FEDERÁLNÍ SHROMÁŽDĚNÍ ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY
1992
VII. volební období
168
Návrh
výborů ústavně právních SL a SN
na usnesení Sněmovny lidu a Sněmovny národů
k vládnímu návrhu ústavního zákona o zániku České a Slovenské Federativní Republiky (tisk 132)
Výbory ústavně právní Sněmovny lidu a Sněmovny národů ve smyslu § 39 odst. 4 zákona č. 56/1991 Sb., o jednacím řádu Federálního shromáždění, po projednání uvedeného návrhu ve výborech sněmoven Federálního shromáždění a s přihlédnutím k výsledkům jednání národních rad
navrhují
Sněmovně lidu a Sněmovně národů, aby předložený návrh ústavního zákona schválily v tomto znění:
"Ústavní zákon
ze dne ............ 1992
o zániku České a Slovenské Federativní Republiky
Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky respektujíc usnesení České národní rady a Národní rady Slovenské republiky usneslo se na tomto ústavním zákoně:
Čl. 1
(1) Uplynutím dne 31. prosince 1992 zaniká Česká a Slovenská Federativní Republika.
(2) Nástupnickými státy České a Slovenské Federativní Republiky jsou Česká republika a Slovenská republika.
Čl. 2
Působnost České a Slovenské Federativní Republiky, která jí byla svěřena ústavními a jinými zákony, přechází na Českou republiku a na Slovenskou republiku dnem 1. ledna 1993.
Čl. 3
(1) Zánikem České a Slovenské Federativní Republiky zanikají státní orgány České a Slovenské Federativní Republiky. Současně zanikají ozbrojené síly a ozbrojené bezpečnostní sbory České a Slovenské Federativní Republiky a rozpočtové a příspěvkové organizace napojené na státní rozpočet České a Slovenské Federativní Republiky a státní organizace v působnosti České a Slovenské Federativní Republiky, které byly zřízeny zákonem.
(2) Česká republika a Slovenská republika nesmí po zániku České a Slovenské Federativní Republiky užívat státních symbolů České a Slovenské Federativní Republiky.
Čl. 4
(1) Počínajíc dnem uvedeným v článku 2 náleží zákonodárná moc v České republice zákonodárnému sboru složenému z poslanců zvolených ve volbách v roce 1992 v České republice do Federálního shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky [Čl. 30 a 31 ústavního zákona č. 143/1968 Sb., o československé federaci.] a do České národní rady [Čl. 102 ústavního zákona č. 143/1968 Sb.].
(2) Počínajíc dnem uvedeným v článku 2 náleží zákonodárná moc ve Slovenské republice zákonodárnému sboru složenému z poslanců zvolených ve volbách v roce 1992 ve Slovenské republice do Federálního shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky [Čl. 30 a 31 ústavního zákona č. 143/1968 Sb., o československé federaci.] a do Slovenské národní rady [Čl. 102 ústavního zákona č. 143/1968 Sb.] [Podle čl. 154 odst. 1 Ústavy Slovenské republiky č. 460/1992 Sb. od 1. října 1992 Národní rada Slovenské republiky.].
(3) Ustanovení zákona o volbách do Federálního shromáždění o uprázdnění mandátu [§ 49 zákona č. 47/1990 Sb., o volbách do Federálního shromáždění, ve znění zákona č. 59/1992 Sb. (úplné znění vyhlášeno pod č. 60/1992 Sb.).] zůstávají nedotčena.
Čl. 5
Pravomoc příslušející ke dni zániku České a Slovenské Federativní Republiky vládě České a Slovenské Federativní Republiky náleží od 1. ledna 1993 na území České republiky vládě České republiky a na území slovenské republiky vládě Slovenské republiky, pokud ústavní zákon České republiky nebo ústavní zákon Slovenské republiky nestanoví jinak.
Čl. 6
(1) Pravomoc příslušející ke dni zániku České a Slovenské Federativní Republiky Nejvyššímu soudu České a Slovenské Federativní Republiky náleží od 1. ledna 1993 na území České republiky Nejvyššímu soudu České republiky a na území Slovenské republiky Nejvyššímu soudu Slovenské republiky, nestanoví-li ústavní zákon České republiky nebo ústavní zákon Slovenské republiky jinak.
(2) Pravomoc příslušející ke dni zániku České a Slovenské Federativní Republiky Ústavnímu soudu České a Slovenské Federativní Republiky vykonává od 1. ledna 1993 ve vztahu k orgánům, institucím a občanům na území České republiky Nejvyšší soud České republiky a ve vztahu k orgánům, institucím a občanům na území Slovenské republiky Nejvyšší soud Slovenské republiky, nestanoví-li ústavní zákon České republiky nebo ústavní zákon Slovenské republiky jinak.
Čl. 7
Česká národní rada a Národní rada Slovenské republiky mohou ještě před zánikem České a Slovenské Federativní Republiky s účinností nejdříve od 1. ledna 1993 přijímat ústavní a jiné zákony, jimiž zabezpečí výkon působnosti, která přejde na Českou republiku a Slovenskou republiku podle článku 2.
Čl. 8
(1) Česká republika a Slovenská republika jsou oprávněny ještě před zánikem České a Slovenské Federativní Republiky uzavírat smlouvy o úpravě vzájemných poměrů ve věcech, které náleží do působnosti České a Slovenské Federativní Republiky, s tím, že tyto smlouvy vstoupí v platnost po zániku České a Slovenské Federativní Republiky.
(2) Česká republika a Slovenská republika mohou ještě před zánikem České a Slovenské Federativní Republiky uzavírat mezinárodní smlouvy vůči třetím státům svým jménem s tím, že tyto smlouvy vstoupí v platnost po zániku České a Slovenské Federativní Republiky.
Čl. 9
Tento ústavní zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. ".
V Praze dne 17. listopadu 1992
Petr REČEK |
JUDr. Karol STOME |
předseda výboru ústavně |
místopředseda výboru ústavně |
právního Sněmovny lidu |
právního Sněmovny národů |
Pozměňovací návrhy k vládnímu návrhu ústavního zákona o zániku České a Slovenské Federativní Republiky, ve znění návrhu usnesení SL a SN (tisk 132, 168)
Poř. č. 1, posl. Fišera
1) Za první větu "Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky respektujíc usnesení České národní rady a Národní rady Slovenské republiky usneslo se na tomto ústavním zákoně: " se vkládá nadpis:
"Část první
Zánik ČSFR a související opatření"
a dále se uvede čl. 1 až 8 tisku 168.
2) Za článek 8 se zařadí následující text:
Část druhá
Referendum
Čl. 9
Ustanovení části první tohoto ústavního zákona nabudou platnosti dnem, kdy budou jako celek schválena v referendu způsobem stanoveným tímto ústavním zákonem.
Čl. 10
(1) Referendum se vykoná 19. prosince 1992 současně na území České republiky a Slovenské republiky.
(2) Referendum podle odstavce 1 je vyhlášeno dnem, kdy byl vyhlášen tento ústavní zákon (Čl. 14).
(3) Právo hlasovat v referendu má v České republice každý, kdo má právo volit do České národní rady, a ve Slovenské republice každý, kdo má právo volit do Národní rady Slovenské republiky.
(4) Ustanovení části první tohoto ústavního zákona jsou v referendu schválena, jestliže se pro ně alespoň v jedné z republik vyslovila nadpoloviční většina oprávněných občanů (odstavec 3).
(5) Výsledek referenda v České republice a ve Slovenské republice vyhlásí předsednictvo Federálního shromáždění ve Sbírce zákonů do 5 dnů po konání referenda.
Čl. 11
Pro referendum podle tohoto ústavního zákona se přiměřeně použije zákon č. 490/1991 Sb., o způsobu provádění referenda, s tím, že
a) na každém hlasovacím lístku musí být uveden text části první tohoto ústavního zákona,
b) občanům je předkládána k rozhodnutí otázka "Souhlasíte s uvedenými články ústavního zákona Federálního shromáždění o zániku České a Slovenské Federativní Republiky.?",
c) orgány pro referendum musí být vytvořeny nejpozději do 4. prosince 1992 a v téže lhůtě se také musí uskutečnit jejich první zasedání,
d) dobou kampaně před referendem se rozumí období počínající dnem 12. prosince 1992 a končící uplynutím dne 16. prosince 1992,
e) doba bezplatně poskytovaného vysílacího času podle § 19 odst. 2 činí celkem 8 hodin pro politické strany a politická hnutí uvedené v § 13 odst. 1 a pro každou politickou stranu a politické hnutí uvedené v § 14 odst. 1, které nemají ve Federálním shromáždění poslanecký klub, 10 minut,
f) vysílací čas poskytnutý politickým stranám a politickým hnutím uvedeným v § 13 odst. 1 se rozdělí obdobně podle ustanovení § 19 odst. 3,
g) výdaje spojené s přípravou, provedením a zjišťováním výsledků referenda se hradí ze státního rozpočtu federace; výdaje vzniklé obcím, které jim nebudou takto uhrazeny v době trvání České a Slovenské Federativní Republiky, jim uhradí ten nástupnický stát, na jehož území se nacházejí,
h) podrobnosti provádění referenda upraví v případě potřeby vláda České a Slovenské Federativní Republiky nařízením.
Čl. 12
Nebudou-li ustanovení části první tohoto ústavního zákona jako celek schválena v referendu v žádné z republik (Čl. 10 odst. 4), končí volební období obou sněmoven Federálního shromáždění dnem 19. března 1993, nové volby se provedou do 60 dnů.
Část třetí
Závěrečná ustanovení
Čl. 13
Tento ústavní zákon se vyhlásí ve Sbírce zákonů do 7 dnů ode dne, kdy byl přijat Federálním shromážděním. Ustanovení části druhé a třetí tohoto ústavního zákona nabývají účinnosti dnem vyhlášení.
Čl. 14
Ustanovení části první tohoto ústavního zákona nabývají účinnosti dnem následujícím po dni, kdy byl vyhlášen výsledek referenda, jímž byla těmto ustanovením přiznána platnost (Čl. 9, Čl. 10 odst. 5).
Poř. č. 2, posl. Havlík
1. Vypustit stávající text čl. 1 odst. 1 tohoto návrhu zákona a nahradit jej tímto novým textem:
"(1) Uplynutím dne 31. prosince 1992 na základě politických dohod ODS-KDS a HZDS zaniká Česká a Slovenská Federativní Republika.".
2. Vypustit odst. 1, 2, 3 v čl. 4 a nahradit původní znění čl. 4 tímto novým textem:
"(1) Zánikem České a Slovenské Federativní Republiky ve smyslu čl. 1 tohoto zákona zaniká poslanecký mandát poslanců zvolených ve volbách v roce 1992 v České republice do Federálního shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky a do České národní rady.
(2) Zánikem České a Slovenské Federativní Republiky ve smyslu čl. 1 tohoto zákona zaniká poslanecký mandát poslanců zvolených ve volbách v roce 1992 ve Slovenské republice do Federálního shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky a do Slovenské národní rady.".