ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VII. volební období

č. 242

Za bezvadnost:

VLÁDNÍ NÁVRH

Zákon

České národní rady ze dne ...... 1992,

kterým se mění a doplňuje zákon č. 12/1991 Sb., o kárné odpovědnosti soudců

Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:

Čl. I

Zákon č. 12/1991 Sb., o kárné odpovědnosti soudců, se mění a doplňuje takto:

1. V § 3 odst. 1 písm. b) se vypouští středník a slova "u soudců vojenských soudů a soudců vojenského kolegia Nejvyššího soudu České a Slovenské Federativní Republiky snížení funkčního platu".

2. V § 3 odst. 1 písm. b) se tečka nahrazuje čárkou a doplňuje se nové písmeno c), které zní:

"c) zařadit soudce, s výjimkou soudců Nejvyššího soudu České republiky (dále jen "nejvyšší soud"), do platového stupně o jeden stupeň nižšího na dobu až 3 let.".

3. V § 3 odst. 3 písm. b) se slova "Nejvyššího soudu České a Slovenské Federativní Republiky" nahrazují slovy "nejvyššího soudu", slova "České a Slovenské Federativní Republiky" se nahrazují slovy "České republiky" a slova "příslušného ministra spravedlnosti" se nahrazují slovy "ministra spravedlnosti České republiky".

4. V § 5 odst. 2 písmena b) a c) znějí: "b) vrchní soudy pro soudce krajských soudů v jejich obvodu a příslušného vrchního soudu,

c) nejvyšší soud pro soudce vyšších vojenských soudů a nejvyššího soudu.".

5. V § 5 odst. 3 druhá věta zní: "Rozhoduje-li nejvyšší soud jako kárný soud ve věcech soudců vyšších vojenských soudů nebo soudců vojenského kolegia nejvyššího soudu, anebo rozhoduje-li vrchní soud ve věcech soudců jeho vojenského kolegia, soudci kárného senátu jsou určeni ze soudců vojenského kolegia příslušného soudu.".

6. V § 6 odst. 2 písmena a) až d) znějí:

"a) předseda nejvyššího soudu proti kterémukoli soudci tohoto soudu,

b) ministr obrany České republiky proti kterémukoli soudci vojenského soudu nebo proti kterémukoli soudci vojenského kolegia nejvyššího soudu nebo vojenského kolegia vrchního soudu,

c) ministr spravedlnosti České republiky proti kterémukoli soudci s výjimkou soudců uvedených v písmenu b),

d) předseda vrchního soudu proti kterémukoli soudci tohoto soudu a proti kterémukoli soudci krajského soudu v jeho obvodu,".

7. V § 6 odst. 3 se připojuje na konci věta, která zní: "Tento orgán může podat návrh na uložení kárného opatření přeložení nebo odvolání soudce i po zahájení řízení.".

8. V § 8 odst. 1 se slova "nejvyššího soudu příslušné republiky" nahrazují slovy "příslušného vrchního soudu" a vypouštějí se slova "téže republiky".

9. V § 8 odstavec 2 zní:

"(2) Podle odstavce 1 se postupuje obdobně, je-li kárným soudem vyšší vojenský soud nebo vrchní soud. O přikázání věci jinému vyššímu vojenskému soudu nebo jinému vrchnímu soudu rozhoduje kárný senát nejvyššího soudu.".

10. V § 9, druhé větě, se vypouští slovo "příslušný" a za slovo "spravedlnosti" se doplňují slova "České republiky".

11. V § 13 odst. 4 se slova "příslušné republiky" nahrazují slovy "České republiky", slova "Nejvyššího soudu České a Slovenské Federativní Republiky" se nahrazují slovy "nejvyššího soudu nebo vrchního soudu" a slova České a Slovenské Federativní Republiky" se nahrazují slovy "České republiky".

12. V § 17 se slova "příslušné republiky" nahrazují slovy "České republiky", slova "Nejvyššího soudu České a Slovenské Federativní Republiky" se nahrazují slovy "nejvyššího soudu nebo vrchního soudu" a slova "České a Slovenské Federativní Republiky" se nahrazují slovy "České republiky".

13. V § 18 odst. 1 se za slova "vyššího vojenského soudu" vkládají slova "a vrchního soudu".

14. V § 18 odst. 2 písm. c) se slova "příslušné republiky" nahrazují slovy "České republiky", slova "Nejvyššího soudu České a Slovenské Federativní Republiky" se nahrazují slovy "nejvyššího soudu nebo vrchního soudu" a slova "České a Slovenské Federativní Republiky" se nahrazují slovy "České republiky".

15. V § 18 odstavec 3 zní:

"(3) O odvolání rozhoduje:

a) kárný senát příslušného vrchního soudu, jde-li o odvolání proti rozhodnutí kárného senátu krajského soudu,

b) kárný senát nejvyššího soudu, jde-li o odvolání proti rozhodnutí kárného senátu vyššího vojenského soudu nebo vrchního soudu.".

16. V § 18 odst. 5 se vypouštějí slova "republiky a kárného senátu Nejvyššího soudu České a Slovenské Federativní Republiky".

17. V § 20 se vypouští odstavec 2; dosavadní odstavce 3 až 6 se označují jako odstavce 2 až 5.

18. V § 23 se odstavec 2 vypouští.

Čl. II

Kárná řízení, která nebudou před kárným senátem Nejvyššího soudu České a Slovenské Federativní Republiky pravomocně skončena ke dni 1.ledna 1993 a týkají se soudců soudů České republiky, převezme a dokončí kárný senát nejvyššího soudu.

Čl. III

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1.ledna 1993.

Důvodová zpráva

Obecná část:

Návrh zákona ČNR, kterým se mění a doplňuje zákon č. 12/1991 Sb., o kárné odpovědnosti soudců, především reaguje na změny ve státoprávním uspořádání a na navazující změny v oblasti soudnictví, k nimž dojde dnem 1. ledna 1993.

Zánikem Nejvyššího soudu ČSFR přestane existovat i jeho kárný soud. Naopak zřízením vrchních soudů, tedy zavedením čtyřstupňové soustavy soudů České republiky, budou vrchní soudy působit i jako kárné soudy. Konečně návrh tohoto zákona vychází z toho, že ještě bude existovat vojenské soudnictví, půjde však o vojenské soudy České republiky.

Navrhovaný zákon si nevyžádá ani potřebu pracovních sil, ani potřebu finančních prostředků ze státního rozpočtu.

Zvláštní část:

K čl. I:

K bodu 1:

Navrhuje se formulační úprava, která přispěje ke srozumitelnosti tohoto ustanovení.

K bodu 2:

Podle § 18 zákona ČNR č. 391/1991 Sb., o platových poměrech soudců, státních notářů, justičních a notářských čekatelů snížit základní plat soudce lze jen na základě pravomocného rozhodnutí podle zákona o kárné odpovědnosti soudců.

Toto ustanovení však dosud nebylo v zákoně č. 412/1991 Sb. promítnuto, takže snížení základního platu jako jedno z účinných kárných opatření nebylo možno ukládat. Proto se právní úprava doplňuje navrženým způsobem.

K bodům 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 16:

Tato ustanovení konkrétně legislativně reagují na zánik federace, Nejvyššího soudu ČSFR, na vznik České republiky a na zřízení vrchních soudů.

K bodu 4:

Jako kárné soudy se zřizují vrchní soudy.

K bodu 7:

Navržené doplnění si vyžádala praxe při provádění zákona č. 412/1991 Sb.

K bodu 13:

Navrhuje se, aby bylo přípustné odvolání proti rozhodnutí kárného senátu vrchního soudu.

K bodu 15:

Vzhledem k bodu 13 se nově vymezuje, kdo rozhoduje o dovolání.

K bodu 17:

Ustanovení § 20 odst. 2 zánikem federace ztrácí smysl a proto se navrhuje jeho vypuštění.

K bodu 18:

Vzhledem k uplynutí doby od nabytí účinnosti zákona č. 412/1991 Sb. toto přechodné ustanovení již ztratilo opodstatnění.

K čl. II:

Kárná řízení, která nebudou do dne zániku Nejvyššího soudu ČSFR před kárným senátem tohoto soudu pravomocně skončena, pokud se týkají soudců soudů České republiky, převezme, řízení v nich dokončí a rozhodne kárný senát Nejvyššího soudu České republiky.

K čl. III:

Navrhuje se, aby zákon nabyl účinnosti dnem 1. ledna 1993, a to v návaznosti na zánik federace a Nejvyššího soudu ČSFR.

V Praze dne 9. prosince 1992

předseda vlády České republiky

Doc. Ing. Václav Klaus, CSc., v.r.

ministr spravedlnosti České republiky

JUDr.Jiří Novák, v.r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP