ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VII. volební období
rozpočtový výbor
Zápis
ze 9. schůze výboru,
která se konala dne 3., 4. a 5. listopadu 1992
listopad 1992
Zápis
z 9. schůze rozpočtového výboru ČNR, která se konala 3., 4. a 5. listopadu 1992
Přítomni: poslanci rozpočtového výboru ČNR a hosté dle prezenčních listin
Omluveni:
3. 11. posl. P. Brodský, J. Hájek, T. Ježek, M. Kraus, J. Maryt, L. Novák, S. Recman, M. Skočovský
4. 11. posl. L. Novák
5. 11. posl. L. Novák, J. Vačkář
Schůzi dne 3. 11. 1992 zahájil a řídil tajemník rozpočtového výboru posl. R. Mandelík. Přivítal všechny přítomné a navrhl následující program jednání:
1. Návrh klubu Občanské demokratické strany ve Federálním shromáždění na vydání zákona, kterým se doplňuje zákon č. 195/1991 Sb., o odstupném poskytovaném při skončení pracovního poměru (tisk FS 109)
2. Různé a sdělení předsedy
Zbývající program podle pozvánky bude schválen dodatečně. Takto navrženou část programu poslanci schválili beze změn.
Jednání dne 3. 11. 1992
1.
Návrh klubu Občanské demokratické strany ve Federálním shromáždění na vydání zákona, kterým se doplňuje zákon č. 195/1991 Sb., o odstupném poskytovaném při skončení pracovního poměru
(tisk FS 109)
Za předkladatele nikdo nevystoupil. Návrh jako zpravodaj odůvodnil člen ODS, poslanec R. Kolář. Následovala diskuse. V ní vystoupil posl. R. Mandelík. Federálnímu shromáždění bylo doporučeno, aby návrh podle sněmovního tisku FS 109 schválilo bez připomínek. K tomu bylo přijato usnesení č. 59 (hlasování: +6, 0, 5).
2.
Různé a sdělení předsedy
V rámci tohoto bodu byly projednány:
- Předseda výboru informoval o aktuálním stavu v procesu hodnocení finančních zpráv politických stran.
- Slovo bylo uděleno organizačnímu tajemníku výboru, který informoval o předpokládaných změnách programu. Poslancům bude distribuována nová pozvánka. Dále je seznámil s organizací odjezdu a zabezpečením delegace na jednáná v SRN - Hammeln k problematice stavebního spoření.
- Posl. Robert Kolář otevřel otázku umísťování výboru při jeho schůzích. Vyslovil nesouhlas s tím, že rozpočtovému výboru je trvale přidělena na zasedání sněmovna. Doporučil obrátit se na vedení Kanceláře ČNR a tuto otázku řešit.
Bod různé pokračoval 5. 11. následujícími body:
- Projednání žádosti rómských sdružení o odstranění tvrdosti rohodnutí ministersva financí ČR plynoucí ze Souhrnné zprávy o výsledku prověrky čerpání dotací poskytnutých v roce 1991 ze státního rozpočtu České republiky romským občanským sdružením a iniciativám (MF ČR, odbor 17, č.j. 172/53 565/1991). V tomto stanovisku se na str. 5 v kapitole Sdružení romských souborů konstatuje, že "v rozporu se stanoveným účelem byla dotace použita na pořízení osobního vozu VAZ ve výši 98.850,- Kčs". Rozpočtový výbor konstatoval, že hudební soubor potřebuje ke své činnosti automobil, aby se mohl přemisťovat a převážet nástroje a že tudíž použití dotace není v rozporu se stanoveným účelem. Na návrh svého předsedy ing. T. Ježka doporučil ministerstvu financí ČR vydat pokyn Finančnímu úřadu pro Prahu 1, aby zrušil své rozhodnutí o odvodu neoprávněně užitých prostředků státního rozpočtu ze dne 30. 4. 1992 (FÚ-1-1-1816/92). K tomu přijal usnesení č. 64 (+15, 0, 0).
- Rozdělení zpravodajských zpráv: zákon o DPH - posl. J. Wagner, zákon o dani z příjmu - S. Pěnička, zákon o spotřební dani - J. Wagner, zákon celní - zpravodajem bude na společném zasedání zástupce hospodářského výboru posl. A. Zima.
Jednání dne 4. 11. 1992
Schůzi řídil předseda výboru posl. T. Ježek. Doporučil, aby se dále projednával následující program:
3a. Vládní návrh ústavního zákona o zániku České a Slovenské Federativní Republiky (tisk FS 132)
3. Vládní návrh zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (tisk 62)
4. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národí rady č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení a některé další zákony (tisk 61)
5. Návrh poslance L. Motyčky a J. Janečka na vydání zákona ČNR o poskytování osobních požitků duchovním Apoštolské církve v České republice (tisk 64)
6. Zásady zákona ČNR, kterým se stanoví nový systém odměňování státních funkcionářů (tisk 85)
7. ČSÚ - informace k problematice slučování ČSÚ s Federálním statistickým úřadem
8. Návrh poslanců Federálního shromáždění na vydání zákona o využívání jaderné energie (tisk FS 125)
9. Vládní návrh zásad zákona ČNR o majetku České republiky (tisk 69)
10. Projednání Smlouvy mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o měnovém uspořádání
11. Projednání Smlouvy mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o sociálním zabezpečení
12. Projednání Smlouvy mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o vzájemném zaměstnávání občanů
Poslanci takto navržený program schválili jednomyslně.
3a.
Vládním návrhu Ústavního zákona o zániku České a Slovenské Federativní Republiky (tisk FS 132)
Za předkladatele s ohledem na dodatečné zařazení a krátkou lhůtu k projednání nebyl nikdo přítomen. Úvodem vystoupil posl. T. Ježek, který návrh odůvodnil jako zpravodaj. Následovala rozprava.
V ní vystoupil poslanec J. Maryt, který požadoval, aby byla účinnost zákona vázána na výsledek referenda občanů. Při hlasování nebyl návrh zákona doporučen ke schválení usnesení č. 60 (hlasování: +8, -6, 3).
3.
Vládní návrh zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (tisk 62)
Návrh zákona za předkladatelele odůvodnil nám. ministra práce a sociálních věcí ing. Janeček.
Zpravodajem byl poslanec V. Lukáš. V rozpravě vystoupili posl. J. Wagner, J. Hájek, J. Vačkář, J. Třebický, T. Ježek, z nichž někteří opakovaně. Bylo doporučeno posoudit u všech zákonů, které jsou součástí soustavy daní a pojištění, daňové sazby a sazby pojistného z hlediska celkového zatížení plátců. Z toho důvodu rozpočtový výbor zmocnil zpravodaje, aby na schůzce zpravodajů na základě výsledků jednání rozpočtového výboru upřesnil sazby pojistného, pokud to bude nutné z hlediska vazeb na ostatní zákony o daních a pojištění.
Na závěr bylo v tomto duchu a s dílčími připomínkami k jednotlivým paragrafům doporučeno návrh zákona schválit. K tomu bylo přijato usnesení č. 62 (+15, 0, 0).
4.
Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon České národí rady č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, a některé další zákony (tisk 61)
Stejně jako v předchozím bodu návrh za předkladatelele odůvodnil nám. ministra práce a sociálních věcí ing. Janeček. Zpravodajem byl poslanec P. Šafařík. V rozpravě vystoupil znovu posl. P. Šafařík, který navrhl dílčí doplnění. Návrh zákona pak doporučili poslanci schválit. K tomu přijali usnesení č. 61 (hlasování: +14, 0, 0).
5.
Návrh poslance L. Motyčky a J. Janečka na vydání zákona ČNR o poskytování osobních požitků duchovním Apoštolské církve v České republice (tisk 64)
Návrh zákona odůvodnil posl. L. Motyčka. Zpravodajem k návrhu byl poslanec V. Lukáš. V rozpravě vystoupil posl. J. Hájek a V. Lukáš. Mj. byl vznesen dotaz na to, kolik církví dosud nepožádalo o poskytovní požitků a jaký je dopad na státní rozpočet. Na závěr bylo přijato usnesení č. 70, kterým výbor doporučil návrh zákona schválit beze změn (hlasování: +14, 0, 0).
6.
Zásady zákona ČNR, kterým se stanoví nový systém odměňování státních funkcionářů (tisk 85)
Úvodní výklad přednesl nám. ministra práce a sociálních věcí ing. Dostál. Zpravodajem byl posl. R. Mandelík.
V rozpravě vystoupili posl. M. Skočovský, P. Brodský, J. Hájek, J. Třebický, T. Páv, J. Maryt. V diskusi k zákonu byly uplaněny připomínky, např. aby byly do systému promítnuty i požitky pro funkci prezidenta republiky a pracovníky Kanceláře prezidenta republiky. V zákonu by měly vedle platových poměrů upraveny i další náležitosti spojené s výkonem státních funkcí (náhrady věcných výdajů, diety, používání služebního vozidla, zřízení a používání účastnické telefonní stanice apod.) tak, aby právní úprava nároků prezidenta republiky, poslanců a státních funkcionářů byla komplexní. Bylo doporučeno, aby plat předsedy České národní rady byl totožný s platem předsedy vlády České republiky a od této relace byly odvozeny platy níže postavených funkcionářů. Plat prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu by měl být totožný s platem ministra vlády České republiky a od této relace by měly být odvozeny platy níže postavených funkcionářů. O výši a vzájemných proporcích jednotlivých platů rozhodne rozpočtový výbor až při projednávání návrhu paragrafovaného znění návrhu zákona, který bude předložen na základě těchto zásad. Bylo též doporučeno, aby návrh paragrafovaného znění byl opatřen valorizační klauzulí, která stanoví, že úpravy se dějí pro r. 1994 a roky další v závislosti na vývoji cenového indexu. Na závěr bylo přijato usnesení č. 65 (hlasování: +13, 0, 0).
7.
Informace předsedy ČSÚ k problematice slučování ČSÚ s Federálním statistickým úřadem
Úvodem vystoupil předseda ČSÚ ing. E. Souček. Následovala rozprava. V ní vystoupili posl. T. Ježek, M. Skočovský, T. Páv. Výbor k dané problematice nepřijal usnesení.
8.
Návrh poslanců Federálního shromáždění na vydání zákona o využívání jaderné energie (tisk FS 125)
Za předkladatele nebyl nikdo přítomen. Zpravodajem byl poslanec T. Páv. V rozpravě nikdo nevystoupil. Na návrh zpravodaje bylo hlasováno o nedoporučení zákona. Bylo přijato usnesení č. 63 (hlasování: +7, -O, 5).
Jednání dne 5. 11. 1992
9.
Vládní návrh zásad zákona ČNR o majetku České republiky (tisk 69)
Návrh odůvodnil představitel ministerstva financí ČR JUDr. Živný. Zpravodajem byl poslanec J. Wagner.
V rozpravě vystoupili posl. P. Brodský, J. Wagner, T. Ježek, J. Hájek, z nichž většina opakovaně. Byly rozebírány otázky vztahu k majetku na úrovni stát - obec, dále nutnost definovat v ústavě nebo jiném zákonu pojem obec a její právní postavení. Bylo poukazováno na to, jak se chce navrhovatel vyrovnat s převodem u pozemků, které již byly privatizovány podle zákona č. 172. Výbor požádal Nejvyšší kontrolní úřad, aby při projednávání paragrafového znění v rozpočtovém výboru ČNR předložil stanovisko a vyvinul potřebnou součinnost expertů při práci na něm. K tomu bylo přijato usnesení č. 66 (hlasování: +15, 0, 0).
10.
Projednání Smlouvy mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o měnovém uspořádání
Úvodem vystoupil viceguvernér SBČS ing. Kerouš. Zpravodajem byl předseda výboru T. Ježek. V diskusi vystoupili posl. S. Pěnička, J. Maryt, T. Ježek, T. Páv, J. Hájek, J. Wagner. Poslanci poukázali na existenci zvláštního ujednání, které je důležité a poslancům nebylo předloženo. Z toho důvodu bylo projednávání přerušeno do doby, než bude tento dodatek výboru předložen.
11.
Projednání Smlouvy mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o sociálním zabezpečení
Úvodem vystoupil nám. ministra práce a soc. věcí. Zpravodajem byl poslanec V. Lukáš. V rozpravě nevystoupil žádný z poslanců. Bylo přijato usnesení č. 67 (hlasování: +9, -0, 6).
12.
Projednání Smlouvy mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o vzájemném zaměstnávání občanů
Úvodem vystoupil nám. ministra práce a soc. věcí. Zpravodajem byl poslanec V. Lukáš. V rozpravě vystoupili posl. V. Lukáš, P. Brodský, T. Páv. Bylo přijato usnesení č. 68 (hlasování: +9, 0, 5), ve kterém poslanci doporučili návrh smlouvy schválit.
Tím byl naplněn program 9. schůze rozpočtového výboru ČNR, kterou ukončil jeho předseda ve čvrtek 5. listopadu 1992 ve 14.00 hod.
ing. Richard MANDELÍK, v.r. |
ing. Tomáš JEŽEK, CSc. v.r. |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. P. Jelínek, CSc.
V Praze dne 15. června 1993