Parlament České republiky

Poslanecká sněmovna

1994

I. volební období

814

INTERPELACE

poslanců ČSSD

na předsedu vlády Václava Klause

ve věci privatizace nemocnice s poliklinikou Na Homolce, Roentgenova ul. 2, Praha 5

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslanců ČSSD na předsedu vlády Václava Klause. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 3. února 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha


POSLANEC
 
POSLANECKÉ SNĚMOVNY
 
PARLAMENTU ČESKÉ REPUBLIKY
V Praze dne 1. 2. 1994

Interpelace

poslanců ČSSD na předsedu vlády doc. ing. V. Klause, CSc.

ve věci privatizace nemocnice s poliklinikou Na Homolce, Roentgenova ul. 2, Praha 5

Jméno

Jan Bláha

František Brožík

Petra Buzková

Robert Dostál

Vlastimil Doubrava

Jiří Faifr

Eva Fischeroá

Stanislav Gross

Václav Grulich

Karel Hrdý

Michal Kraus

Pavel Peržílek

Miroslav Řezníček

Vítězslav Sochor

Zdeněk Trojan

Jiří Vyvadil

Josef Wagner

Eduard Zeman


Vážený pane premiére,

podle našich i informací má být nemocnice s poliklinikou Na Homolce, Roentgenova ul.. 2, Praha 5, prodána zahraniční firmě Na základě výsledků veřejné obchodní soutěže je vládě navrženo přijmout projekt na podmínky a kriteria konsorcia Euro Hospital Group. Konsorcium je s složeno ze dvou zahraničních a jednoho tuzemského partnera. Ze zveřejněného projektu není. zřejmé, zda zdravotní péče lůžkové i ambulantní části bude zachována v dosavadním resp. potřebném rozsahu, zejména pokud jde o vysoce specializovanou péči o nemocné s kardiovaskulárními onemocněními a o nemocné vyžadující neurochirurgickou péči přesahující jejich finanční možnosti. Dále vznikají. pochybnosti, zda nedojde k omezení dostupnosti některých zdravotnických sužeb pro obyvatele Jihozápadní části Prahy.

Máme proto pochybnosti nejen z hlediska respektování Lékařské etiky, humanity a dalších obecně uznávaných principů zdravotnictví, patřících k evropské kultuře, ale i z hlediska ústavně právního. Součástí české ústavy je Listina základních práv a svobod, která v čl. 37. stanoví: "Každý má právo na ochranu zdraví. Občané na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní. pomůcky za podmínek, které stanoví zákon." Zákon může stanovit pouze podmínky zajištění tohoto ústavního práva, nikoliv jej popřít, tím méně by jej mohly popřít normy nižší právní. síly.

Přitom se jedná o zařízení vybudované za minulého režimu pro jeho vedoucí představitele a další tehdy privilegované osoby. Veřejnost po listopadové revoluci právem očekávala, že toto zařízení bude odňato této úzké vrstvě vyvolených a bude ho využíváno ve prospěch občanů, kteří potřebují vysoce specializovanou zdravotní péčí, kterou je toto zařízení schopno poskytnout.

Záměr prodat tuto prvotřídně vybavenou nemocnici, postavenou v nedávných letech velmi vysokým nákladem, zahraniční firmě v době, kdy je oprávněným předmětem kritiky celkové zaostávání technologické úrovně našich zdravotnických zařízení, je provázena okolnostmi., které prohlubují naše obavy.

Proto se tážeme, zda je pravdou, že nemocnice má být prodána za účetní hodnotu 43, 36 mil.. USD a to tak, že má být splácena po dobu deseti let v ročních splátkách, přičemž má přejít do majetku nabyvatelů již po první splátce ve výši 30% této částky. To by znamenalo, že nabyvatel by disponoval celým majetkem již v době, kdy by splatil pouhých 13 mil USD celkové sumy, ačkoliv podle našich expertních odhadů by tržní cena podle měřítek vyspělých tržních ekonomik činila nejméně 250-300 mil. USD. Šlo by vlastně o převod tohoto majetku do zahraničí za neúměrně nízkou, nebo spíš jen symbolickou cenu.

Náš další dotaz je směřován na přiměřenost důvodů (např. skutečná postradatelnost tohoto zařízení pro péči našich občanů) prodeje této nemocnice. Pokud takovéto přiměřené důvody existují, proč nebylo vůbec provedeno ocenění podle měřítek vyspělých tržních ekonomik, proč byla volena forma prodeje, která se bez takového ocenění obešla a to ještě v takových časových termínech, kdy k náročné i cenové soutěži nemohlo dojít - téměř to spíš připomínalo holandskou dražbu.

Poslední naše otázka je, zda pro nemocné, jejichž zdravotní péče by byla omezena prodejem tohoto objektu, bude pří pravena jiná kapacita při s tejné odbornosti. a kvalitě, a jak vysoké náklady s tím budou spojeny.

Vzhledem k tomu, že podle našich informací má k rozhodnutí vlády v této věci dojít v nejbližší době, žádáme o urychlenou odpověď na naši interpelaci.

1.2.1994


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP