizikový kapitál především ve formě kapitálových přírůstků (prodejem svého podíl.u na kmenovém jmění podniku) anebo výplatu dividend.

Prioritně bude investováno do výrobního sektoru. Projekty mohou mít přitom charakter průmyslové výroby nebo výroby pro zemědělství a služeb včetně cestovního ruchu. Výše finančního vstupu RPF do podnikatelského subjektu se může pohybovat v rozmezí od 1 mil. Kč do 10 mil. Kč, přičemž rizikový kapitál se může stát vhodnou formou financování v různých etapách rozvoje podniku.

Vzhledem k tomu, že RPF dosud nevznikl, je v této chvíli bezpředmětné, aby se příslušné firmy ucházely o poskytnutí rizikového kapitálu RPF. Způsob podávání žádostí včetně nezbytných formalit bude teprve stanoven.

S pozdravem Václav Klaus

Vážený pan

MUDr. Jaroslav Novák

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP