Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

215

INTERPELACE

poslance Oldřicha Vrchy

na ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Piťhu

ve věci výuky žáků základních škol o historii Moravy a Slezska

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Oldřicha Vrchy na ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Piťhu. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 1. dubna 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

Pane ministře,

dle mého dosavadního zjištění, obsahují učebnice žáků základních škol zejména učebnice dějepisu a vlastivědy řadu historicky velmi nepřesných až nesprávných faktů. Uvádím pro informaci údaj z vlastivědy pro 4. ročník toto:

Vlastivěda pro 4. ročník ZŠ str. 90, kapitola Opavsko.

" Již za doby Karla IV. byla Opava střediskem slezského knížectví, které bylo součástí Českého království".

Při konfrontaci tohoto údaje s dějinami Československa a další odbornou historiografickou literaturou lze zjistit, že Slezské knížectví jako jeden státní a správní útvar nikdy neexistovalo. Byla řada slezských knížectví a teprve po smrti vévody Svídnicko - Javorského dne 12. 7. 1568 připadlo toto poslední slezské knížectví do svazku zemí Koruny České (dějiny Československa v datech, Praha 1986 str. 116/. Je tedy zcela vyloučeno, aby Opava i kterékoliv jiné místo bylo centrem neexistujícího útvaru. Druhá hrubá faktická chyba je ve tvrzení, že se "knížectví slezské" stalo součástí království českého. Království české byly vždy pouze vlastní Čechy bez Slezska, Moravy a Lužice. Zároveň v textu na str. 90 vlastivědy pro 4. ročník není zmínka o tom, že slezská knížectví patřila do svazku zemí Koruny české pouze dočasně. Během staletí se postupně opět odtrhávala.

Mám za to, že tolik nepřesností a omylů na jedné straně ohrožuje kvalitu výuky našich žáků základních škol. Žádám Vás pane ministře o zajištění přísné revize všech učebnic pro základní školy na území celé České republiky a podle zákona učebnice dějepisu, vlastivědy a zeměpisu pro tyto školy na Moravě a v části Slezska zpracovat se zvláštním zřetelem na pravdivé dějiny a geografické poměry těchto historických zemí.

Současné učebnice potlačují v rozporu listiny občanských práv a svobod národnostní povědomí na Moravě a ve Slezsku, napomáhají hrubým zkreslováním historických faktů nebo jejich zamlčováním odnárodňování a snižují tím kvalitu získaných vědomostí nejen na Moravě a Slezsku, ale také i u žáků v Čechách.

Je to závažný problém, protože neznalost historie způsobuje neporozumění mezi národy. Jsem přesvědčen, že občané naší republiky si přeje žít navzájem v dobrých vztazích, není možné tyto dobré vtahy narušovat již dětství zatěžováním a mařením lží, dokonce lží na stránkách učebnic.

Žádám Vás proto pane ministře, aby jste sdělil, co učiníte Vy sám a Vaše ministerstvo ve věci výuky žáků základních škol o historii Moravy a Slezska.


 
Oldřich Vrcha
 
poslanec



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP