Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

140 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance Pavla Seifera

na ministra obrany Antonína Baudyše

ve věci narušování lidských práv vojáků základní služby

Ministr obrany Antonín Baudyš zaslal odpověď na interpelaci poslance Pavla Seifera dopisem ze dne 6. dubna 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra obrany Antonína Baudyše na interpelaci poslance Pavla Seifera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 14. dubna 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha


MINISTR OBRANY
 
České Republiky
 

Č. j.: 1472-84


 V Praze dne 6. dubna 1993

Vážený pane poslanče,

odpovídám na Vaši interpelaci ve věci práce vojáků základní služby v kotelně na letišti Přerov.

vojáci základní služby po nástupu k vojenskému útvaru jsou zařazeni na funkce a v průběhu základní služby se v nich zdokonalují. V této etapě služby mohou být vojáci odvolávání do odborných kursů, poddůstojnických škol a zařazování k plnění úkolů zabezpečení provozu útvarů.

Peněžní náležitosti vojáků jsou upraveny zákonem č. 480/1992 Sb., o hmotném zabezpečení vojáků a žáků škol ozbrojených sil a jejich odpovědnosti za škodu. Vojáci v základní (náhradní službě a v záloze povolaní na cvičení mají nárok na služné podle dosažené hodnosti; při výkonu funkce plánované pro vojáky z povolání nebo občanské zaměstnance mají nárok na zástupné a při výkonu služby ve stížených a zdraví škodlivých podmínkách na příplatky (§ 4 čl. 1 zákona č. 480/1992 Sb.). Z uvedeného vyplývá, že vojáci v základní službě nemají nárok na mzdu ve smyslu pracovně právních předpisů, např. voják ve stráži nedostává mzdu hlídače, dozorčí u vchodu nedostává mzdu vrátného, vojáci při řízení motorových vozidel nedostávají mzdu řidičů, vojáci při výkonu pracovních činností nedostávají mzdu topičů, údržbářů, mechaniků, skladníků apod.

Stav v kotelně na letišti Přerov byl prověřen dne 29. 3. 1993 odbornou komisí složenou ze zástupců velitelství letectva, orgánů ubytovací a stavební služby Vojenského velitelství STŘED, Vojenské ubytovací a stavební správy Brno a Vojenské správy budov 0724 Přerov. Jedná se o centrální středotlakou kotelnu, osazenou čtyřmi kotlovými jednotkami typu Slatina na tuhá paliva (IV třída, sytá pára 0,8 MPa). Kotelna byla postavena v r. 1956, kotle byly obměňovány v letech 1969, 1988 a 1989, opravy kotlů a zauhlování byly provedeny v letech 1990 - 1992.

Tři kotlové jednotky jsou v odpovídajícím technickém stavu, čtvrtá má prošlou dobu životnosti. Hygienická zařízení (WC, umývárna a šatny) jsou v dobrém stavu. Současným požadavkům na technický stav nevyhovuje úpravna vody, odpopílkovací zařízení, komínová tělesa, el. instalace a vlastní budova kotelny. zauhlování se provádí mimo vlastní kotelnu, v prostoru kotelny není zjevná enormní prašnost. Současným ekologickým požadavkům neodpovídá výška komínů z hlediska znečišťování ovzduší (nemůže být zvýšena z hlediska bezpečnosti letového provozu, je připravena instalace odlučovačů popílku) a manipulace s odpady.

Obsluhu kotelny (tj. vlastní topení v kotlech) provádějí občanští zaměstnanci Vojenské správy budov 0724 Přerov v odpovídajících počtech a platnými topičskými průkazy, vydanými orgány odborného technického dozoru MOČR. Vojenský útvar 3195 Přerov má v tabulkách mírových počtů (č. 99-001-04) stanoven celkový počet 6 vojáků základní služby - topičů (číslo vojenské odbornosti 941/741). Tito vojáci provádějí zauhlování a obdobné obslužné práce, které nevyžadují odbornou způsobilost topiče středotlakého kotle, pouze zaškolení a poučení o bezpečnosti práce. Činnost vojáků je prováděna pod odborným dohledem vedoucího směny kotelny. Vzhledem k tomu, že jde o vojenskou odbornost topič, je činnost vojáků základní služby v kotelně součástí jejich výcviku.

Vojáci v kotelně dostávají služné (shodně s ostatními vojáky v základní službě), při zauhlování a odpopílkování je jim přiznáván příplatek za ztížené pracovní podmínky podle normativu č.j. 115/40-92 (§ 6 odst. 1) ve výši 2,50 Kč na hodinu. Výše příplatků je uveřejňována v rozkaze velitele 1 x měsíčně. Protože vojáci v základní službě v kotelně nezastupují občanské zaměstnance (jsou na vlastních tabulkových funkcích pro tuto činnost), nepřísluší jim zástupné. Odměňování těchto vojáků je v souladu s § 4 čl. 1 zákona č. 480/1992 Sb.

Kritický nedostatek finančních prostředků na zabezpečení provozu vojenských objektů spolu s růstem cen paliv a energií neumožňuje provádět plánovanou údržbu, opravy a obměnu technologických zařízení. v roce 1993 jsou prováděny pouze havarijní opravy. V kotelně na letišti Přerov je připravena k výměně čtvrtá kotelní jednotka s předpokládaným nákladem 2 mil. Kčs. Celková oprava popř. plynofikace je závislá kromě přidělení finančních prostředků na definitivní dislokaci vojsk na letišti Přerov a tím i potřeba tepla, v nejbližším období se s ní neuvažuje.

V souvislosti se zkrácením základní vojenské služby na dvanáct měsíců je připravováno omezení zařazování vojáků k plnění úkolů zabezpečení provozu útvarů. Konkrétně u kotelen nad 50 kW výkonu uvažuji s jejich obsluhou stálými zaměstnanci již od roku 1994. Náklady na toto opatření činí přibližně 150 mil. Kč.

S pozdravem




Vážený pan

Mgr. Pavel SEIFER

poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

cestou

předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Praha



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP