Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky
VII. volební období
135
Odpověď
ministra vnitra ČSFR MUDr. P. Čermáka, CSc. na interpelaci podanou poslankyní Sněmovny národů M. Freiovou ve věci zaopatření válečných uprchlíků z území Bosny a Hercegoviny (tisk 110)
Ministr vnitra
ČESKÉ A SLOVENSKÉ FEDERATIVNÍ REPUBLIKY
MUDr. Petr ČERMÁK, CSc.
|
V Praze dne 21. října 1992 |
|
Č. j.: KM-1/92-013 |
Vážená paní poslankyně,
prostřednictvím interpelace ze dne 29. září 1992 jste vyjádřila svůj kritický názor na práci federálního ministerstva vnitra při organizování a vlastní realizaci humanitární pomoci uprchlíkům z území Bosny a Hercegoviny.
Aniž bych chtěl jakýmkoliv způsobem zpochybňovat Vaši znalost uprchlické problematiky, dovoluji si konstatovat, že některá tvrzení (která vychází z Vám adresovaného dopisu pracovníka Sekretariátu zmocněnce vlády ČSFR pana Petra Trombíka) obsažená ve Vaší interpelaci jsou, Vážená paní poslankyně, nepřesná.
Je pravdou, že ještě v současné době se zabývají uprchlickou problematikou tři specializovaná pracoviště. Sekretariát zmocněnce vlády ČSFR pro otázky uprchlíků, Sekce pro otázky uprchlíků II. divize FMV a Úřad cizinecké policie a pasové služby FPS.
Sekretariát zmocněnce vlády ČSFR pro otázky uprchlíků vystupuje navenek jako vládní garant v této problematice, udržuje styk s představiteli UNHCR a informuje je o aktivitě ČSFR.
Sekce pro otázky uprchlíků II. divize FMV zejména pečuje o ekonomické a personální zabezpečení a vlastní provoz táborů, vyhledává a smluvně zajišťuje další objekty pro umístění uprchlíků.
Úřad cizinecké policie a pasové služby FPS je jediným orgánem v ČSFR, který ze zákona plní úkoly související se vstupem a pobytem cizinců na území ČSFR, zajišťuje jejich tranzit do třetích států, vede evidence cizinců na území našeho státu a je prvoinstančním orgánem v azylovém řízení.
K překonání dosavadní roztříštěnosti uprchlické problematiky jsem rozhodl, nezávisle na Vaší interpelaci, sloučit v jedno pracoviště Sekretariát zmocněnce vlády ČSFR pro otázky uprchlíků a Sekci pro otázky uprchlíků II. divize FMV.
Nemohu však, vážená paní poslankyně, souhlasit s Vaším tvrzením, že misí, jejímž členem jste byla i Vy, dohodnutá humanitární pomoc je ohrožena vinou federálního ministerstva vnitra.
První misí sjednaná akce - převoz uprchlíků z Gašince do Gabčíkova se uskutečnila v předem stanoveném termínu, t.j. ve dnech 14. až 19 září 1992. Třemi autobusovými konvoji byly do ČSFR přepraveny 524 osoby. Přepravované osoby byly doprovázeny zdravotnickou službou, tlumočníky a pracovníkem cizinecké policie. Způsob přepravy a úkony prováděné cizineckou policií nebyly libovůlí tohoto orgánu, nýbrž podmínkou souhlasu třetích států k přepravě uprchlíků do ČSFR. V této souvislosti si dovolím poznamenat, že iniciativa, úroveň poskytnutých služeb i kvalita organizace převozu jakož i profesionalita a taktní přístup zúčastněných, byly oceněny představitelem vlády Chorvatska prof. Dr. Rebičem i vedoucím zastupitelského úřadu ČSFR v Lublani panem Kyprem.
Druhý převoz skupiny 800 uprchlíků, o nějž jste projevila obavu, se uskutečnil dne 4. října 1992 bez jakýchkoliv problémů a závad.
Odklad termínu akce z 27. září na 4. říjen 1992 a následná změna způsobu přepravy osob (autobusy místo předpokládaného vlaku) nebyly způsobeny nepřipraveností akce příslušnými pracovníky FMV, nýbrž neschopností chorvatské strany v potřebném časovém předstihu zajistit seznamy uprchlíků, počty a místa jejich odbavování. Pořízení seznamu bylo podmínkou Rakouské republiky k povolení průjezdu přes její uzemí. Za zmínku stojí, že náklady na přepravu autobusy činily pouze 1/3 ceny za přepravu vlakem.
Vážená paní poslankyně, dovolím si doufat, že jsem Vám poskytl věcnou informaci o činnosti pracovníků federálního ministerstva vnitra při zabezpečování humanitární pomoci uprchlíkům z územím bývalé Jugoslávie a rozptýlit Vaše obavy, vyslovené v interpelaci.
S pozdravem
Vážená paní
Michaela FREIOVÁ
poslankyně Sněmovny národů
Federálního shromáždění
PRAHA