Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

187 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Jozefa Wagnera

na ministra kultury Jindřicha Kabáta

ve věci správního řízení zahájeného v souvislosti

s návrhem na registraci náboženské společnosti Svědkové Jehovovi

Ministr kultury Jindřich Kabát zaslal odpověď na interpelaci poslance Jozefa Wagnera dopisem ze dne 15. dubna 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra kultury Jindřicha Kabáta na interpelaci poslance Jozefa Wagnera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 23. dubna 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

Ministr kultury

České republiky

PhDr. Jindřich Kabát

 Praha, 15. 4. 1993
 č.j. 4275/93

Vážený pane poslanče,

přestože ve své interpelaci uvádíte, že jste se seznámil s kompletními doklady k otázce registrace náboženské společnosti svědků Jehovových (dále jen NSSJ), rád bych vás seznámil ještě s některými fakty, která patrně nebyla obsahem dokladů, které jste studoval.

NSSJ měla sice před rokem 1949 dvě legálně působící předchůdkyně, ovšem obě tyto organizace působily jako spolky a nikoliv jako státem uznané církve, což je v našem právním řádu velmi podstatný rozdíl se závažnými konsekvencemi. Registrace spolků (dnes občanských sdružení) byla tehdy a je i dnes mnohem jednodušší než státní uznání církve nebo náboženské společnosti, především pro rozsáhlé výhody a privilegia, zejména ekonomického charakteru, která jsou s uznáním právního statusu církve spojena.

NSSJ skutečně požádala o registraci již 19. 1. 1990. V únoru 1990 byl na poradě pracovníků církevního oddělení Úřadu vlády ČSSR a odboru církví MK ČR přijat závěr zahájit všechno registrační řízení podle návrhů podaných po listopadu 1989 až po přijetí příslušné právní úprav. Důvodem byla zejména neexistence jakýchkoli kritérií pro tuto registraci, která by na druhé straně ovšem znamenala, jak bylo již výše řečeno, rozsáhlé ekonomické a jiné výhody. Nešlo tedy v tomto případě o "hru moci s občany", ale naopak o snahu vytvořit legislativu odpovídající demokratickému právnímu řádu.

Po zahájení správního řízení, ke kterému bylo možno přistoupit až v září 1992, byla provedena prostřednictvím odboru evidence pohybu obyvatel (dnes oddělení správy dat a výdeje informací z centrální evidence) MV ČR namátková kontrola 1000 rodných čísel z desetitisícového seznamu, přiloženého k návrhu na registraci. Tato kontrola vykázala velký počet závažných chyb (neexistující rodná čísla, rodná čísl a přidělená úplně jiným osobám než bylo uvedeno v seznamu). Z toho důvodu jsem na žádost odboru církví v souladu se správním řádem prodloužil lhůtu správního řízení, aby mohla být provedena kontrola všech rodných čísel. Dosavadní výsledky kontroly potvrdily oprávněnost tohoto postupu. Stanovení pevné nové lhůty vzhledem k tomu, že jsme při kontrole rodných čísel odkázáni na jinou instituci, nebylo možné; je však zřejmé, že náš úřad se, pokud to závisí na něm, snaží a bude snažit o co nejrychlejší ukončení řízení.

Přípravný orgán NSSJ byl o postupu registračního řízení odpovídajícím způsobem informován, nelze tedy říci, že žadatel neví, jaká pravidla hry zde platí. Rozhodně se však ohrožuji proti Vámi naznačené možnosti používání postupů bývalého režimu ze strany odboru církví, ať už s mým vědomím nebo bez něho. Likvidaci jakékoli ideové opozice totalitním státem nelze srovnávat s úředním postupem podle zákonů přijatých demokraticky zvoleným parlamentem, zákonů, které platí pro každého bez výjimky.

Nemohu, vážený pane poslanče, souhlasit s Vaším názorem, že "legalizace Svědků je jistě otázkou spornou". Otázka nestojí, zda Svědky Jehovovy registrovat nebo ne, ale "Vyhovuje žádost NSSJ všem podmínkám stanoveným zákonem? Jestliže ano, bude tato náboženská společnost nepochybně registrována. V průběhu správního řízení je třeba zjistit, zda tyto podmínky jsou splněny, přičemž u každého žadatele je a bude postupováno naprosto stejným způsobem.

Předpokládám, že z uvedeného vysvětlení je zřejmé, že MK jako odpovědný ústřední orgán státní správy je veden především snahou o striktní naplňování zákonů, jež je základním předpokladem právního státu, o jehož posilování jde jistě i Vám.

S pozdravemJindřich Kabát

Vážený pan

Jozef Wagner

poslanec Poslanecké sněmovny

Parlament České republiky









Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP