Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1994

I. volební období

795 A

ODPOVĚĎ NA OTÁZKU

poslance Jaroslava Nováka na ministra kultury Pavla Tigrida

ve věci restituce zámku v Písečné nad Dyjí

Ministr kultury Pavel Tigrid zaslal odpověď na otázku poslance Jaroslava Nováka dopisem ze dne 18. února 1994.

Podle § 90 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra kultury Pavla Tigrida na otázku poslance Jaroslava Nováka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 28. února 1994

Milan Uhde v. r.

Příloha


Ministr kultury
 
České republiky
 
  
Pavel Tigrid
 



 V Praze dne 18. 2. 1994
 Č. j. 1474/94


Vážený pane poslanče,

k Vašemu dopisu, týkajícímu se zámku v Písečné nad Dyjí, Vám sdělujeme:

Objekt je nemovitou kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR pod č. rejstříku 2085 a jde o rozlehlý renesanční zámek se starším jádrem s věžemi. Původně byl snad obehnaný i vodním příkopem. Samotný zámek byl jen nepatrně změněn mladšími slohovými zásahy a stavebními úpravami, které jsou ve velmi dobré výtvarné úrovni. Pokud jde o uváděné zařazení objektu zámku do II. kategorie kulturních památek, sdělujeme, že otázka kategorizace byla s účinností zákona ČNR č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, zrušena.

Pokud jde o úvahu objekt rekonstruovat a případně využít pro jiné účely, je třeba ve smyslu ustanovení § 14 zákona ČNR č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, tento záměr projednat s příslušným okresním úřadem, který na základě vyjádření památkového ústavu vydá závazné stanovisko.

Zároveň doporučujeme obrátit se s tímto záměrem na Památkový ústav v Českých Budějovicích, Přemysla Otakara II. č. 34, 370 21 České Budějovice. který Vám poskytne odborné poradenské služby.

K možnostem financování nemovitých kulturních památek v r. 1994 uvádím následující zdroje:

1. Rozpočty okresních, městských a obecních úřadů

Největší a dosud málo využívaný zdroj finančních prostředků v orgánech místní samosprávy. Na památkovou péči bylo v r. 1993 vyčleněno v rámci ČR 600 mil. Kč.

2. Havarijní fond

Jedná se o finanční prostředky přísně účelově vázané pouze pro havarijní případy, jakými je stav střechy a porucha statiky. Rozdělením těchto prostředků byly pověřeny jednotlivé regionální památkové ústavy. V roce 1994 byla uvolněna částka 45 mi. Kč.

3. Program regenerace městských památkových rezervací a zón

Na základě schváleného Programu regenerace MPR a MPZ lze požádat o finanční příspěvek ve smyslu usnesení vlády č. 209/92. Pro rok 1994 byla vyčleněna částka 275 mil. Kč. Kritéria, dle kterých budou objekty v městských památkových rezervacích a zónách vybírány, obdrželi starostové měst začátkem t. r. Bližší informace poskytne Ing. Mandysová, tel. č. 513 2336 nebo Ing. Kaigl, tel. č. 533 804.

4. Výtěžek z loterijního sázení MATES

Malý zdroj finančních prostředků, u kterých rozhoduje odborná komise 2 x ročně. Případná dotace se poskytuje v desetitisícových částkách, mimořádně v několika set tisícových. Účelovost dotace je přibližně stejná jako u havarijního fondu.

5. Program podpory podnikání vyhlášený Ministerstvem hospodářství ČR a zveřejněný v Hospodářských novinách č. 11 z 27. 1. 1994. Tento obsažný materiál nabízí formou řady speciálních programů možnost finančního zvýhodnění, např. příspěvek v %ní výši na úrok z bankovního úvěru.

S úctou


 
Pavel Tigrid


Vážený pan

MUDR. Jaroslav Novák

poslanec

Poslanecká sněmovna Parlamentu

České republiky

Na vědomí:

Vážený pan

PhDr. Milan Uhde

předseda PS Parlamentu

Praha




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP