Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

207

INTERPELACE

poslance Svatomíra Recmana

na ministra zdravotnictví Petra Loma

ve věci organizace transfuzní služby v České republice

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující interpelaci poslance Svatomíra Recmana na ministra zdravotnictví Petra Loma. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 1. dubna 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

Interpelace

na ministra zdravotnictví ČR MUDr. Petra Loma, CSc. ve věci organizace transfuzní služby v České republice.

Vážený pane ministře,

obrátili se na mne, jako na poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR zástupci transfuzních zařízení ČR a transfuzní sekce Společnosti pro hematologii a transfuzi ČLS.

Důvodem je snaha urychleně dořešit dlouhodobé problémy transfuzní služby, z nichž za nejdůležitější a rozhodující považuji:

1. zpracování celkové koncepce transfuzní služby

2. rozšíření Rady transfuzní služby na základě řádných voleb, popř. nový Statut Rady

3. zpracování vlastních krevních derivátů až k národní soběstačnosti na výrobky

4. motivace a stimulace dárcovství krve.

Snahy o zpracováni koncepce transfuzní služby se datují již od r. 1990, ale konkretnější podobu získala na moravském semináři s celostátní účastí v dubnu 1991.

V březnu 1991 byla ministrem zdravotnictví jmenována komise pro vypracování nové koncepce transfuzní služby. V srpnu 1991 byl předán návrh koncepce ministru MUDr. Bojarovi. Další osud tohoto návrhu není znám.

Na fóru pracovníků transfuzní služby konaném v červnu 1991 v Mělníku byl komisí pro koncepci transfuzní služby označen jako rozhodující problém řešeni nutnosti ustavit Radu transfuzní služby ČR. Bylo rozhodnuto, že navrženými kandidáty budou transfuzní odborníci zvoleni v řádných volbách. Dříve než se řádně volby uskutečnily, vyžádal si ministr zdravotnictví neodkladně navržení kandidátů komisí pro koncepci.

Po několika měsíční prodlevě byla ministrem zdravotnictví MUDr. Bojarem dne 25.listopadu 1991 jmenována Rada. Rada v tomto složení nejenže nezískala nezbytnou důvěru transfuzní veřejnosti, ale díky složení nebylo její rozhodování vždy objektivní. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem, opakujícím se výhradám a rostoucí nespokojenosti, se dne 2. dubna 1992 rozhodli na semináři v Brně přítomní zástupci transfuzních oddělení iniciovat demokratické volby, které se následně uskutečnily.

Dlouhodobě kritická je i situace ve zpracování vlastní krevní plazmy a nedostatku krevních derivátů, o čemž byla prostřednictvím sdělovacích prostředků informována i široka veřejnost. Ročně mís dovoz plazmy ze zahraničí přichází na cca 20 mil. Kč, když v ČR není technologie na zpracování (laboratorně se v minimálním množství zpracovává v Ústavu sér a očkovacích látek v Praze).

O celkové situaci byl průběžně informován ministr MUDr. Bojar a dopisy z 22.6.1992, 16.7.1992 a 22.12.1992 rovněž ministr Petr Lom. Uskutečnila se 21.1.1993 schůzka za účasti hlavního hygienika ČR, která měla napomoci řešit rozhodující problémy transfuzní služby. Akceptována byla zástupci ministerstva zdravotnictví ČR otázka rozšíření Rady transfuzní služby dle výsledku demokratických voleb. Přesto zástupci transfuzní služby ani transfuzní sekce Společností pro hematologii a krevní transfuzi ČLS nebyli ministerstvem zdravotnictví dodnes informováni o závěrech a postupu řešení výše uvedených problémů.

Žádám Vás proto, vážený pane ministře, o:

1. zpracování koncepce transfuzní služby ČR, do dvou měsíců

2. dořešení neutěšené situace transfuzní služby v Praze a v Radě transfuzní služby

3. zabezpečení výroby krevních derivátů v ČR až na úroveň národní soběstačností.


 
Svatomír Recman
 
poslanec PSP

25. 3. 1993





Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP