Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

132 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslankyně Gerty Mazalové

na ministra zdravotnictví Petra Loma

ve věci pacientů nemocných diabetem a návštěvní služby lékařů

Ministr zdravotnictví Petr Lom zaslal odpověď na interpelaci poslankyně Gerty Mazalové dopisem ze dne 23. března 1993.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám Poslanecké sněmovně odpověď ministra zdravotnictví Petra Loma na interpelaci poslankyně Gerty Mazalové. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 25. března 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha



MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY
 
Petr LOM
 


 V Praze dne 23. března 1993
 KM 31 714

Vážená paní poslankyně,

k Vaší interpelaci ve věci zařazení návštěv odborného lékaře diabetologa v bytě nemocného do Seznam výkonů s bodovými hodnotami (dále "Seznam výkonů") Vám sděluji, že podobně jako Vy, tak také ministerstvo zdravotnictví České republiky a Česká diabetologická společnost dostává řadu dopisů od pacientů, převážně však z jednoho okresu s žádostí, aby návštěva diabetologa v bytě diabetika, který se nemůže dostavit z důvodu svého zdravotního stavu osobně do diabetologické poradny, byla zařazena jako samostatná položka do Seznamu výkonů. Tuto problematiku jsme konzultovali s předsedou České diabetologické společnosti panem prof. MUDr. Jaroslavem Pávem, DrSc.

V průběhu roku 1992 se Česká diabetologická společnost podrobně zabývala péčí o diabetiky v České republice a jako odborná společnost vypracovala "Návrh péče o diabetiky v České republice", který byl předložen jak ministerstvu zdravotnictví České republiky, tak Všeobecné zdravotní pojišťovně. Návrh kromě jiného zpracovává i problematiku personální, tedy kdo má pečovat o diabetiky. Podle tohoto návrhu, který je v souladu se zkušenostmi v řadě vyspělých zemí, se budou starat o část diabetické populace i praktičtí lékaři. Půjde především o diabetiky II. typu, převážně vyšší věkové kategorie. U této populace se ve vyšší míře vyskytuje polymorbidita, zahrnující též postižení pohybového aparátu. Je proto zřejmé, že u některých takto postižených pacientů je nutné vykonávat návštěvy doma, tedy v bytě nemocného. Tuto službu má v plné kompetenci praktický lékař a v Seznamu výkonů pro ni existuje samostatná položka pod číslem kódu 00151. Podle došlých dopisů je diabetolog v návštěvní službě považován mnohdy za "rodinného lékaře". Diabetolog je však vysoce erudovaným specialistou, odborníkem v problematice diabetu a poruch metabolismu a nikoliv rodinným lékařem. Návštěvní služba totiž může vést k časové zátěží diabetologa a její častější provozování musí nezbytně omezovat jeho odbornou činnost, což je k neprospěchu péče o diabetiky především I. typu (ale i ostatní na inzulinu), kteří specializovanou péči nezbytně potřebují. Zatímco návštěvní služba praktického lékaře je plně opodstatněna, návštěvy pacientů diabetologem by měly být spíše výjimečné. V souvislosti se zajištěním péče o diabetiky v domácím prostředí, kteří mají omezenou hybnost či jsou postiženi jinými přidruženými chorobami omezujícími jejich pravidelné kontroly v ordinacích, je třeba uvést, že vedle praktického lékaře je pro terénní praxi počítáno i se středním zdravotnickým personálem (systém home-care). Jeho prostřednictvím mohou být provedeny náběry krve, aplikován inzulín, vyšetřena moč indikátorovými papírky a též zprostředkován kontakt pacienta s lékařem.

Aktuálním cílem České diabetologické společnosti je umožnit praktickým lékařům doškolení v základech diabetologie nutných pro praxi v terénu a v navázání jejich úzké spolupráce s diabetology s nimiž pak mohou konzultovat konkrétní případy.

Je nám jasné, že položka Seznamu výkonů "cílené vyšetření diabetologem" - kód číslo 01302, která je používána v ordinacích, nemůže vystihovat vyšetření pacienta doma, neboť přinejmenším nezahrnuje časovou náročnost návštěvy diabetologa v bytě nemocného. Vynaložené náklady mohou být v tomto případě větší, než když je pacient dopraven do specializované ordinace. Uvedenou problematiku je třeba řešit se zřetelem i k jiným odbornostem (a odborníkům) a ne tedy výhradně jako záležitost diabetologů. I v jiných oborech může nastat podobná situace, kdy pacient nemůže pro svůj zdravotní stav navštívit odbornou poradnu, v níž je léčen. Primární kontakt s pacientem musí zajišťovat praktický lékař a ve složitějších případech ihned informovat odborníka. I když návštěvu odborného lékaře v bytě pacienta proto musíme považovat za výjimečnou, měla by být zohledněna Seznamu výkonů. Proto Česká diabetologická společnost navrhuje, aby do Seznamu výkonů byla zařazena položka "Návštěva pacienta v bytě odborným lékařem", která by mohla být využita i dalšími odborníky. Ministerstvo zdravotnictví České republiky bude toto stanovisko na příštím dohodovacím řízení k Seznamu výkonů podporovat a v tomto směru proběhnou patřičná jednání i s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

Na další část interpelace Vám, vážená paní poslankyně, musím sdělit, že zajistit výjimku ze zákazu stání pro lékaře, kteří vykonávají svým automobilem návštěvní službu u svých pacientů, není bohužel v mé moci. Přikládám však kopii dopisu, který jsem odeslal ministrovi vnitra panu Janu Rumlovi.

Vážená paní poslankyně, děkuji za Vaši spolupráci.

S pozdravem


 
Petr Lom

1 x příloha

Vážená paní

Gerta Mazalová

poslankyně

Poslanecká sněmovna

Parlamentu České republiky

Praha


MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY
 
PETR LOM
 


 V Praze dne 23. března 1993
 KM 31 714

Vážený pane ministře,

dovoluji si Vás požádat o pomoc při řešení problematiky, kterou vznesla poslankyně Parlamentu České republiky paní Gerta Mazalová jako interpelaci ve věci udělení výjimky ze zákazu stání po lékaře, kteří vykonávají svým automobilem návštěvní službu u nemocných.

Paní poslankyně G. Mazalová ve své interpelaci uvádí, že zejména v hlavním městě Praze dochází k odtahu takovýchto vozidel, která před bydlištěm nemocného parkují, je-li tam zákaz stání. Žádám Vás o vyjádření, zda je možné udělit event. na doporučení České lékařské komory či ministerstva zdravotnictví České republiky výjimku ze zákazu stání s potvrzením průkazu "lékařská služba" či "lékařská pomoc".

S poděkováním za spolupráci


 
Petr Lom

Vážený pan

Jan Ruml

ministr vnitra České republiky

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP