ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VII. volební období
rozpočtový výbor
Zápis
z 8. schůze výboru,
která se konala dne 14., 15. a 20. až 22. října 1992
říjen 1992
Zápis
z 8. schůze rozpočtového výboru ČNR, která se konala 14., 15. a 20 až 22. října 1992
Přítomni: poslanci rozpočtového výboru ČNR a hosté dle prezenčních listin
Omluveni:
14. 10. posl. J. Vačkář
15. 10. posl. J. Vačkář
20. 10. posl. J. Wagner
21. a 22. 10. - dle prezenční listiny pléna ČNR
Schůzi zahájil předseda rozpočtového výboru posl. T. Ježek. Přivítal všechny přítomné a navrhl následující program jednání:
1. Vládní návrh SZÚ za rok 1991 - projednání souhrnné zprávy za účasti poslanců, zpravodajů ostatních výborů
1a. Představení kandidátů na členy prezidiální rady Nejvyššího kontrolního úřadu
2. Vládní návrh zákona o státních dluhopisech (tisk 48)
3. Vládní návrh zákona o daňovém poradenství a České komoře daňových poradců (tisk 18) - doprojednání
4. Vládní návrh zákona o auditorech a České komoře auditorů (tisk 11)
5. Sdělení předsedy, různé
6. Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon o státním rozpočtu České republiky na rok 1992
7. Vládní návrh rozpočtu Pozemkového fondu na období červenec až prosinec 1992
8. Vládní návrh smluv ČSFR - Albánie, ČSFR - Vietnam o obchodu a platbách (tisk FS 111 a FS 112)
9. Návrh skupiny poslanců na vydání zákona ČNR o Tiskové kanceláři ČR (tisk 63)
Takto navržený program přítomní poslanci schválili bez připomínek.
1.
Vládní návrh SZÚ za rok 1991 - projednání souhrnné zprávy za účasti poslanců, zpravodajů ostatních výborů
Schůze probíhala za účasti zpravodajů ostatních výborů k této problematice. Úvodní výklad k návrhu SZÚ 1991 přednesl ing. E. Janota, představitel ministerstva financí ČR. Zpravodajem byl posl. T. Ježek. Byla ustavena skupina k přípravě společné zprávy výborů k návrhu usnesení ČNR k SZÚ 1991 ve složení: posl. T. Ježek, L. Novák. S. Pěnička.
V rozpravě vystoupili posl. J. Hájek, M. Skočovský, T. Ježek, F. Kozel (VVKMT). Bylo konstatováno, že rozpočet skončil schodkem ve výši 13,6 mld. Kčs. Poprvé bylo zúčtovací období uzavřeno k 31. 12. 1992 bez vyrovnání "zbytků", což znamenalo, že + 6,6 mld. Kčs šlo na vrub rozpočtu 1992 jako aktivum. Byl diskutován i zákon o vyrovnání přebytku rozpočtu federace za rok 1991, transfery prostředků do Slovenské republiky a hospodaření místních rozpočtů. V této souvislosti byli poslanci informováni o průběžném stavu hospodaření SR 1992.
Na závěr poslanci doporučili České národní radě schválit SZÚ za rok 1991 ve znění návrhu vlády s doplňky ze zpráv výborů ČNR. Bylo přijato usnesení č. 42 (+14, 0, 3).
1a.
Představení kandidátů na členy prezidiální rady Nejvyššího kontrolního úřadu
Výboru byli viceprezidentkou NKÚ ČR ing. I. Zlatohlávkovou představeni kandidáti na funkce členů prezidiální rady NKÚ ČR. Kandidáti se představili v tomto pořadí: p. Abrhám, p. Baše, p. Bidlo, p. Hájková, p. Hejduk, p. Kapusta. Dále viceprezidentka NKÚ ČR ing. Zlatohlávkové oznámila, že u zbývajícího kandidáta dle návrhu, jmenovitě p. Kurčíka, bude kandidatura stažena. Nově navržený kandidát může být výboru představen příští týden. Poslanci doporučili pokračovat tímto bodem v úterý 20. 10. 1992 před zahájením pléna ČNR.
Rozpočtový výbor zmocnil svým usnesením č. 45 (+17, 0, 0) předsedu výboru, aby o představení informoval plénum České národní rady.
2.
Vládní návrh zákona o státních dluhopisech (tisk 48)
Úvodem vystoupil představitel ministerstva financí ČR JUDr. K. Franta. Zpravodajskou zprávu měl posl. J. Vraný.
K problematice vystoupili posl. M. Skočovský, T. Páv, P. Brodský, J. Hájek. V rozpravě poslanci doporučili České národní radě, aby vládní návrh zákona ČNR schválila a pověřili zpravodaje, aby ve smyslu znění zákona č. 530/1990 Sb. o dluhopisech seznámil plénum České národní rady se stanoviskem Státní banky československé.
Bylo přijato usnesení č. 43 (hlasování: +13, 0, 0).
3.
Vládní návrh zákona o daňovém poradenství a České komoře daňových poradců (tisk 18) - doprojednání
Tento bod byl pokračováním přerušeného 5. bodu pořadu ze 4. schůze výboru. Rozprava pokračovala za přítomnosti JUDr. Potměšilové, zástupkyně MF ČR, projednáváním paragrafovaného znění návrhu zákona. Po diskusi o připomínkách bylo přijato usnesení č. 44, ve kterém doporučili poslanci návrh zákona schválit s řadou připomínek (hlasování: +13, 0, 0).
V průběhu dalšího jednání výboru (bod 4 - vládní návrh zákona o auditorech byla znovu otevřena rozprava k návrhu zákona o daňovém poradenství a České komoře daňových poradců, s cílem aby došlo ke sjednocení obou návrhů v problematice zákonné povinnosti uzavřít pojišťovací smlouvu. Na základě (hlasování: +12, 0, 0) bylo doporučeno přijmout připomínku rozšiřující původní usnesení o připomínku k §6, odst. 10.
4.
Vládní návrh zákona o auditorech a České komoře auditorů (tisk 11)
Úvodní výklad přednesl nám. Téra, ministerstvo financí České republiky. Zpravodajem byl posl. L. Novák.
V rozpravě vystoupili posl. S. Pěnička, L. Novák, R. Mandelík, S. Recman. Bylo doporučeno, aby členy komory byly pouze ty osoby (právnické i fyzické), které se zabývají auditorstvím jako výlučnou činností. Auditoři by však mohli mít možnost vykonávat i daňové poradenství. Dále poslanci trvali na tom, aby, co se týká zkušebních komisí, byl text totožný s návrhem zákona o daňovém poradenství, tj. složení zpoloviny z pracovníků státní správy, kdy předseda komise je představitel státní správy. Velká polemika byla vedena o povinnosti pojištění před vstupem do Komory,; to by mohlo vést k tomu, že v případě odmítnutí ze strany pojišťoven, nebude zákon funkční. Proto ustanovení o povinném pojištění bylo doporučeno vypustit. Auditorům byla přiznána i možnost odstoupení od smlouvy. Na druhou stranu bylo doporučeno, aby zaměstnanci auditorských firem nemuseli být ze zákona zapsáni v seznamu auditorů, je- li zapsán jejich zaměstnavatel. Byla však vymezena jejich disciplinární odpovědnost. Do povinností komory byla zahrnuta i vzdělávací činnost pro auditory. Výbor doporučil výkon funkce v komoře jako čestný s tím, aby si náhrady pro funkcionáře upravila sama Komora.
Na závěr projednávání návrhu zákona poslanci přijali usnesení č. 46 (+13, 0, 0), ve kterém doporučili návrh zákona schválit s připomínkami.
5.
Sdělení předsedy, různé I.
V rámci tohoto bodu bylo projednáno:
- Byly oznámeny termíny zpravodajských schůzek k návrhu zákona o Tiskové kanceláři ČR (tisk 63) a návrhu rozpočtu Pozemkového fondu ČR na období červenec až prosinec 1992 (tisk 47).
- Po výkladu posl. R. Mandelíka a po rozpravě rozpočtový výbor České národní rady doporučil České národní radě, aby se při volbě členů prezidiální rady Nejvyššího kontrolního úřadu České republiky řídila volebním řádem podle usnesení č. 53 (+13, 0, 0).
6.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon o státním rozpočtu České republiky na rok 1992
Úvodní výklad přednesl zástupce ministerstva finací ČR ing. E. Janota. Zpravodajem byl předseda výboru posl. T. Ježek.
V rozpravě vystoupili posl. P. Brodský, M. Skočovský, J. Hájek, J. Třebický, J. Maryt, T. Ježek.
Byly konstatovány výše stávajících příjmů státního rozpočtu a z nich vyplývající nutnosti restrikce. Zatímco u veřejných rozpočtů mohla tuto restrikci provést vláda svým nařízením (viz zákon o rozpočtových pravidlech), u rozpočtů místních je ze zákona možné, aby to provedla Česká národní rada opět změnou zákona. Tím se upraví stejné proporce restrikce pro všechny subjekty. Ke zmírnění výše restrikce navrhli poslanci, aby případné úspory z dotací na jmenovité stavby a z neúčelových dotací do okresních rozpočtů se státnímu rozpočtu nevracely, tj. že úspory docílené v účelových dotacích, s výjimkou jmenovitých staveb, uvedených v příloze č. 2, se počítají do uplatněného snížení celkové dotace.
K návrhu bylo přijato usnesení č. 47 (hlasování: +9, -2, 3).
7.
Vládní návrh rozpočtu Pozemkového fondu na období červenec až prosinec 1992/
Úvodem vystoupil předseda Pozemkového fondu ČR K. Burda. Zpravodajem byl posl. L. Novák.
Výbor doporučil České národní radě, aby vládní návrh rozpočtu Pozemkového fondu ČR na období červenec až prosinec 1992 schválila beze změn, viz usnesení č. 48 (hlasování: +13, 0, 0).
8.
Vládní návrh smluv ČSFR - Albánie, ČSFR - Vietnam
8.1
Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Federálnímu shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky Dohoda o vzájemném obchodě a platbách mezi vládou České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Albánské republiky, podepsaná v Tiraně dne 23. ledna 1992 (tisk FS 111)
Výklad ke smlouvě přednesl zástupce Federálního ministerstva zahraničního obchodu ing. J. Čeněk. Zpravodajem byl posl. M. Skočovský.
Po rozpravě, ve které vystoupili posl. M: Skočovský, P. Brodský a L. Novák, rozpočtový výbor České národní rady doporučil vyslovit s přijetím smlouvy souhlas. K tomu bylo přijato usnesení rozpočtového výboru č. 49, pro které hlasovalo 10 poslanců, nikdo nebyl proti, jeden se zdržel hlasování.
8.2.
Vládní návrh, kterým se předkládá k vyslovení souhlasu Federálnímu shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky Dohoda mezi vládou České a Slovenské Federativní Republiky a vládou Vietnamské socialistické republiky o vzájemném obchodě a platbách, podepsaná v Hanoji dne 20. února 1992 (tisk FS 112)
Úvodem vystoupil zástupce Federálního ministerstva zahraničního obchodu ing. Krošlák. Zpravodajskou zprávu přednesl posl. M. Skočovský.
V rozpravě, která následovala, vystoupil T. Ježek, předseda výboru. Výbor doporučil Federálnímu shromáždění vyslovit souhlas s vládním návrhem bez připomínek. K přijetí usnesení pod č. 50 hlasovalo 12 pro, nikdo nebyl proti a nikdo se nezdržel hlasování.
Nad rámec programu schváleného na počátku jednání všichni přítomní souhlasili s rozšířením programu o bod 8.3 - Vládní návrh, kterým se předkládá Federálnímu shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky k vyslovení souhlasu Protokol ke Smlouvě mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Dánského království o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku podepsaný v Praze dne 11. září 1992 (tisk FS 118).
8.3
Vládní návrh, kterým se předkládá Federálnímu shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky k vyslovení souhlasu Protokol ke Smlouvě mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Dánského království o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku podepsaný v Praze dne 11. září 1992 (tisk FS 118).
Po vyslechnutí zpravodajské zprávy posl. T. Ježka následovala rozprava. Po ní rozpočtový výbor České národní rady přijal usnesení č. 51 (hlasování: +13, 0, 0), ve kterém doporučil FS, aby s návrhem vlády vyslovilo souhlas.
9.
Návrh skupiny poslanců na vydání zákona ČNR o Tiskové kanceláři ČR (tisk 63)
Návrh odůvodnil zástupce předkladatele posl. O. Zemina. Zpravodajem za výbor byl posl. T. Páv.
Následovala rozprava, ve které vystoupili posl. R. Kolář, L. Novák, T. Páv. Bylo doporučeno, mimo jiné, nově vznikající kancelář pojmenovat Česká tisková kancelář s tím, že je právnickou osobou, která nakládá s vlastním majetkem. Tisková kancelář používá zkratku ČTK. Do okruhu povinností kanceláře doporučili poslanci doplnit, aby dbala na důsledné plnění poslání ČTK ve smyslu předkládaného zákona. Dále bylo doporučeno zapracovat následující připomínky: do zvolení prozatímního ředitele je statutárním orgánem tiskové kanceláře ministr kultury České republiky; do doby jmenování ředitele je statutárním orgánem tiskové kanceláře prozatímní ředitel, kterého zvolí Česká národní rada nejpozději do třiceti dnů od nabytí účinnosti tohoto zákona; členy rady zvolí Česká národní rada nejpozději do devadesáti dnů od nabytí účinnosti tohoto zákona.
Poslanci doporučili návrh zákona schválit s připomínkami usnesením č. 52 (+10, 0, 1).
Schůze byla poté přerušena do 20. 10. Pokračující jednání 20. 10. řídil předseda výboru T. Ježek. Byl schválen následující pořad jednání:
10. Různé II.
11. Vládní návrh zákona o státní službě pro drahé kovy (puncovní zákon) (tisk FS 114)
10.
Různé II.
V rámci bodu Různé II. bylo projednáno:
- Nový volební řád pro volbu členů prezidiální rady NKÚ ČR. Po výkladu posl. R. Mandelíka a po rozpravě rozpočtový výbor ČNR revokoval své usnesení č. 53 ze dne 15. října 1992 k návrhu volebního řádu pro hlasování při volbě členů prezidiální rady Nejvyššího kontrolního úřadu České republiky, viz usnesení č. 54 (+14, 0, 0). Tím byl původní návrh volebního řádu zrušen. Dále výbor doporučil České národní radě, aby se při volbě členů prezidia Nejvyššího kontrolního úřadu České republiky řídila novým volebním řádem podle usnesení č. 55 (+14, 0, 0).
- Rozpočtovému výboru se představil nový kandidát na člena prezidiální rady ing. Jiří Fišer, který byl dodatečně navržen prezidentem NKÚ ČR ing. Pavlem Hussarem. Přijal přitom ve shodě se svým usnesením č. 45 usnesení č. 56 (+13, 0, 1).
- Předseda výboru dále informoval o žádostech rómských sdružení o změnu rozhodnutí finančního úřadu. K eventuálnímu přijetí usnesení v této věci zajistí podklady organizační tajemník výboru.
11.
Vládní návrh zákona o státní službě pro drahé kovy (puncovní zákon) (tisk FS 114)
Rozpočtový výbor České národní rady po rozpravě konstatoval, že z časových důvodů vládní návrh zákona o státní službě pro drahé kovy nemůže projednat. K tomu přijal usnesení č. 57 (+13, 0, 1).
12.
Návrh zákona, kterým se mění a doplňuje zákon č. 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby, ve znění zákona č. 92/1992 Sb. (tisk FS 116)
Zpravodajskou zprávu přednesl posl. T. Ježek. Následovala rozprava. V ní vystoupili posl. R. Mandelík a J. Hájek. Návrh byl doporučen ke schválení s připomínkami usnesením č. 58 (+10, 0, 5).
Jednání výboru pak pokračovalo v průběhu zasedání pléna ČNR (21. a 22. 10. 1992) - při projednání a zaujetí stanoviska k připomínkám a návrhům, vzešlých z rozpravy k návrhu zákona o daňovém poradenství. Jednání se také zúčastnili předseda ústavně právního výboru ČNR JUDr. Výborný, posl. hospodářského výboru ČNR F. Brožík a přizvaní experti: JUDr. Potměšilová (MF ČR), JUDr. Chrastil (legislativa ČNR). Byla ustavena skupina ve složení R. Kolář, ing. L. Novák, F. Brožík, I. Chrastil, M. Výborný, která posoudí konzistentnost zákona s již přijatým zákonem o auditorech a České komoře auditorů. Na návrh skupiny pak bylo doporučeno návrh zákona nepřepracovávat a provést jen nutné minimální změny. Usnesení nebylo přijímáno.
Tím byl naplněn program 8. schůze rozpočtového výboru ČNR, kterou ukončil jeho předseda v čtvrtek 22. 10. 1992 v 17.00 hod.
ing. Richard MANDELÍK, v.r. |
ing. Tomáš JEŽEK, CSc. v.r. |
ověřovatel |
předseda |
Zapsal: ing. Jelínek
V Praze 23. 10. 1992