Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

778

INTERPELACE

poslanců Františka Trnky a Hany Orgoníkové

na místopředsedu vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe

ve věci privatizace státního podniku Pribina Přibyslav

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím pádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslanců Františka Trnky a Hany Orgoníkové na místopředsedu vlády a ministra zemědělství Josefa Luxe. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 23. prosince 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

Vážený pan

Ing. Josef Lux

místopředseda Vlády České republiky

a ministr zemědělství

prostřednictvím pana

PhDr. Milana Uhdeho

Předsedy Poslanecké sněmovny

Parlamentu České republiky


 V Praze dne 15.12.1993


Vážený pane místopředsedo,

již mnohokrát byla v souvislosti s privatizací diskutována otázka efektivnosti privatizace jednotlivých podniků z hlediska obecné prospěšnosti. Má se na mysli jednak přímý přínos do státní pokladny a jednak, a to v neposlední řadě, přínos pro české hospodářství a pro podnikání našich podnikatelských subjektů. Posuzujeme-li celou věc v širších souvislostech, může se jednat i o otázky zachováni či likvidace vlastni perspektivní výroby vstupem cizího kapitálu, který ve valné většině případů není takovému zachování nakloněn, nebol by mohlo znamenat značnou konkurenci a překážku při ovládnutí vnitřního trhu.

Ve své poslanecké praxi jsme se setkali s velmi signifikantním konkrétním případem. V současné době dochází a z větší části už došlo k privatizaci státního podniku Pribina Přibyslav. Tento podnik měla zakoupit jistá francouzská firma, a to za účetních hodnot. Podle neověřených zpráv má snad dojit k navráceni tohoto podniku, neboč nebyla uhrazena daň z převodu nemovitosti, která má být pro finanční možnosti francouzského partnera nepřijatelná. Je ovšem možné a zdá se i pravděpodobné, že s využitím novel daňových zákonů k prodeji skutečně dojde.

Situace, která by takto vznikla by byla ve svém konečném důsledku velmi negativní. V rámci rozvoje české mlékárenské výroby, včetně tradic tohoto bývalého družstevního sýrařského podniku od roku 1924, je neúnosné, s ohledem na tuto tradici, podnik prodat cizí firmě a tím zlikvidovat možnost konkurenční výroby sýrů včetně typů plísňových sýrů (cammembert).

Předpokládáme, že v případě prodeje francouzskému zájemci, dojde k likvidaci celé sýrařské výroby z důvodů konkurenčních bojů v rámci potravinářské výroby, protože je zcela nelogické, aby francouzská sýrařská firma podporovala výrobu konkurenčního sýru typu Hermelín. Pokud tato výroba bude likvidována předpokládáme i likvidaci minimálně 100 pracovních míst v regionu. Mlékárenské výrobky jsou u nás tradičně vyráběny, proto nechceme, aby tato výroby byla v rámci České republiky plně zlikvidovány.

Vzhledem k tomu, že máme důvodné obavy z toho, že prodej podniku do rukou cizího kapitálu vytváří monopol, který nepodporuje českou podnikatelskou sféru obracíme se na Vás, vážený pane místopředsedo, s touto interpelaci a žádáme:

1) O poskytnutí informací z jakých důvodů je tento záměr uskutečňován.

2) O zásah směřující k tomu, aby celá záležitost byla vyřešena ve prospěch zachování českého podnikatelského vlivu a v neposlední řadě i k ochraně potravinářského trhu před negativními vlivy ze zahraniční, a to nikoliv formou ochranářské politiky, ale formou uplatnění logiky tržního mechanismu.


Prof. ing. František TrnkaIng. Hana Orgoníková
poslanec Poslanecké sněmovny poslankyně Poslanecké sněmovny
Parlamentu ČRParlamentu ČR
















Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP