Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

198 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslanců Gerty Mazalové a Antonína Hrazdíry

na ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Piťhu

ve věci zabezpečení provozu mateřských škol

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Pit'ha zaslal odpověď na interpelaci poslanců Gerty Mazalové a Antonína Hrazdíry dopisem ze dne 23. dubna 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Piťhy na interpelaci poslanců Gerty Mazalové a Antonína Hrazdíry. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 12. května 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


Ministr školství,

mládeže a tělovýchovy

České republiky

 V Praze dne 23. 4. 1993
 Č. j. 1046/93-4

Vážený pane poslanče, vážená paní poslankyně,

k Vaší interpelaci ve věci zabezpečení provozu mateřských škol Vám sděluji, že vedení ministerstva i já osobně si s plnou vážností uvědomujeme obtížnou finanční situaci zajišťování provozu předškolních zařízení, tzn. mateřských škol. Zároveň považuji za potřebné potvrdit i naše plné uznání významu předškolní výchovy pro celkovou výchovu a vývoj dítěte.

Nicméně finanční situace resortu školství od nás vyžaduje působení na co nejhospodárnější provoz všech vzdělávacích a výchovných zařízení. Proto pro přidělování finančních prostředků a celkové zefektivněni chodu konkrétně mateřských škol byla vedením ministerstva přijata některá pravidla. Především šlo o nezbytnou úpravu poměru počtu dětí k počtu personálu školky (zejména se týkalo obslužného personálu, samozřejmě s odpovídajícím zajištěním výchovné péče a bezpečnosti dětí, úpravu naplněnosti tříd v návaznosti na počet dětí školku skutečně navštěvujících a nikoliv pouze zapsaných apod. Zejména však bylo zcela jasně řečeno, že krajní opatření - tzn. případné uzavřeni mateřské školy - není možné provádět tam, kde je o její služby zřetelně projevený zájem rodičů i obce jako zřizovatele a kde rodiče ani nemají možnost jiného, resp. náhradního umístěni svých dětí v podobném předškolním zařízení. Snižování počtu mateřských škol by tedy přicházelo v úvahu pouze tam, kde je možné sloučit některá méně vytížená zařízení.

S těmito rámcovými pravidly byli seznámeni jednotliví ředitelé školských úřadů, v jejichž kompetenci je konkrétní provádění těchto výše uvedených pravidel, a to s ohledem na podmínky příslušného okresu. V případě otázky stanoveni výše normativu na 1 žáka mateřské školy trvají patrně i nadále nejasnosti, nedorozuměni a nepřesný výklad. Proto považuji za potřebné uvést, že pro rok 1993 byla ministerstvem stanovena pouze tzv. orientační cena, na rozdíl od pevného normativu ostatních škol, která měla funkci určitého klíče pro rozpis finančních prostředků na jednotlivě školské úřady. V plné kompetenci každého školského úřadu je pak finální rozpis na jednotlivé školy a školská zařízení v jeho územní působnosti.

Zásadně však nelze souhlasit s Vaším tvrzením, že mateřské školy mají finančně zabezpečený provoz pouze do 31. 8. 1993. Není sice vyloučené, že některá málo vytížená předškolní zařízení budou sloučena tak, aby byl zajištěn jejich optimální a především hospodárnější provoz. V žádném případě se však nebude jednat o plošné opatření, ale spíše o opatření výjimečné, i když v současné době zcela nezbytné.

Ministerstvo při vědomí složité finanční situace školských úřadů a na základě provedené analýzy požádalo vládu o posílení rozpočtu. Z celkové částky 1 mld. Kč, kterou vláda pro resort školství uvolnila, bude značná část použita právě na řešeni finanční situace mateřských škol.

S pozdravemPetr Piťha

Vážený panVážená paní
Antonín HrazdíraGerta Mazalová
poslanec Poslanecké sněmovny poslankyně
PrahaPraha




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP