(9) Nevyplývá-li ze smlouvy o úschově cenných papírů nebo z projevu vůle uschovatele v souvislosti s vyzvednutím uloženého cenného papíru jinak, považuje se smlouva též za vypovězenou, jestliže uschovatel vyzvedl všechny uložení listinné cenné papíry.
(10) Schovatel má k zajištění svých práv ze smlouvy o úschově cenných papírů zástavní právo k listinnému cennému papíru uloženému do úschovy, pokud se u něj nachází.
§ 35
(1) Listinný cenný papír převzatý na základě smlouvy o úschově cenných papírů může schovatel předat do úschovy jinému schovateli (dále jen "druhotná úschova").
(2) Schovatel je oprávněn uložit listinný cenný papír, který převzal do úschovy, do druhotné úschovy bez souhlasu uschovatele.
(3) Předáním listinného cenného papíru do druhotné úschovy nejsou dotčena práva uschovatele vůči schovateli.
§ 36
Smlouva o správě cenných papírů
(1) Smlouvou o správě cenných papírů se zavazuje správce, že bude činit po dobu trvání smlouvy veškeré právní úkony, které jsou nutné k výkonu a zachování práv spojených s určitým cenným papírem, a majitel cenného papíru se zavazuje zaplatit za to úplatu. Není-li úplata ve smlouvě určena, má správce právo na úplatu obvyklou v době uzavření smlouvy.
(2) Správcem podle odstavce 1 může být jen banka nebo obchodník s cennými papíry, i když není bankou, pokud z povolení působit jako banka nebo jako obchodník s cennými papíry neplyne jinak.
(3) Správce je povinen i bez pokynů majitele cenného papíru učinit s odbornou péčí veškeré úkony, které jsou nutné k výkonu a zachování práv spojených s cenným papírem, zejména požadovat splnění závazků spojených s cenným papírem, jakož i vykonávat výměnná nebo předkupní práva s cenným papírem spojená, pokud smlouva nestanoví jinak.
(4) Správce je povinen plnit pokyny majitele cenného papíru; tyto pokyny musí být dány písemně, jestliže smlouva o správě cenných papírů nepřipouští jinou formu. Na nesprávné pokyny je správce povinen majitele cenného papíru včas upozornit.
(5) Vyžaduje-li to povaha úkonu, který má správce uskutečnit, je majitel cenného papíru povinen předat správci listinný cenný papír nebo potřebnou plnou moc, a to včas poté, kdy k tomu byl správcem vyzván. Týká-li se úkon zaknihovaného cenného papíru, je jeho majitel povinen po vyzvání správcem včas učinit opatření, aby byl správce oprávněn v potřebném rozsahu dávat příkazy k nakládání se zaknihovaným cenným papírem.
(6) Jestliže má správce vykonávat hlasovací právo spojené s cenným papírem, je majitel tohoto cenného papíru povinen vystavit mu k tomu včas potřebnou plnou moc. Dá-li majitel cenného papíru správci pokyny, jak má být hlasovacího práva využito, je správce povinen hlasovat za majitele cenného papíru takto stanoveným způsobem.
(7) Správce odevzdá převzatý listinný cenný papír jeho majiteli bez zbytečného odkladu po uskutečnění úkonu, k němuž byl listinný cenný papír potřebný, pokud z povahy tohoto úkonu nevyplývá něco jiného. Po dobu, kdy má správce listinný cenný papír u sebe, odpovídá za škodu na něm podle § 34 odst. 2.
(8) Nebylo-li dohodnuto jinak, platí, že úplata za správu cenného papíru zahrnuje i náklady, které správce vynaložil při plnění svého závazku.
(9) Nevyplývá-li ze smlouvy jinak, vykonává správce právní úkony spojené se správou cenného papíru jménem majitele cenného papíru a na jeho účet; pro určení práv a povinností stran se použijí přiměřeně ustanovení obchodního zákoníku o mandátní smlouvě. Má-li správce podle smlouvy uskutečnit právní úkon svým jménem a na účet majitele cenného papíru, platí přiměřeně ustanovení obchodního zákoníku o smlouvě komisonářské.
(10) Na výpověď smlouvy o správě cenných papírů se použije obdobně ustanovení § 34 odst. 8, nestanoví-li tato smlouva jinak.
§ 37
Smlouva o uložení cenných papírů
(1) Smlouvou o uložení cenných papírů se zavazuje opatrovatel převzít listinný cenný papír, aby jej uložil a spravoval, a uložitel se zavazuje zaplatit za to úplatu. Není-li úplata ve smlouvě určena, má opatrovatel právo na úplatu obvyklou v době uzavření smlouvy.
(2) Opatrovatelem podle odstavce 1 může být jen banka nebo obchodník s cennými papíry, i když není bankou, pokud z povolení působit jako banka nebo jako obchodník s cennými papíry neplyne jinak.
(3) Pro smlouvu o uložení cenných papírů platí přiměřeně ustanovení upravující smlouvu o úschově cenných papírů a smlouvu o správě cenných papírů. Opatrovatel je povinen podat každoročně zprávu o stavu uložených listinných cenných papírů.
(4) Je-li listinný cenný papír odevzdán uložiteli na jeho žádost, nemá opatrovatel po dobu, kdy se u něho listinný cenný papír nenachází, povinnost jej spravovat.
(5) Uložitel může omezit závazek opatrovatele na povinnosti, jež vyplývají ze smlouvy o úschově cenných papírů, nebo na povinnosti, jež vyplývají ze smlouvy o správě cenných papírů. Úplata, kterou má uložitel platit, se v tomto případě přiměřeně sníží.
(6) Opatrovatel může předat listinný cenný papír do druhotné úschovy nebo druhotné úschovy a správy jen se souhlasem uložitele. Osoba, která převzala listinný cenný papír do druhotné úschovy a správy, nemůže být zmocněna k výkonu hlasovacího práva spojeného s tímto cenným papírem.
§ 38
Imobilizace cenných papírů
(1) Smlouvu o hromadné úschově podle § 34 odst. 3 může jako uschovatel uzavřít i emitent těchto cenných papírů. Na takto emitentem uložené cenné papíry (dále jen "imobilizované cenné papíry") se přiměřeně použijí ustanovení tohoto zákona o zaknihovaných cenných papírech, pokud tento zákon nebo smlouva nestanoví jinak.
(2) Na postup podle odstavce 1 se v případě již vydaného listinného cenného papíru přiměřeně použije ustanovení § 10.
(3) Majitel imobilizovaného cenného papíru má právo požadovat na emitentovi, aby mu bez zbytečného odkladu cenný papír odevzdal.
Hlava IV
Smlouva o zastavení cenných papírů
§ 39
Smlouva o zastavení cenných papírů se řídí ustanoveními obchodního zákoníku [§ 297 a násl. obchodního zákoníku,] a občanského zákoníku [§ 151a) a násl. občanského zákoníku,] o zástavním právu, pokud tento zákon nestanoví jinak.
§ 40
(1) Zástavní právo, které se zřizuje na základě smlouvy podle § 39 (dále jen "smluvní zástavní právo"), vzniká v případě listinného cenného papíru předáním tohoto cenného papíru zástavnímu věřiteli, pokud zákon nestanoví jinak.
(2) Ke vzniku smluvního zástavního práva k listinnému cennému papíru, který je převoditelný rubopisem, je třeba i písemné prohlášení majitele cenného papíru učiněné na tomto cenném papíru (dále jen "zástavní rubopis"). Zástavní rubopis musí obsahovat doložku "k zastavení" a osobu zástavního věřitele. Jinak musí zástavní rubopis obsahovat přiměřeně náležitosti uvedené v § 18 odst. 2. Zástavní věřitel nesmí cenný papír opatřený zástavním rubopisem dále převádět. Zanikne-li zástavní právo k listinnému cennému papíru, který byl - opatřen zástavním rubopisem, je zástavní věřitel povinen vyznačit na zástavním listinném cenném papíru zánik zástavního práva.
(3) Ustanovením odstavce 2 není dotčena úprava vyplývající ze zvláštního zákona [např. § 19 zákona č. 191/1950 Sb.,].
§ 41
(1) Smluvní zástavní právo k listinnému cennému papíru může vzniknout i jeho předáním třetí osobě do úschovy (§ 34) nebo do úschovy a správy (§ 37), pokud je současně předán této osobě prvopis nebo úředně ověřená kopie zástavní smlouvy.
(2) Smluvní zástavní právo k listinnému cennému papíru, který byl uložen do úschovy (§ 34), nebo do úschovy a správy (§ 37), vzniká oznámením o zřízení tohoto zástavního práva schovateli nebo opatrovateli. Oznámení může učinit zástavní věřitel, zástavní dlužník nebo zástavce. K oznámení je nutno připojit prvopis nebo úředně ověřenou kopii zástavní smlouvy.
(3) Zastavení listinného cenného papíru podle odstavce 1 a 2 musí být vyznačeno v účetní evidenci schovatele nebo opatrovatele. Z této evidence musí být zřejmé, kdo je zástavním věřitelem.
(4) Zastavený listinný cenný papír, který je v samostatné úschově, musí být uložen odděleně od ostatních cenných papírů uschovatele. Totéž platí o zastavených listinných cenných papírech uložených na základě smlouvy o uložení cenných papírů. Zastavený listinný cenný papír nesmí být vrácen bez souhlasu zástavního věřitele nebo prokázání zániku zástavního práva.
§ 42
(1) Smluvní zástavní právo k zaknihovanému cennému papíru vzniká registrací tohoto zástavního práva v evidenci střediska.
(2) Příkaz k registraci smluvního zástavního práva může dát zástavní věřitel, zástavní dlužník nebo zástavce. K tomuto příkazu je třeba přiložit prvopis nebo úředně ověřenou kopii zástavní smlouvy.
(3) Příkaz k registraci zástavního práva musí obsahovat:
a) obchodní jméno nebo název anebo jméno a sídlo nebo bydliště zástavce,
b) identifikační číslo nebo rodné číslo zástavce,
c) označení zastaveného zaknihovaného cenného papíru obsahující druh cenného papíru, obchodní jméno nebo název anebo jméno a sídlo nebo bydliště emitenta a u veřejně obchodovatelného cenného papíru (§ 71) jeho ISIN,
d) obchodní jméno nebo název anebo jméno a sídlo nebo bydliště zástavního věřitele,
e) výši a dobu splatnosti pohledávky, pro kterou bylo zástavní právo zřízeno.
(4) Příkaz k registraci zániku smluvního zástavního práva podává zástavní věřitel, zástavní dlužník nebo zástavce. K tomuto příkazu je třeba přiložit doklad prokazující, že zajištěná pohledávka zanikla, nebo prokazující jiný důvod zániku zástavního práva.
§ 43
(1) Při nakládání se zastaveným cenným papírem působí zástavní právo i vůči nabyvateli.
(2) Pokud je zastavený listinný cenný papír uložen v úschově, nesmí být vydán uschovateli bez souhlasu zástavního věřitele nebo prokázání zániku zástavního práva. Totéž platí o listinném cenném papíru uloženém podle smlouvy o uložení cenných papírů.
(3) Po dobu trvání zástavního práva k cennému papíru se zástavní právo vztahuje i na výnosy ze zastaveného cenného papíru.
§ 44
Není-li pohledávka zajištěná zástavním právem k cennému papíru řádně a včas splněna, je zástavní věřitel oprávněn zastaveny cenný papír prodat prostřednictvím obchodníka s cennými papíry. O zamýšleném prodeji je zástavní věřitel povinen předem informovat zástavce.
ČÁST TŘETÍ
TRH S CENNÝMI PAPÍRY
Hlava I
Obchodník s cennými papíry
§ 45
(1) Obchodovat s cennými papíry může jen osoba, která k této činnosti má povolení ministerstva (dále jen "obchodník s cennými papíry").
(2) Povolení podle odstavce 1 uděluje na žádost ministerstvo příslušné podle sídla nebo místa bydliště žadatele.
(3) V žádosti podle odstavce 2 je žadatel povinen uvést:
a) obchodní jméno nebo název anebo jméno, identifikační číslo nebo rodné číslo a sídlo nebo bydliště obchodníka s cennými papíry,
b) výši čistého obchodního jmění obchodníka s cennými papíry a případnou účast zahraničních osob na jeho podnikání,
c) návrh, v jakém rozsahu bude obchodník s cennými papíry vykonávat obchodování s cennými papíry a s tím související činnost, a údaje o případném jiném podnikání tohoto obchodníka s cennými papíry,
d) věcné, personální a organizační předpoklady pro výkon činnosti obchodníka s cennými papíry.
§ 46
(1) O povolení podle § 45 rozhodne ministerstvo do 60 dnů od doručení žádosti, a to na základě posouzení věcných, personálních a organizačních předpokladů pro výkon činnosti obchodníka s cennými papíry, zejména ve vztahu k rozsahu činnosti podle § 45 odst. 3 písm. c) a § 46 odst. 2. Povolení se uděluje na dobu neurčitou a nelze je převést na jinou osobu.
(2) Pokud z povolení uděleného podle § 45 nevyplývá něco jiného, může na základě něho obchodník s cennými papíry vykonávat kromě obchodování s cennými papíry též tyto činnosti:
a) obstarávat pro emitenta vydávání cenných papírů a poskytovat s tím související služby,
b) vykonávat činnost na základě smluv podle § 34 a § 37,
c) obstarávat pro emitenta splácení cenných papírů a vyplácení výnosů z nich,
d) provádět poradenskou činnost ve věcech týkajících se cenných papírů.
(3) Činnosti uvedené v odstavci 2 písm. a) může vykonávat jen obchodník s cennými papíry.
§ 47
(1) Obchodník s cennými papíry je povinen vést deník o přijatých pokynech k obstarání koupě a prodeje cenných papírů a obchodech uzavřených na základě těchto pokynů. Záznamy v tomto deníku musí obsahovat zejména tyto údaje:
a) obchodní jméno nebo název anebo jméno a sídlo nebo bydliště prodávajícího a kupujícího,
b) identifikační číslo nebo rodné číslo prodávajícího a kupujícího,
c) ISIN a počet kusů převáděných cenných papírů,
d) cenu, za kterou má být cenný papír koupen nebo prodán, anebo alespoň způsob jejího určení a cenu, za kterou byl obchod uskutečněn,
e) lhůtu pro obstarání koupě nebo prodeje cenného papíru a čas uskutečnění koupě nebo prodeje cenného papíru,
f) čas, místo přijetí pokynu a způsob jeho předání,
g) jméno makléře (§ 49), který prováděl odborné obchodní činnosti související s uzavřeným obchodem,
h) výši úplaty účtované za obstarání převodu a za poskytnutí s ním souvisejících služeb.
(2) Údaje podle odstavce 1 je obchodník s cennými papíry povinen uvádět ve svém deníku přiměřeně též o koupi a prodeji cenných papírů uskutečněných na vlastní účet.
(3) Obchodník s cennými papíry je povinen bez zbytečného odkladu oznámit ministerstvu, které povolení podle § 45 vydalo, všechny změny ve skutečnostech uvedených v § 45 odst. 3.
§ 48
(1) Ministerstvo odejme povolení, které vydalo podle § 45, jestliže:
a) to odůvodňují závažné změny ve skutečnostech uvedených v § 45 odst. 3,
b) na majetek obchodníka s cennými papíry byl prohlášen konkurs nebo bylo povoleno vyrovnání, nebo byl zamítnut návrh na prohlášení konkursu pro nedostatek majetku,
c) obchodníku s cennými papíry byl podle zvláštního zákona uložen soudem nebo správním orgánem [zákon ČNR č. 200/1990 Sb., o přestupcích a zákon SNR č. 372/1990 Sb., o priestupkoch, ve znění pozdějších předpisů,] zákaz činnosti,
d) o to obchodník s cennými papíry požádá.
(2) Ministerstvo může odejmout povolení, které vydalo podle § 45, v případech uvedených v § 86 odst. 1.
Hlava II
Makléř
§ 49
(1) Své odborné obchodní činnosti může obchodník s cennými papíry vykonávat pouze pomocí fyzické osoby, která k tomu má povolení ministerstva (dále jen "makléř"). Makléř jedná vždy jménem obchodníka s cennými papíry, a to i tehdy, když je k němu v jiném než pracovně právním vztahu [§ 1 zákona č. 65/1965 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů,].
(2) Povolení podle odstavce 1 uděluje na žádost ministerstvo příslušné podle bydliště žadatele.
(3) K žádosti podle odstavce 2 je žadatel povinen přiložit doklady o složení odborné zkoušky (dále jen "makléřská zkouška") a o své bezúhonnosti.
(4) Pro účely tohoto zákona se za bezúhonnou považuje fyzická osoba, která nebyla pravomocně odsouzena pro trestný čin majetkové povahy nebo jiný úmyslný trestný čin.
(5) Obsahem makléřské zkoušky je zejména prověření znalostí:
a) právních předpisů upravujících obchodování s cennými papíry,
b) burzovních řádů, pravidel burzovního obchodu [§ 6 odst. 3 písm. b) zákona č. 214/1992 Sb., o burze cenných papírů,] a tržních řádů (§ 50 odst. 4).
(6) Povolení podle odst. 1 se uděluje na dobu neurčitou a nelze je převést na jinou osobu.
(7) Ministerstvo upraví právním předpisem další podrobnosti o obsahu a způsobu provedení makléřské zkoušky.
(8) Pro odnětí povolení k činnosti makléře platí přiměřeně ustanovení § 48.
Hlava III
Organizátor mimoburzovního trhu
§ 50
(1) Kromě burzy cenných papírů může organizovat poptávku a nabídku cenných papírů pouze osoba, která má k této činnosti povolení ministerstva (dále jen "organizátor mimoburzovního trhu").
(2) Povolení podle odstavce 1 uděluje na žádost ministerstvo příslušné podle sídla nebo bydliště žadatele.
(3) V žádosti podle odstavce 2 je žadatel povinen uvést:
a) obchodní jméno nebo název anebo jméno, identifikační číslo nebo rodné číslo a sídlo nebo bydliště organizátora mimoburzovního trhu,
b) výši čistého obchodního jmění organizátora mimoburzovního trhu a případnou účast zahraničních osob na jeho podnikání,
c) věcné, personální a organizační předpoklady pro výkon činnosti podle odstavce 1, zejména skutečnosti, ze kterých vyplývá, že organizátor mimoburzovního trhu bude při výkonu této činnosti disponovat technickým vybavením nutným k organizování poptávky a nabídky cenných papírů a výpočtu jejich kursů.
(4) Současně se žádostí podle odstavce 2 žadatel musí předložit ke schválení podrobný návrh pravidel, podle kterých se na mimoburzovním trhu budou uskutečňovat převody cenných papírů a zveřejňovat tam dosahované kursy (dále jen "tržní řád"). Schválený tržní řád je součástí povolení podle odstavce 1.
§ 51
(1) 0 povolení podle § 50 rozhodne příslušné ministerstvo do 60 dnů od doručení žádosti, a to na základě posouzení žádosti, návrhu tržního řádu a s přihlédnutím k potřebám finančního trhu. Toto povolení se uděluje na dobu neurčitou a nelze je převést na jinou osobu.
(2) Pro odnětí povolení uděleného podle § 50 platí přiměřeně ustanovení § 48.
§ 52
(1) Organizátor mimoburzovního trhu je povinen oznámit bez zbytečného odkladu ministerstvu, které povolení podle § 50 vydalo, všechny změny ve skutečnostech uvedených v § 50 odst. 3.
(2) Změny tržního řádu nabývají účinnosti dnem schválení ministerstvem, které tržní řád schválilo. Tyto změny se považují za schválené, nedoručí-li ministerstvo organizátorovi mimoburzovního trhu své vyjádření o tom, že je neschvaluje, ve lhůtě 60 dnů ode dne, kdy mu byl návrh změn doručen.
§ 53
(1) Organizátor mimoburzovního trhu je povinen vhodným způsobem uveřejňovat tržní řád a jeho změny. Organizátor mimoburzovního trhu je povinen vhodným způsobem uveřejňovat též kursy cenných papírů dosahované na mimoburzovním trhu.
(2) Organizátor mimoburzovního trhu nesmí obchodovat s cennými papíry.
§ 54
(1) Organizátor mimoburzovního trhu je oprávněn odmítnout poskytnutí služeb pouze v případech, kdy to vyplývá ze zákona nebo z tržního řádu.
(2) Pro účastníky mimoburzovního trhu je schválený tržní řád závazný.
(3) Organizátor mimoburzovního trhu je oprávněn odmítnout poskytnutí služeb kupujícímu, který v rozporu s jeho požadavkem nemá na účtu u banky určeném organizátorem mimoburzovního trhu uloženu peněžní částku potřebnou k úhradě ceny za cenné papíry, k jejichž koupi dává pokyn, včetně úhrady ceny služeb s uskutečněním nákupu souvisejících.
(4) organizátor mimoburzovního trhu zabezpečuje konečné vypořádání koupí a prodejů, které byly na jím organizovaném mimoburzovním trhu uskutečněny, prostřednictvím banky, popřípadě též jiné, k takové činnosti oprávněné právnické osoby. V písemné smlouvě s touto bankou, popřípadě jinou právnickou osobou je organizátor mimoburzovního trhu oprávněn dohodnout, že jí bude předkládat závazné podklady pro toto vypořádání.
(5) Ve sporech z obchodu na mimoburzovním trhu je nepřípustná námitka, že šlo pouze o sázku nebo hru.
Hlava IV
Středisko
§ 55
(1) Středisko je právnickou osobou, kterou zřizuje popřípadě zakládá podle zvláštních zákonů [zákon ČNR č. 576/1990 Sb., o pravidlech hospodaření s rozpočtovými prostředky České republiky a obcí v České republice (rozpočtová pravidla republiky), ve znění pozdějších předpisů a zákon č. 592/1990 Sb., o rozpočtových pravidlech Slovenskej republiky, ve znění pozdějších předpisů, § 56 a násl. obchodního zákoníku,] ministerstvo příslušné podle sídla střediska. Středisko se zapisuje do obchodního rejstříku.
(2) Stát ručí za závazky střediska.
(3) Středisko nesmí organizovat trh s cennými papíry ani s nimi obchodovat.
§ 56
(1) Středisko je povinno evidovat:
a) zaknihované cenné papíry, změny jejich majitelů a další údaje, které se jich týkají, a to v rozsahu stanoveném tímto zákonem,
b) imobilizované cenné papíry, změny jejich majitelů a další údaje, které se jich týkají, a to v rozsahu podle písmena a),
c) rozhodnutí přijatá ministerstvem podle tohoto zákona,
d) další údaje, stanoví-li tak zákon.
(2) K evidenci podle odstavce 1 písm. a) a b) je příslušné středisko podle sídla emitenta. Evidenci podle odstavce 1 písm. c) vede středisko na základě údajů, které je mu povinno bez zbytečných odkladů předat ministerstvo, které toto středisko zřídilo.
(3) Středisko může na základě smlouvy podle § 34 přijímat listinné cenné papíry do samostatné a hromadné úschovy.
(4) Středisko je oprávněno poskytovat majitelům cenných papírů, emitentům, obchodníkům s cennými papíry, burzám cenných papírů a organizátorům mimoburzovního trhu služby spojené s činnostmi konanými podle odstavce 1 a 3.
(5) Jinou činnost, než jsou činnosti uvedené v tomto zákoně, může středisko vykonávat, pouze pokud souvisí s jeho činnostmi podle předchozích odstavců.
(6) K výkonu své činnosti podle předchozích odstavců má středisko právo na poskytnutí všech potřebných podkladů od majitelů cenných papírů, emitentů, obchodníků s cennými papíry, burz cenných papírů, organizátorů mimoburzovního trhu, popřípadě od dalších osob. Nevyplývá-li z tohoto nebo ze zvláštního zákona něco jiného, jde neposkytnutí těchto podkladů, jejich opožděné, nesprávné či neúplné poskytnutí, nebo poskytnutí v jiné než požadované formě k tíži toho, kdo je k jejich poskytnutí povinen.
(7) Činnost podle odstavce 1 písm. c) podle § 58 odst. 1 a § 60 odst. 1 vykonává středisko bezplatně. Ostatní činnosti vykonává středisko za úplatu na základě smlouvy. Ustanovení cenových předpisů tím nejsou dotčena.
§ 57
Evidenci zaknihovaných cenných papírů vede středisko na účtech majitelů cenných papírů (dále jen "účet") a v registru emitentů cenných papírů (dále jen "registr").
§ 58
(1) Středisko zřídí účet každému, kdo se stane majitelem zaknihovaného cenného papíru na základě privatizace s použitím investičních kupónů provedené podle zvláštních předpisů. [zákon č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby, ve znění pozdějších předpisů a nařízení vlády ČSFR č. 383/1991 Sb., o vydávání a použití investičních kupónů ve znění pozdějšího předpisu,]
(2) Ostatním osobám zřídí středisko účet na jejich žádost nebo na žádost emitenta, obchodníka s cennými papíry, burzy cenných papírů nebo organizátora mimoburzovního trhu.
(3) Středisko má povinnost zřídit každému jen jeden účet.
(4) Číselné označení účtu středisko sdělí pouze osobě, které tento účet zřídilo (dále jen "majitel účtu"), nebo jejímu zástupci, a to bez zbytečného odkladu po zřízení účtu.
(5) Právní vztah mezi majitelem účtu a střediskem se řídí tímto zákonem a obchodním zákoníkem.
(6) Pokud vztah podle odstavce 5 nezanikne dříve, zanikne dnem, kdy na účtu nebude po dobu 3 let evidován žádný cenný papír.
§ 59
Účet obsahuje:
a) číselné označení účtu a datum jeho zřízení,
b) obchodní jméno nebo název anebo jméno identifikační číslo nebo rodné číslo majitele účtu a jeho sídlo nebo bydliště,
c) údaje o jednotlivých cenných papírech majitele účtu, a to zejména:
1. druh cenného papíru, jeho bližší určení z hlediska jeho zastupitelnosti, náležitosti cenného papíru ve smyslu § 4 a u veřejně obchodovatelného cenného papíru (§ 71) jeho ISIN,
2. počet kusů cenného papíru každé emise,
3. obchodní jména, názvy nebo jména a identifikační čísla nebo rodná čísla spolumajitelů cenného papíru a velikost jejich podílu,
4. pozastavení výkonu práva nakládat s cenným papírem a omezení výkonu tohoto práva stanovené emitentem,
5. zda a u koho je cenný papír uložen podle § 34 nebo § 37, anebo kým je spravován podle § 36,
6. samostatně převoditelná práva spojená s cenným papírem,
d) osoby oprávněné nakládat s cennými papíry evidovanými na účtu a rozsah tohoto jejich oprávnění, jakož i osoby oprávněné požadovat údaje o těchto cenných papírech a rozsah tohoto jejich oprávnění.
e) čas provedení zápisu na tomto účtu.
§ 60
(1) Středisko založí registr každému emitentu akcií, které se nabývají s použitím investičních kupónů podle zvláštních předpisů. [zákon č. 191/1950 Sb., zákon směnečný a šekový,]
(2) ostatním emitentům založí středisko registr na jejich žádost nebo na žádost jejich zakladatelů či zřizovatelů.
(3) Středisko má povinnost založit každému emitentu jen jeden registr.
(4) Právní vztah mezi emitentem a střediskem při vedení registru se řídí tímto zákonem a obchodním zákoníkem.
§ 61
Registr musí obsahovat:
a) číselné označení registru a datum jeho založení,
b) obchodní jméno nebo název anebo jméno, identifikační číslo nebo rodné číslo a sídlo nebo bydliště emitenta,
c) údaje o jednotlivých cenných papírech podle § 59 písm. b) a c),
d) čas provedení zápisu v tomto registru.
§ 62
(1) Středisko je povinno předat majiteli účtu výpis z tohoto účtu:
a) podle stavu k 31. prosinci příslušného roku, a to do konce měsíce ledna,
b) vždy bez zbytečného odkladu poté, co provede účetné zápis ve prospěch nebo k tíži tohoto účtu,
c) na jeho žádost.
(2) Výpis z účtu se zasílá do vlastních rukou majitele účtu, není-li dohodnut jiný způsob předání výpisu.
(3) Výpis z účtu podle odstavce 1 písm. a) obsahuje údaje o počtu kusů cenných papírů podle jednotlivých druhů, emitentů a emisí. Výpis z účtu podle odstavce 1 písm. b) obsahuje údaje o cenných papírech, jichž se změna týká, a to před provedením účetního zápisu a po jeho provedení.
§ 63
(1) Středisko je povinno předat emitentovi výpis z jeho registru:
a) vždy při vydání cenného papíru ve smyslu § 5 odst. 5,
b) podle stavu k 31. prosinci příslušného roku, a to do konce měsíce ledna,
c) vždy při přeměně podoby cenného papíru,
d) na jeho žádost.
(2) Výpis z registru podle odstavce 1 obsahuje označení majitelů cenných papírů s uvedením obchodního jména nebo názvu anebo jména, identifikačního čísla nebo rodného čísla, sídla nebo bydliště a údaje o jmenovité hodnotě a počtu kusů emitentem vydaných cenných papírů na účtech těchto majitelů.
(3) O předání výpisu z registru platí přiměřeně ustanovení § 62 odst. 2.
§ 64
Středisko je povinno na základě námitky majitele účtu nebo emitenta, kterou uzná jako oprávněnou, jakož i na základě pravomocného rozhodnutí soudu provést opravu nebo doplnění ve své evidenci. Opravu provede ke dni, kdy byl chybný zápis proveden, doplnění ke dni, kdy neúplnost vznikla.
§ 65
Středisko je oprávněno postupovat podle § 64 též z vlastního podnětu, pokud ve své evidenci zjistí chybu nebo neúplnost. O zjištěných chybách a neúplnostech je středisko povinno vést dokumentaci.
§ 66
Středisko zašle všem osobám, na jejichž účtu nebo v jejichž registru provedlo opravy nebo doplnění, výpis z jejich účtu nebo registru s odůvodněním, a to bez zbytečného odkladu poté, co došlo k provedení opravy nebo doplnění.
§ 67
Středisko odpovídá za škodu, která vznikla osobám, jejichž účty a registry vede, v důsledku chyby nebo neúplnosti v jeho evidenci, ledaže tuto škodu způsobila jiná osoba, která neplnila povinnosti za středisko.
§ 68
(1) Změnu osoby majitele zaknihovaného cenného papíru, k níž dochází přechodem podle § 7 odst. 1, zaregistruje středisko vždy ke dni tohoto přechodu.
(2) Příkaz k registraci podle odstavce 1 dává nabyvatel cenného papíru.
(3) K příkazu podle odstavce 2 je třeba přiložit prvopis nebo úředně ověřenou kopii dokladu o změně osoby majitele zaknihovaného cenného papíru podle odstavce 1.
(4) Vznikne-li zástavní právo k zaknihovanému cennému papíru jinak než na základě smlouvy podle § 39, registruje středisko toto zástavní právo ke dni jeho vzniku.
(5) Příkaz k registraci podle odstavce 4 dává zástavní věřitel.
(6) K příkazu podle odstavce 5 je třeba přiložit prvopis nebo úředně ověřenou kopii dokladu o vzniku zástavního práva podle odstavce 4.
§ 69