Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

130

INTERPELACE

poslanců výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí

na vládu České republiky

ve věci privatizačního projektu státního podniku PKÚ (Palivový kombinát Ústí nad Labem)

Ve smyslu § 89 odst. 1 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, v platném znění, předkládám poslancům následující písemnou interpelaci poslanců výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí na vládu České republiky. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 24. února 1993

Milan Uhde v. r.

Příloha

Parlament České republiky

POSLANECKÁ SNĚMOVNA

1993

I. volební období

INTERPELACE

poslanců výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR pro veřejnou správu,

regionální rozvoj a životní prostředí

na vládu České republiky

ve věci privatizačního projektu státního podniku PKÚ (Palivový kombinát Ústí n. Labem)

Žádáme, aby při schvalování privatizačního projektu s.p. PKÚ (Palivový kombinát Ústí n.L.) nesouhlasila s revokací vládního usnesení ČR č. 331 z 11. září 1991 a č. 444 ze 30. října 1991, kterými je stanovena hranice dobývacího prostoru PKÚ.

Těmito vládními usneseními je zajištěna existence města Chabařovice (důlní činnost PKÚ je limitována vzdáleností od města 700 - 1300 m). Obsahem privatizačního projektu s.p. PKÚ je právě zrušení uvedených usnesení, které jsou hlavní překážkou těžby uhlí územím města. Skutečností je, že pod městem se nachází ložiska kvalitního hnědého uhlí, a proto PKÚ ve spolupráci s konsorciem amerických firem (Plan Econ, Atlantic Partners a Waste Management International) zpracoval program obsahující i výstavbu rodinných domků a bytů pro obyvatele za předpokladu jejich souhlasu s realizováním jejich projektu. Faktem je, že by se tím činnost PKÚ prodloužila o cca 10 - 15 let. Otázkou je, zda ložiska uhlí odpovídají oficiálním odhadům, když v archivu muzea města Ústí n. L. jsou dokumenty z přelomu 19. a 20. století s údaji o počtu tun vytěženého uhlí hlubinným způsobem na území Chabařovic. Příklad nedaleké obce Tuchomyšl, která musela v nedávné minulosti ustoupit uhelnému průmyslu, aniž by se potom na jejím místě vytěžila jediná tuna uhlí (žádné tam nebylo) byl ukázkou zrůdného přístupu všemocné uhelné lobby vůči krajině, obyvatelům a původním osídlením. Smyslem interpelace našeho výboru ale není posuzování ekonomických hledisek těžby uhlí, ale v názoru, že eventuální hospodářská výhodnost privatizačního projektu PKÚ nemůže vyvážit likvidaci města s historickou tradicí, které navíc v uplynulých dvou letech se výrazně zvelebilo a ožilo podnikatelským životem.

V bývalém severočeském kraji už zaniklo téměř 80 měst a vesnic v důsledku těžby uhlí. Míra devastace a destrukce krajinného území pod Krušnými horami už dříve

překročila jeho únosnost, která navíc negativně ovlivňuje psychiku i morálku zdejších obyvatel. Pokračováním důlní činnosti PKÚ územím Chabařovice dosáhne povrchový revír hranic města Ústí n. L. s otvorem v krajině podobným jako mezi Mostem a Chomutovem. O dalším zhoršení již tak nezdravého ovzduší snad není třeba pochybovat.

Touto interpelací chtějí poslanci výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí upozornit na uvažovaný zánik města Chabařovice. Obec Libkovice u Mostu jejíž likvidace už je takřka před dokončením by měl být posledním příkladem bezmezné arogance a necitlivosti důlního průmyslu vůči krajině, lidem, obydlím a životním prostředím i vůči budoucím generacím. Věříme, že vláda ČR při rozhodování vezme v úvahu tu okolnost, že jakkoliv ekonomicky výhodný projekt či program restrukturalizace uhelného průmyslu nebude realizován obětováním města Chabařovic.

Poslanci výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí:



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP