Z pověření předsednictva České národní rady předkládám v souladu s § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, poslancům České národní rady následující písemný podnět poslance ČNR Miroslava Řezníčka na generálního prokurátora České republiky Jiřího Šetinu. Podnět je přílohou tohoto sněmovního tisku.
Příloha
PODNĚT PODLE § 91 JEDNACÍHO ŘÁDU ČESKÉ NÁRODNÍ RADY
na generálního prokurátora ČR ve věci důvodného podezření z nátlaku, který by měl zakrýt nezákonnost v postupu přípravy podkladů pro hospodářskou radu vlády, připuštění zásadních změn projektů po termínech k předkládání určených a poskytnutí neoprávněných zvýhodnění, jak je
Usnesením vlády České republiky č. 323 z 29.4. 1992 byly schváleny privatizační projekty na s.p. Karlovarský porcelán.
Naplněním tohoto vládního usnesení by podle názoru odborníků nepochybně došlo k úplnému oslabení konkurenceschopnosti a rozvrácení kvantifikující části čs. porcelánu.
V předcházejících privatizačních krocích docházelo vesměs k soustavnému porušování zákona a pravidel velké privatizace.
Proto bývalé vedení podniku okamžitě upozornilo jak na nezákonnost postupu MSNMP ČR ve spolupráci s předkladateli některých alternativních projektů, tak i na nebezpečné vlivy provázející celý proces privatizace Karlovarského porcelánu.
K právní ochraně privatizačního procesu a dodržení zákonnosti byly podány příslušné žaloby. Vedle těchto žalob byly podány podněty k šetření i Policii České republiky, generálnímu prokurátorovi a také Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. Výsledek šetření Služby na ochranu ekonomických zájmů při ministerstvu vnitra ČR potvrdil oprávněnost podání žalob a je zná minimálně dotčeným ministrům panu Skalickému a panu Dlouhému.
Proto v žalobě podané k Nejvyššímu soudu ČR se podnik domáhá přezkoumání výše uvedeného usnesení vlády s přihlédnutím k protiprávním krokům a ve druhém návrhu podaném ke Krajskému obchodnímu soudu v Praze je požadováno, aby se Fond národního majetku ČR zdržel všech aktivit, které by vedly k realizaci již uvedeného vládního usnesení. Oba soudy žalobní návrhy posoudily a svými usneseními privatizaci Karlovarského porcelán až do vynesení rozsudku pozastavily.
Žaloby dokazují několikanásobně a navíc opakované porušení zákona č. 92/1991 Sb., o převodu majetku státu na jiné osoby, vedoucí také k neoprávněnému zvýhodnění kupujících u některých přímých prodejů.
Žaloby nemohly napadnout velmi prokazatelné negativní skutečnosti při schvalovacím procesu a účast osob na schvalovacím procesu zainteresovaných.
Za šest měsíců byl ve státním podniku Karlovarský porcelán dosazen už čtvrtý ředitel. Ten přitom zastupuje zájmy předkladatelů inkriminovaných privatizačních projektů a má hlavní poslání - okamžitě stáhnout žaloby - tedy umožnit průchodnost protiprávního stavu.
Navíc existují důvodné pochybnosti o nesprávných úkonech i postupu a snad i dokonce podezření z machinací v privatizačním procesu při výkonu funkce náměstka ministra MSNMP ČR pana Soukupa z Karlových Varů.
Hrozí tedy akutní nebezpečí vzniku velmi nežádoucího precedentu, kdy nezákonnost zvítězí nad právem.
V právním státě nemůže mocensky silný likvidovat podřízeného jenom proto, aby prosadil své cíle na úrok zákona.
Proto se obracím na Vás, vážený pane generální prokurátore a vedle toho i na Ministerstvo státní kontroly ČR, abyste z vašich povinností prokázali, že žijeme v právním státě se všemi jeho atributy. Vaše kroky by měly vést k nastolení právního stavu v této věci.
Požaduji písemné stanovisko k tomuto podnětu.
Miroslav ŘEZNÍČEK poslanec ČNR |