ČESKÁ NÁRODNÍ RADA

VII. volební období

rozpočtový výbor

Zápis

ze 6. schůze výboru,

která se konala dne 29. a 30. září 1992

 

říjen 1992

Zápis

z 6. schůze rozpočtového výboru ČNR, která se konala 29. a 30. září 1992 (výjezdní zasedání)

Přítomni: poslanci rozpočtového výboru ČNR a hosté dle prezenčních listin

Omluveni: 29. 9. posl. J. Hájek, S. Recman, J. Maryt, J. Valenta, R. Kolář

30. 9. posl. J. Hájek, S. Recman, J. Maryt, J. Valenta, R. Kolář

Schůzi zahájil místopředseda rozpočtového výboru posl. L. Novák. Pozdravil všechny přítomné a navrhl následující program jednání:

 

1. Úvodní slovo - přednosta Okresního úřadu Litoměřice.

2. Příprava Státního rozpočtu České republiky na rok 1993, příprava rozpočtů měst a obcí, problematika privatizace podniků, jejichž zakladateli jsou města a obce - beseda s představiteli Okresního úřadu, členy zastupitelstva měst a obcí okresu Litoměřice.

3. Návštěva vybraného výrobního podniku, se zaměřením na privatizaci. Beseda s představiteli podniku, prohlídka výroby.

4. Návštěva výstavy "Zahrada Čech".

Takto navržený program byl schválen bez připomínek.

 

1.

Úvodní slovo

Úvodem vystoupil přednosta Okresního úřadu Litoměřice p. Pol. Seznámil poslance se starosty okresu Litoměřice a s charakteristikou okresu.

 

2.

Příprava Státního rozpočtu České republiky na rok 1993, příprava rozpočtů měst a obcí, problematika privatizace podniků, jejichž zakladateli jsou města a obce - beseda s představiteli Okresního úřadu, členy zastupitelstva měst a obcí okresu Litoměřice

S úvodním slovem vystoupili představitelé ministerstva financí ČR ing. Janota (ředitel odboru státního rozpočtu) a ing. Prokop (ředitel odboru rozpočtu územních orgánů) a dále představitelé ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci JUDr. Herda (náměstek) a JUDr. Hášová (ředitelka odboru privatizace podniků, jejichž zakladateli jsou obce nebo okresní úřady).

V diskusi vystoupili ze strany ČNR: poslanci L. Novák, J. Wagner, J. Vačkář, ze strany představitelů okresu: p. Jirman (starosta Štětí), p. Podpěrová (starostka Hošťky), p. Smolík (okr. privatizační komise), p. Vaverka (předseda okresní privatizační komise), p. Kožíšek (vedoucí finančního referátu Okr. úřadu), p. Procházka (zástupce Obecního úřadu ve Chcebuzi), p. Kopecký (starosta Podsedice), p. Preis (představitel Městského úřadu Třebenice), p. Zadražil (vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu), p. Rosol (starosta Litoměřic), p. Horníček (starosta Terezína), p. Roučková (vedoucí živnostenského úřadu Litoměřice), z nichž někteří vystoupili opakovaně.

V první tematické části besedy byly diskutovány následující okruhy otázek: nutnost dýchání okresního a místních rozpočtů s ekonomikou, výsledky hospodaření rozpočtu ČR a rozpočtu okresu, odtud plošné krácení finačních prostředků na II. pololetí, příprava zákona o změně státního rozpočtu na rok 1992, příprava rozpočtu na rok 1993 a předpokládaná výše prostředků. V souvislosti s přípravou rozpočtu na rok 1993 byly projednávány: nevyjasněnost státoprávního uspořádání a jeho dopady na tvorbu rozpočtu, princip každý za své, neexistence federálního rozpočtu v roce 1993 a co z toho plyne pro rok 1993 v rozpočtu České republiky, vznik a pravděpodobné fungování daňové soustavy, způsob výpočtu neúčelové provozní dotace okresu a způsob jejího rozdělení obcím v rámci okresu, účelová dotace na výkon státní správy, další doplňkové příjmy obcí a vliv inflace a předpokládaného dopadu zavedení nové daňové soustavy na náklady obecních rozpočtů. Byly vzneseny požadavky na kvantifikaci těchto dopadů. Starosty zajímal způsob financování bytové výstavby do budoucna, dále způsob uvolňování prostředků obcím v prvním měsíci nového roku, zamezování daňových úniků u daní, jež budou příjmem obcí, placení daně z příjmu podle místa provozovny a nikoliv bydliště a další otázky.

V druhé tematické části byl konstatován zákonný postup převodů majetku z privatizace na obec, dále, kdy přísluší obci výnos z privatizace obecního majetku, jak bude probíhat privatizace zdravotnických zařízení ze seznamu ministerstva, otázky likvidace podniků jako formy privatizace, střet zájmů obcí získat majetek a státu jej zprivatizovat, způsob úhrady restitučních nároků ze zákona, jestliže je povinnou osobou obec a nemá v rozpočtu prostředky, zvyšování rozpočtové samostatnosti obcí, nutnost novelizace živnostenského zákona atd.

Někteří účastníci požadovali zohledňovat specifické postavení regionu severních Čech.

Pozn: obě části besedy probíhaly současně bez oddělení témat.

 

3.

Návštěva vybraného výrobního podniku s ohledem na privatizaci. Beseda s představiteli podniku, prohlídka výroby.

V odpoledních hodinách poslanci navštívili dva podniky:

1) Autoservis Horejsek, Litoměřice. Zde se poslanci seznámili s činností již zprivatizovaného podniku služeb, s jeho stavem před a po privatizaci a prohlédli si příslušné provozy.

2) Oseva Litoměřice. Podnik se připravuje na privatizaci a je na něj podáno několik privatizačních projektů.

Poslanci si prohlédli provozovnu Žernoseky.

 

4.

Návštěva výstavy "Zahrada Čech".

Návštěva se konala druhého dne zasedání, tj. ve středu 30. 9. 1992. Po výkladu ředitelky výstaviště, která seznámila rozpočtový výbor se současným stavem, způsoby financování a předpokládaným dalším statutem výstaviště si poslanci prohlédli výstavní prostory a exponáty.

Prohlídkou uzavřeli své výjezdní zasedání, které oficiálně zakončil předseda výboru T. Ježek v 12. 00 hodin.

 

ing. Richard MANDELÍK, v.r.

ing. Tomáš JEŽEK, CSc. v.r.

ověřovatel

předseda

 

Zapsal: ing. P. Jelínek

V Praze dne 5. 10. 1992



Přihlásit/registrovat se do ISP