Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

336

INTERPELACE

poslance Eduarda Zemana

na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického

ve věci privatizace podniku Lira Český Krumlov

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Eduarda Zemana na ministra pro správu národního majetku a jeho privatizaci Jiřího Skalického. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 12. května 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás s interpelací ve věci privatizace podniku Lira Český Krumlov.

Občané města Českého Krumlova a bývali zaměstnanci podniku Lira se na mne obrátili písemnou žádostí o přešetření pochybností o podmínkách probíhající privatizace tohoto podniku v dopise zmiňovaného jako "rodinné stříbro".

Dle informací, které jsem získal a na místě ověřil, se jedná o značný posun původních podmínek ve prospěch výhradního prodeje zahraničnímu zájemci, rovněž se potvrzují obavy z vývoje situace ve prospěch nomenklaturního vedení podniku vyjádřena v dopise občanů.

Vážený pane ministře, celý vývoj podmínek původního privatizačního záměru tohoto významného jihočeského podniku, kde je zaměstnáno 448 zaměstnanců naznačuje, že v případě schválení změn v privatizačním projektu dojde k velmi problematickému prodeji, sice zahraničnímu zájemci, ale za peníze z úvěrů pouze českých komerčních ústavů. Dle dále získaných informací, byli totiž původní zájemci z řad místních českých podnikatelů odrazeni tím, že byl požadován v privatizačním záměru značný podíl zahraničních investic. Nyní se ale jedná o přímý::-dej. Zanedbatelnou není ani otázka podílu zaměstnaneckých akcií, přislíbená v privatizačních záměrech, které byly takto odrazeny a která by byla akceptována občany a samotným městem Český Krumlov.

V souvislosti s uvedenými skutečnostmi Vás žádám, vážený pane ministře, o odpovědi na následující otázky:

1. Jaký je skutečný současný stav schvalovacího řízení ve věci privatizace podniku Lira Český Krumlov?

2. Původní privatizační projekt, dle získaných informací vycházel z hodnoty majetku společnosti 95 mil. 429 tis. Kč. Účetní uzávěrka 1992 však ji vykazuje majetek v hodnotě 129 mil. 369 tis. Kč. Požaduje, přes uvedený nárůst 33,740 tis. zahraniční účastník snížení původní ceny 95 mil. Kč. účetní hodnoty?

3. Je pravda, že zahraniční zákazník, fa. Magnolia, není schopen dostát podmínkám, které uvedl ve svém původním privatizačním návrhu, t. j. krýt svůj vklad do projektu s vlastních devizových účtů a že se uvedená firma obrátila na tuzemskou banku s žádostí o poskytnutí úvěru?

4. Tato společnost nyní, v průběhu schvalovacího řízení uvádí, že je schopna splatit pouze 50 cen okamžitě, dalších, 20% v průběhu let 1994 - 95 a zbývajících 30% až v rozmezí dalších 3 - 5 let. Obsahoval původní privatizační projekt toto řešení?

Jako poslanec zvolený v jižních Čechách mám povinnost, vážený pane ministře, interpelovat Vás v uvedené věci a sdílím názor českokrumlovských občanů, že privatizace Liry neproběhla spravedlivě a že zájem jak občanů, tak Městského zastupitelstva není respektován. Uvažte, vážený pane ministře, neměl-li by být celý projekt včas pozastaven a následně vypsána nová soutěž, při které nebudou diskriminováni tuzemští podnikatelé.

Eduard Zeman

Praha 4. 5.1993

Příloha: Kopie žádosti občan Českého Krumlova o interpelaci.

Vážený pan

Jiří Skalický

ministr pro správu národního majetku

a jeho privatizaci

České republiky

Praha


Vážený pane poslanče,

obracíme se na Vás ve věci privatizace podniku Lira Český Krumlov.

Domníváme se, že úspěšně hospodařící podnik by neměl být prodán do zahraničí. Podnik Lira není v situaci, která by vyžadovala zahraniční kapitál. Prodej v podstatě konkurenčnímu podniku může mimo jiné vést i k útlumu výroby a ohrožení sociálních jistot zaměstnanců.

Pochybnosti vzbuzují i neustálé změny privatizačního projektu. Od původního příslibu značné část akcií pro zaměstnance, občany a město Český Krumlov došli autoři projektu prakticky k výhradnímu prodeji zahraničnímu investorovi. Dojde-li k realizaci poslední varianty privatizačního projektu, směřuje celá situace k zachování nomenklaturního vedení podniku.

Podnik Lira byl vždy označován za "rodinné stříbro" a proto jsme přesvědčeni, žš při jeho privatizaci by měla být dána jednoznačně přednost domácímu kapitálu.

My níže podepsaní zaměstnanci, bývalí zaměstnanci a občané města Č. Krumlov Vás žádáme o interpelaci v této záležitosti.

Děkujeme Vám za iniciativu.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP