Federální shromáždění České a Slovenské Republiky
VII. volební období
141
Interpelace
poslance SN doc. MUDr. K. Nováka, CSc. na ministra obrany ČSFR ing. I. Andrejčáka ve věci navrácení historického majetku městu Rokycany.
Vážený pane ministře,
vzhledem k tomu, že již déle než rok probíhá bezvýsledně jednání, kterým se městský úřad v Rokycanech snaží o vrácení rozsáhlých polesí v bezprostřední blízkosti města Rokycan do majetku města, žádám Vás, abyste k tomuto pomalému postupu zaujal stanovisko. Jde o historický majetek, který město Rokycany vlastnilo již od 16. století a který mu byl odňat v roce 1954.
K bližšímu vysvětlení přikládám podklad, který vypracoval starosta města Rokycan pro interpelaci poslanců LSU v ČNR a ujišťuji Vás, že vše, co je v něm uvedeno, odpovídá realitě. Osobně velmi podrobně znám situaci v polesích, o kterých píše starosta města Rokycan a považuji závěry, které předložil v podkladu pro interpelaci, za opodstatněné.
V souvislosti s tím si Vám dovoluji položit tyto otázky:
1/ Je možno vyřídit požadavek města Rokycan do konce roku 1992?
2/ Není- li to možné, bude celá záležitost připravena tak, aby záhy po rozdělení federace byly připraveny všechny podmínky pro předání lesů do majetku města Rokycan na začátku roku 1993?
3/ Proč celá záležitost probíhá zatím velmi zdlouhavě, když nárok města Rokycan je zcela jasný a armáda již dlouhou řadu let uvedená polesí nevyužívá?
26. 10. 1992 |
Doc. MUDr. K. Novák, CSc. |
|
poslanec SN FS |
Příloha: podklad pro interpelaci poslance ČNR, který vypracoval starosta města Rokycan pan Václav Beneda
PODKLAD
pro interpelaci poslance ČNR do jednání plenárního zasedání ČNR o stavu jednání ve věci vrácení historického lesního majetku města Rokycany obhospodařovaného odštěpným závodem Vojenských lesů a statků Sušice
V roce 1954 byl bývalým KNV v Plzni odňat historický lesní majetek o celkové rozloze 3. 768 ha a předán bývalé Krajské správě lesů v Červeném Poříčí. Nástupnická organizace Krajské správy lesů - Západočeské státní lesy Plzeň předala na základě požadavku MNO v roce 1965 do užívání významnou část tohoto majetku odštěpnému závodu Vojenských lesů a statků v Sušici. Předána byla bývalá polesí Kotel (360 ha), Cháchov (560 ha) celkem 1. 756 ha. Mimo to byly vojenským lesům a statkům předány i další lesní pozemky zahrnuté do historického lesního majetku Rokycan a sice 95 ha v katastru obce Čížkov, 2 ha v katastru Chynína a 5 ha v Tymákově.
Podotýká se, že požadavek na vyčlenění pro účely obrany původně představoval jen cca 140-160 ha. Aby nedošlo k nežádoucímu tříštění lesního celku, nabídly Státní lesy celé tehdejší polesí Čilina o výměře 1. 756 ha.
Městský úřad v Rokycanech upozornil VLS Sušice již dne 6. 2. 1991 na to, že v souvislosti s tehdy připravovaným zákonem o majetku obcí bude požadovat vrácení lesního majetku. Tento požadavek byl pak uplatněn u VLS Sušice dopisem ze dne 16. 8. 1991. Městský úřad Rokycany při tom vycházel z obecně známé skutečnosti, že městský lesní majetek, který je dosud spravován VLS Sušice v současné době neslouží účelům obrany státu.
Při osobním jednání s ředitelem odštěpného závodu VLS Sušice v říjnu 1991 bylo starostovi města sděleno, že o vrácení lesů rozhoduje FMO. Proto se starosta dopisem ze dne 21. 10. 1991 obrátil na FMO a požadoval, aby byl městu jeho lesní majetek navrácen, neboť již neslouží účelu, pro který byl městu odňat.
V odpovědi na tento dopis (č. j. 42/2-1560-72/2 ze dne 27. 11. 1991) pplk. ing. Petr Dostrašil sdělil, že ho postoupil "k přímému vyřízení včetně a místně příslušnému orgánu vojenské správy, kterým je Vojenská ubytovací a stavební správa Plzeň". Sděluje dále, že "tento orgán záležitost posoudí a naváže s Vámi kontakt za účelem konečného řešení".
Kontakty s Vojenskou ubytovací a stavební správou Plzeň byly navázány na základě iniciativy Městského úřadu Rokycany. Do dnešního dne však se nepodařilo dosáhnout konkrétního uspokojivého výsledku ve věci navrácení lesního majetku.
Jednání s místní posádkou potvrdila, že vojenské útvary v minulých letech užívaly k obranným účelům cca 140 ha z celé výměry polesí Čilina a že o další užívání tohoto prostoru nemají zájem. Ostatní část polesí, kterou spravují VLS Sušice, tj. zbývajících cca 1. 600 ha nebyla k obranným účelům nikdy využívána a ani v budoucnu se s tím neuvažuje.
K překvapivému obratu v celé záležitosti došlo dne 15. června 1992, kdy náčelník HUSS - ubytovací a investiční správy pplk. ing. P. Dostrašil zaslal pod č. j. 13450-72/1 Městskému úřadu Rokycany novou odpověď na dopis ze dne 21. října 1991. Sděluje, aniž by se zmínil o své první odpovědi z 27. 11. 1991, že využívání polesí Čilina, Kotel a Cháchov pro potřebu čs. armády "není dosud vyjasněno vzhledem k probíhající reorganizaci vojsk" a že "s ohledem na to potřeba pozemků pro obranu státu trvá". Vrácení lesního majetku městu je tím odloženo na neurčito.
Ani další jednání zástupců města s Vojenskou ubytovací a stavební správa v Plzni a s plk. Paukrtem na FMNO problém restituce historického lesíku majetku města Rokycany nevyřešila.
Naléhavost znovuzačlenění polesí Čilina, Kotel a Cháchov do správy města Rokycan je zdůrazněna tím, že tato polesí se nacházejí v bezprostřední blízkosti města, mají pro občany velký hospodářský význam a mohou být využívána pro rekreaci i k dalším veřejně prospěšným účelům. Navazují bezprostředně na celý souvislý komplex městských lesů a jejich současné vyčlenění značně ztěžuje a komplikuje správu celého majetku.
Urychlené řešení restituce považujeme za obzvláště naléhavé také v souvislosti s chystaným dělením majetku FMNO. Bude v zájmu ČR, aby před vlastním dělením na český a slovenský podíl, byly části lesů patřící nejen městu Rokycany z hodnoty majetku vyňata a vrácena původním vlastníkům.
Rokycany dne 13. 10. 1992
Václav Beneda
starosta