Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky

VII. volební období

219

Odpověď

předsedy vlády ČSFR PhDr. Jana Stráského na interpelaci podanou poslancem SN M. Ransdorfem na 5. společné schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů

PŘEDSEDA VLÁDY

ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY

 

V Praze dne 4. 12. 1992

 

č. j. 21/I/92

Vážený pane poslanče,

k Vaší interpelaci, přednesené na 5. společné schůzi sněmoven Federálního shromáždění dne 5. 11. 1992 sděluji následující:

Z podnětu místopředsedy vlády ČSFR Miroslava Macka byla 18. 11. 1992 svolána porada ke zřízení nadace "Československo - německého usmíření", které se zúčastnili zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, zástupci Úřadu vlády a zástupce FMZV.

Na této poradě zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu a Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov vyjádřili znepokojení nad tím, že několik týdnů před rozpadem ČSFR v otázce založení nadace nebyl zaznamenaný žádný posun a celá záležitost se nachází ve stejném stadiu jako v době poslední porady v srpnu t. r. Zástupce FMZV informoval o stanovisku SRN, která založení nadace v zásadě podporuje. Podle německých představitelů by však nadace měla řešit nejen otázky minulosti, tj. odškodnění obětem nacistické perzekuce, ale také plnit úkoly zaměřené do budoucnosti např. vzdělávací programy a stipendia. Německá strana odmítá "polský model" nadace (jen odškodnění) a vyjadřuje obavy ze současné vnitropolitické situace ČSFR, objevují se také náznaky, že německá strana by byla ochotna řešit otázku odškodnění formou pomoci např. při výstavbě dálnice Plzeň - SRN anebo ropovodu z Ingolstadtu, a to ve výši 100 mil. DEM původně přislíbených jako odškodnění. V tom případě by otázky odškodnění měla řešit vláda ČSFR.

Účastníci porady byli seznámeni s návrhem statutu nadace, který připomínkovali a konstatovali, že je nezbytné založit nadaci ještě před rozpadem ČSFR. FMZV mělo do 25. 11. 1992 sdělit definitivní stanovisko SRN k založení nadace. Zástupce FMZV pan Konečný jednal s panem Grušou (velvyslancem ČSFR v SRN), který mu sdělil, že dne 12. 12. 1992 bude osobně jednat s panem Kastrupem, zástupcem za stranu SRN o definitivním postoji v otázce založení nadace.

Definitivní stanovisko bude oficiálně sděleno zúčastněným stranám.

Otázka výměny ratifikačních listin mezi Československem a Spolkovou republikou Německo bez písemných záruk je dědictvím převzatým od minulé vlády a vláda současná se snaží ve své zahraniční politice vytvořit co nejlepší podmínky pro realizaci myšlenky nadace "Československo - německého usmíření".

PhDr. Miloslav Ransdorf, CSc.

poslanec Sněmovny národů

Federálního shromáždění ČSFR

Praha


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP