Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

629

Návrh

poslance T. Ježka na vydání

zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č. 85/1991 Sb., o pojišťovnictví

ZÁKON

ze dne…………1993,

kterým se mění a doplňuje zákon České národní rady č.185/1991 Sb., o pojišťovnictví

Parlament se usnesl na tomto zákoně:

Čl. I

Zákon České národní rady č. 185/1991 Sb., o pojišťovnictví, se mění a doplňuje takto:

1. § 14 včetně nadpisu a poznámek pod čarou zní:

"§ 14

Rezervy a fondy pojišťovny

(1) Pojišťovna vytváří v souladu s vymezeným předmětem podnikání

a/ technické rezervy (dále jen "rezervy"):

1. rezervy na neživotní pojištění:

1.1. rezervu na pojistné jiných období,

1.2. rezervu na pojistná plnění,

1.3. rezervu na pojistné prémie a slevy,

1.4. rezervu na vyrovnávání mimořádných rizik

2. rezervy na životní pojištění:

2.1. rezervu na pojistné jiných období,

2.2. rezervu na životní pojištění (matematická rezerva),

2.3. rezervu na pojistná plnění,

2.4. rezervu na pojistné prémie a slevy,

2.5. rezervu na krytí závazků z finančního umístění jménem pojištěných,

b/ ostatní rezervy,

c/ fond zábrany škod.

(2) Evidence o každé rezervě a fondu se vede účetně odděleně od ostatních závazků (pasív) pojišťovny.

(3) Tvorba rezerv nepodléhá zdanění až do výše stanovené zvláštním předpisem12/. Fond zábrany škod se vytváří ze zisku po zdanění.

(4) Nejméně 30% průměrného ročního stavu prostředků rezerv uvedených v odstavci 1 písm. a/ musí být uloženo v tuzemské bance7/.

(5) Tvorbu a použití rezerv a fondu zábrany škod, způsob umístění prostředků rezerv a lhůty a způsob vykazování solventnosti pojišťovny stanoví vyhláškou ministerstvo financí.

(6) Pojišťovna může vytvářet ze zisku po zdanění další fondy.

(7) Povinnost pojišťovny zřizovat fondy podle zvláštních předpisů není tímto ustanovením dotčena.

12/ § 6 písm. a/ a b/ zákona ČNR č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění zákona č.157/1993 Sb."

2. § 16 včetně nadpisu a poznámek pod čarou zní:

"§ 16

Účetnictví

(1) Pojišťovna je povinna vést účetnictví o stavu a pohybu majetku a závazků, nákladech a výnosech a o hospodářském výsledku podle zvláštního předpisu12a/.

(2) Účetní závěrku pojišťovny ověřuje auditor podle zvláštního předpisu12b/.

(3) Pojišťovna je povinna umožnit každému nahlédnout do účetní závěrky a výroční zprávy.

12a/ Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví.

12b/ Zákon ČNR č. 524/1992 Sb., o auditorech a komoře auditorů České republiky."

3. V § 18 odst. 2 písm. a/ se vypouští slovo "roční".

Čl. II

V celém znění zákona se slova "účelové pojistné fondy" nahrazují slovy "rezervy a fond zábrany škod".

ČI. III

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1994.

V Praze dne 27. září 1993 T. Ježek v. r.





DŮVODOVÁ ZPRÁVA

I. OBECNÁ ČÁST

Tvorbu a použití rezervních zdrojů v pojišťovnictví upravuje § 14 zákona ČNR č. 185/1991 Sb., o pojišťovnictví, a prováděcí vyhláška ministerstva financí ČR č. 259/1991 Sb., kterou se stanoví způsob tvorby a použití účelových pojistných fondů.

Pojistné rezervy se vytvářejí formou účelových pojistných fondů (základního rezervního fondu, fondu rezerv pojistného, devizového rezervního fondu a fondu zábrany škod). Jde o systém jednoduchý, ale nevyhovující tržním podmínkám. Část týkající se pojistných plnění (zejména základního rezervního fondu) je zcela oddělena od tvorby hospodářského výsledku pojišťovny. Rezerva se vytváří ve výši rozdílu mezi celkovým objemem kalkulovaných škod (částí pojistného přijatého ve sledovaném účetním období, která je určena u jednotlivých druhů pojištění na výplatu pojistných plnění podle příslušného kalkulačního vzorce) a objemem pojistných plnění skutečně vyplacených ve stejném období. Nepřihlíží se k objektivní potřebě rezerv na úhradu závazků pojišťovny v budoucnosti.

Způsob vytváření zdrojů pojišťoven pro krytí závazků vůči pojištěným je nutno věcně přizpůsobit osvědčené praxi ve vyspělých evropských zemích. Zásadně musí být výnosy a náklady zaúčtovány do účetního období, ve kterém jednoznačně vznikly.

Např. na výdaje, které souvisejí se sledovaným období, ale budou vynaloženy až v dalším období, se musí vytvářet odpovídající rezervy.

Proto se dosud platná právní úprava navrhuje změnit. Předkládá se tato dílčí novela zákona o pojišťovnictví ministerstvo financí bude zároveň zmocněno k vydání nového předpisu, který problematiku upraví podrobněji.

Nová právní úprava bude i terminologicky srovnatelná s obdobnými předpisy vyspělých evropských zemí a bude rovněž respektovat příslušná ustanovení direktiv Rady Evropských společenství pro životní a neživotní pojištění i direktiv upravujících účetnictví pojišťovacích podniků.

Účtová osnova pro pojišťovny, která nabyla účinnosti dnem 1. 1. 1993 opatřením federálního ministerstva financí č.j. V/2 - 25 430/1992, již předpokládá vydání výše uvedených předpisů a používá pojem technických rezerv v životním a neživotním pojištění. V přechodném období od 1. ledna 1993 do doby nabytí účinnosti navrhované právní úpravy stanoví postupy účtování o účelových pojistných fondech. O prostředcích těchto fondů odpovídající tvorbě z nákladů je účtováno na příslušných účtech rezerv.

Současně se navrhuje zpřesnění § 16 a § 18 zákona o pojišťovnictví v návaznosti na znění zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví.

Návrh novely zákona o pojišťovnictví si nevyžádá dopad na státní rozpočet.

II. ZVLÁŠTNÍ ČÁST

K čl. I:

Z věcného hlediska jde o nahražení dvou účelových pojistných fondů (základní rezervní fond a fond rezerv pojistného) technickými rezervami (rezervy v neživotním pojištění a rezervy v životním pojištění) a zrušení devizového rezervního fondu. Pro jeho "povinnou" tvorbu již není opodstatnění. Podle současné právní úpravy režimu vnitřní směnitelnosti jsou platby a inkasa ze zahraničí prostřednictvím bank velmi operativní. Fond zábrany škod sloužící k financován zábranných opatření a dosud zahrnovaný mezi účelové pojistné fondy se navrhuje ponechat s tím, že se bude vytvářet z čistého zisku.

Navrhovaná úprava § 14 odst. 3 zákona o pojišťovnictví zajišťuje také návaznost na zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů. V zákoně je použita nová terminologie, tj. rezervy na neživotní pojištění a rezervy na životní pojištění s příslušnými odkazy na předpisy o pojišťovnictví (zákon č. 185/1991 Sb. a vyhláška č. 259/1991 Sb.).

V současné právní úpravě pojem "rozdělení hospodářského zisku" neodpovídá vztahu k daňovým předpisům.

Podle zákona o účetnictví se účetní závěrka nesestavuje jen jako roční, ale i v jiných případech (§ 17 a 19 cit. zákona).

Pojišťovna vyhotovuje podle § 21 zákona o účetnictví výroční zprávu.

Pro ministerstvo financí se ponechává zmocnění vydat k zákonu o pojišťovnictví prováděcí předpis.

K čl. II:

Změna provedená v § 14 zákona o pojišťovnictví se promítá do příslušných ustanovení zákona.

K čl. III:

Navrhuje se, aby zákon vstoupil v účinnost dnem 1. ledna 1994. Od téhož data by měl nabýt účinnosti i prováděcí předpis ministerstva financí, aby systém technických rezerv mohl být uplatněn od roku 1994 v souladu s příslušnými předpisy upravujícími v pojišťovnictví výše uvedenou oblast.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP