Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

771

INTERPELACE

poslance Josefa Křížka

na ministra vnitra Jana Rumla

ve věci poškozování zájmů a majetku firmy Adriana, výrobce těstovin ZD Červenka

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Josefa Křížka na ministra vnitra Jana Rumla. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 16. prosince 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

Vážený pan

Jan Ruml

ministr vnitra České republiky

prostřednictvím pana

PhDr. Milana Uhdeho

předsedy Poslanecké sněmovny

Parlamentu ČR


 V Praze dne 9.12.1993


Vážený pane ministře,

obracím se na Vás s interpelací, která je zároveň naléhavou prosbou o pomoc při řešení případu hospodářské kriminality, který níže popisuji.

Obrátil se na mne představitel firmy Adriana ZD Červenka, okres Olomouc, která se zabývá výrobou těstovin. Informoval mne o postupu policie České republiky při vyšetřování trestné činnosti, která firmu Adriana ekonomicky velmi poškodila. Nechce se mi věřit tomu, že případ, který byl vyřešen samotnou firmou Adriana, která byla poškozena nedovedla policie České republiky do zdárného konce. Celá záležitost o kterou se jedná vzbudila poměrně značný veřejný ohlas a to i díky tomu, že byla podrobně popsána v Hanáckých novinách (sobota 20.listopadu 1 993 článek Commer gate aneb velmi špinavé nudle). K čemu tedy došlo.

Dne 12.10.1993 navštívili firmu Adriana 2 pánové, z nichž jeden se prokázal živnostenským listem znějícím na jména Juraj Bába soukromý podnikatel. Firmu Adriana navštívili za účelem nákupu zboží. Po vzájemné dohodě byla firmou Adriana vystavena předfaktura na zboží objednané panem Bábou. Dne 15.10.1993 přijel pan Bába osobně a vlastním odběrem odvezl zboží dle objednávky, kterou učinil dne 12.10.1993. Jako potvrzení platby přivezl příkaz k úhradě vystavený dne 13.10.1993 a potvrzený VÚB Komárno, expozitura Kollárova dne 13.10.1993 a výpis z účtu č. 383241 - 142/0200, na kterém je uveden pohyb ve prospěch firmy Adriana. Po předložení těchto dokladů bylo panu Bábovi předáno zboží dle objednávky a proplacené faktury.

Zboží si pan Bába odvezl týž den vozidlem BR 84 00, patřícímu soukromé firmě Bednařík, silniční autodoprava Krnov. K vyřízení celních formalit byli odkázáni na Celní deklaraci ČSAD Olomouc.

Dne 25.10.1993 se firma Adriana telefonicky spojila s VÚB Komárno, expozitura Kollárovo, kde sdělili, že panu Bábovi byl zrušen účet číslo 383241 142/0200 již v dubnu z důvodu nepohybu na účtu a byla telefonicky upozorněna, že pan Bába pravděpodobně vlastní falza razítek ZÚB Komárno, expozitura Kollárovo, stejně tak jako bianco výpisy z účtů. Bylo sděleno, že v případě p. Báby nejde o ojedinělý dotaz na stav jeho konta a proto také VÚB Komárno přestala respektovat bankovní tajemství v případě této firmy.

Po této informaci ze strany VÚB Komárno se firma Adriana rozhodla předat celý případ policii a dne 27.10.1993 podala trestní oznámení na firmu Bába. Po zjištění přístupu policie k této věci se Adriana rozhodla angažovat se v tomto případě i nadále.

Firma Adriana zjistila, že zboží pro pana Bábu nepřekročilo hranice, proto byl kontaktován soukromý dopravce, který zásilku odvážel. Tento nám při návštěvě firmy dne 28.10.1993 ochotně popsal celou událost takto:

"Přepravu si u mě objednal na 15.10.199 telefonicky neznámý muž mluvící česky. Pana Bábu mi přivezl dne 15.10.1993 k mému domu v Krnově osobní vůz Favorit, který ihned odjel. Po té co jsem zjistil, že pan Bába je Slovák a řekl mi, že zásilka bude směřovat na Slovensko, požadoval jsem uhradit přepravné ihned v hotovosti a bylo mi vyhověno. Přijeli jsme do firmy Adriana, naložili zboží a po výjezdu z vrátnice mi pan Bába, který mě doprovázel, přikázal nejezdit do Olomouce na celnici, ale přejet do Krnova. Tam jsme celý náklad složili v soukromé garáži. Asi po 4 dnech za mnou přišli neznámí pánové a požádali mě, abych zboží převezl do Bruntálu. Celý náklad jsme naložili a převezli do Bruntálu do skladu firmy COMERC s.r.o."

Dopravce ochotně ukázal místa, kde zboží vyložil původně a kam zboží převezl v následujících dnech.

Tyto informace byly dne 29.10. 1 993 předány policii, tentokrát již vyšetřovně Litovel, kde byl celý případ přidělen panu Mgr. kpt. Schillerovi. Tento byl služebně nepřítomen a zástupci firmy Adriana byli informováni, že se vrátí až za 5 dnů. Jeho kolega sdělil, že p. Schiller je procesně samostatný a nikdo mu nemůže do případu zasahovat. Po přesvědčování, aby provedli prohlídku skladu firmy COMERC s.r.o., telefonicky požádal policii Bruntál, aby tak učinila. Tentýž den odpoledne volal firmu Adriana velitel policie Bruntál a informoval, že prohlídku dle žádosti policie Litovel provedli a že v tomto skladu se nachází větší množství výrobků firmy Adriana než je v pátrání a proto bruntálští policisté odjeli, aniž učinili dokumentaci skladu nebo jakékoliv jiné opatření, které by znemožňovalo firmě COMERC s tímto zbožím nakládat.

Po této informaci se zástupci firmy Adriana ihned vydali do Bruntálu za velitelem policie a snažili se ho přesvědčit, aby provedl takové kroky, kterými by hledané zboží zajistil. Ten sdělil, že jim nemůže pomoci. Proto byla navštívena firma COMERC s.r.o. velkoobchod s potravinami a výroba potravin. Tam manželka majitele firmy p. Ševčíková předložila doklady o tom, že firma COMERC nakoupila toto zboží od firmy GRUBER město Albrechtice a této firmě proplatili fakturu v hotovosti dne 21.10.1 993. Pak ukázala zboží ve skladu. Tam bylo objeveno zboží v sortimentu a množství, které odpovídá dodacím listům pro firmu Bába a další výrobky firmy Adriana. Celé toto množství vyskytující se ve skladu nakoupila firma COMERC dle předložených dokladů od firmy GRUBER.

Dále si na policii v městě Albrechticích firma Adriana prověřovala p. Grunu Otakara, majitele firmy GRUBER. Tam sdělili, že pan Gruna je hledaný policií pro podvody.

Zástupci firmy Adriana znovu odjeli k firmě COMERC s.r.o. a upozornili je, že celá zásilka zboží nakoupená od firmy GRUBER, pochází z trestné činnosti a žádali je, aby se zbožím až na další nemanipulovali.

Ve čtvrtek 4.11.1993 se ozval telefonicky majitel firmy COMERC pan Ševčík a sdělil nám, že jakékoliv další jednání je bezpředmětné, protože celou zásilku nakoupenou od firmy GRUBER prodal.

Proto byli o celé záležitostí informovat novináře a dne 27.11.1993 vyšel v Hanáckých novinách článek, který celou událost popisuje a který přikládám.

Dne 1.12.1993 přišel firmě Adriana dopis od policie Litovel, který též přikládám.

V souvislosti s touto akcí bylo podáno trestní oznámení na firmu GRUBER z důvodu odebírání zboží od firmy Adriana a neproplácení faktur.

Zajímavé je, že při nezávazném rozhovoru s jedním z vyšetřovatelů tento mimo jiné řekl, že bruntálští policisté modli ihned zajistit zboží již při podezření z trestné činnosti, ale pravděpodobně učinili to, že informovali pana Ševčíka, že zboží je v pátrání a doporučili mu, aby se tohoto co nejrychleji zbavil, jak tento pán také učinil.

Ve světle těchto skutečností považuji za téměř absurdní, že policie v našem státě nechá za sebe pátrat a vypátrat pachatele, přičemž ten kdo jej vypátrá je sám poškozený. Poškozený si dále sám nalezne zboží, které bylo předmětem trestného činu, oznámí věc řádně policii a ta svou nečinností způsobí, že mezi tím je podvodně získané zboží v klidu a pohodě rozprodáno. Poškozený tedy nemá ani peníze a nemá ani naději, že by získal zpět své zboží. Toto jsou tedy důvody, proč se na Vás, vážený pane ministře, obracím s touto interpelací a žádám:

1) Urychlený zásah, který by znamenal alespoň částečné zamezení dalšího poškozování zájmů a majetku firmy Adriana, výrobce těstovin ZD Červenka.

2) Zprávu o tom, jakým způsobem hodlá Česká policie vyřešit otázku náhrady škody výše uvedené firmě, kterou evidentně svým opomenutím spoluzpůsobila.

3) Dále požaduji odpovědi na tyto otázky:

a) Jak je možné, že bruntálští policisté neprovedli žádné opatření ke zdokumentování hledaného zboží nebo k jeho jinému zajištění?

b) Proč si bruntálští policisté neprověřili dodavatele zboží firmu GRUBER?

c) Proč vyšetřovatel, který se vzdaluje na delší dobu z důvodu dovolené nebo služebních povinností nemá za povinnost ustanovit svého pravomocného zástupce?


 Ing. Josef Křížek
 poslanec Poslanecké sněmovny
 Parlamentu ČR


Přílohy:

- Článek vyšlý v Hanáckých novinách dne 27.11.1993

- Doklady předložené firmou COMERC s.r.o. o nákupu těstovin zn. Adriana od firmy GRUBER

- Fotokopie kupní smlouvy uzavřené mezi Jurajem Bábou a firmou Adriana spolu s objednávkou, dodacím listem, výpisem z účtu Všeobecné úvěrové banky a příkazem k úhradě a živnostenským listem pana Juraje Báby







Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP