ČESKÁ NÁRODNÍ RADA

VII. volební období

204

INTERPELACE

poslance ČNR Tomáše Štěrby

na předsedu vlády České republiky Václava Klause

ve věci postupu při privatizaci pražského hotelu Golf

Z pověření předsednictva České národní rady předkládám v souladu s § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, poslancům České národní rady následující písemnou interpelaci poslance ČNR Tomáše Štěrby na předsedu vlády České republiky Václava Klause. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 17. prosince 1992

Milan Uhde v.r.

Příloha

Příloha ke sněmovnímu tisku 204

Vážený pan
Ing. Václav Klaus, CSc.
předseda vlády ČR
prostřednictvím pana Milana Uhdeho
předsedy České národní rady

V Praze dne 18.11.1992

Vážený pane předsedo,

velká privatizace je jedním ze základních kamenů ekonomické reformy. Já osobně a troufám si tvrdit, že hovořím v této souvislosti i jménem politického subjektu, který v České národní radě reprezentuje, považuji privatizaci hospodářské sféry za záležitost klíčovou a nutnou. Zároveň však jsem nucen konstatovat, že právní rámec privatizace, zejména tzv. velké privatizace, sice označuje subjekty, které se jí účastní, definuje jejich úlohu avšak zcela pomíjí úpravu závazných postupů, způsobů rozhodování, náležitosti rozhodnutí, ale především možnosti opravných prostředků či přezkoumání rozhodnutí objektivním a nezávislým orgánem. Taková situace v praxi vede ke svévolným postupům, k libovůli v rozhodování, k naprosté neinformovanosti účastníků a v konečných důsledcích k pochybám o spravedlnosti v rozhodování o tak důležité oblasti jakou je ekonomika.

Pro dokumentaci tohoto svého názoru mohu uvést konkrétní případ ze sféry velké privatizace. Tento případ je typickou ukázkou iracionálního ovlivňování rozhodovacích procesů ve směru preference partikulárních zájmů a domnívám se, že i zájmů politických.

Tímto konkrétním případem je postup při privatizaci pražského hotelu Golf, který je součástí s.p. Pražské restaurace. Na tento hotel byl zpracován a v zákonné lhůtě předložen privatizační projekt, jehož podstatou byl přímý prodej hotelu nově zakládané akciové společnosti s téměř padesáti procentním podílem kuponové metody privatizace. Předkladateli projektu byla skupina zaměstnanců tohoto hotelu. Mimo vši pochybnost právě tito lidé jsou nejlépe orientování v jeho provozní problematice. Tento projekt, který byl operativně aktualizován, protože ve své původní verzi vycházel s určitých nepravdivých informací (nikoliv vinou předkladatelů), však narazil na téměř absurdní překážku, představovanou Magistrátem hl.m.Prahy, který prosazoval privatizační projekt s.p. Pražské restaurace, jehož součástí jsou i záměry, které jsou v přímém rozporu se zákony. Jedná se o záměr převést zastavěné pozemky do vlastnictví obce, což je v přímém rozporu se zákonem č. 172/1991 Sb.. Osud privatizačního projektu předložený zaměstnanci hotelu Golf je následující. Ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR předložen projekt zhodnotilo velmi kladně a doporučilo jej, myslím si, že mohu použít přívlastek vřele, k realizaci. Přesto však hospodářská rada vlády ČR rozhodla o tomto projektu negativně a doporučila uplatnit metodu veřejné soutěže. Součástí tohoto doporučení pak bylo něco, co je v rozporu se zákonem, t.j. doporuční aby zastavěné pozemky byly převedeny do vlastnictví obce. Nad povahou takového rozhodování zůstává rozum stát.

Domnívám se, že přiložené dokumenty hovoří zcela jasnou řečí. Nejhorší na celé věci je však skutečnost, že jak již bylo naznačeno nemají účastníci privatizace žádnou možnost vyjadřovat se v průběhu rozhodovacího procesu a co je nejzávažnější, nemají ani žádnou možnost přezkoumání evidentně neekonomických a škodlivých rozhodnutí.

Tato záležitost zůstala v současné době na mrtvém bodě, neboť vláda podle mých informací ještě nerozhodla. Z výše uvedených důvodů podávám tuto interpelaci a důrazně žádám:

1/ Aby vláda ČR, jakmile to bude možné, zpracovala a předložila návrh právní úpravy, která by umožnila účastníkům tzv. velké privatizace obhajobu privatizačních projektů v průběhu rozhodovacího procesu a napadení rozhodnutí, se kterými účastník privatizačního procesu nesouhlasí.

2/ Aby vláda neprodleně přezkoumala situaci související s tímto konkrétní případem, posoudila jednotlivé privatizační projekty a umožnila (zákon to nevylučuje) přímou konfrontaci jednotlivých podnikatelských záměrů.

Přikládám fotokopie dokumentů, které mohou do celé záležitosti vnést světlo.

Ing. Tomáš Štěrba
poslanec LSU v ČNR
Přílohy: Fotokopie

Aktualizovaný privatizační projekt k 31.12.1991 ze dne 27.4.1992

Stanovisko zakladatele ze dne 15.1.1992

Doplňující vyjádření k privatizačnímu projektu Hotelu Golf Praha ze dne 27.3.1992

schválení Ministerstva pro správu národního majetku a jeho privatizaci ČR ze dne 22.4.1992 č.j. SŘK/142/92

Dopis z Ministerstva pro správu nár. majetku a jeho privatizaci ze dne 22.4.1992 č.j. SŘK/158/92

Dopis Magistrát. úřadu hl.m.Prahy ze dne 23.4.1992 č.j. OOM/84/92

Zápis z Úřadu vlády ČR ze dne 27. a 28. dubna 1992

Stanovisko - fax č. 221247 ze dne 5.5.1992

Ministerstvo pro správu nár. majetku a jeho privatizaci - dopis ze dne 6.5.1992 č.j. 02077/66113/Ne/92

Dopis - ze dne 28.5.1992 č.j. 401/1992

Dopis - Česká vláda ČR ze dne 1.6.1992

Žaloba ze dne 2.6.1992 č.j. 3 1793


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP