ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VII. volební období

149

INTERPELACE

poslance ČNR Oldřicha Vrchy

na ministra práce a sociálních věcí České republiky Jindřicha Vodičku a na ministra zdravotnictví České republiky Petra Loma

ve věci nevyřízených poukazů na lázeňskou péči a nedokonalosti seznamu léků hrazených zdravotní pojišťovnou

Z pověření předsednictva České národní rady předkládám v souladu s § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, poslancům České národní rady následující písemnou interpelaci poslance ČNR Oldřicha Vrchy na ministra práce a sociálních věcí České republiky Jindřicha Vodičku a na ministra zdravotnictví České republiky Petra Loma. Interpelace je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 16. listopadu 1992

Milan Uhde v. r.

Příloha

Příloha sněm. tisku 149

Česká národní rada

předsednictvo

Sněmovní 4
118 26 Praha 1

V Praze dne 30.10.1992

Věc. interpelace

V souladu s § 89 zákona č. 35/1989 Sb. zasílám přílohou souhrnou interpelaci na ministra práce a sociálních věcí pana Jindřicha Vodičku a ministra zdravotnictví pana Petra Loma ve věci nevyřízených poukazů na lázeňskou péči a nedokonalost seznamu léků hrazených zdravotní pojišťovnou. Interpelace ve dvojím vyhotovení je přílohou tohoto dopisu.

S pozdravem

Oldřich Vrcha

Vážený pane ministře!

V současné době dochází na úseku zdravotnictví a sociálního zabezpečení k velkému množství nevyřízených poukazů na lázeňskou péči občanů v České republice. Lázeňská místa jak z hlediska vytíženosti lůžkových kapacit tak z hlediska zdravotnického personálu i léčebných zařízení nejsou však zcela vytížena. Tím vzniká situace, že pacienti ať již v pooperačních stavech či jiných onemocněních se v důsledku nedoléčenosti v lázních vracejí zpět do nemocničních zařízení či jiných lékařských ošetření. V důsledku toho dochází ke komplikovaným zdravotním potížím pacientů a také rostu značně náklady na opakovanou léčbu nepřihlížíme-li k problémům zaměstnavatelů některých pacientů.

Jako příklad uvádím: Okresní správa sociálního zabezpečení v Prostějově má k dnešnímu datu nevyřízeno 126 lázeňských poukazů navržených k doléčení na pohybové ústrojí, 35 nevyřízených poukazů t.zv. křížkových a 73 poukazů ostatních navržených na lázeňskou péči. V okrese Prostějov je tedy nevyřízeno 234 lázeňských poukazů

Ústřední správa sociálního zabezpečení Praha však další poukazy nemá a také tuto záležitost nijak neřeší.

Dále uvádím, že vydaný seznam léků hrazených plně zdravotní pojišťovnou, léků částečně hrazených případně plně hrazených pacienty je nedokonalý. Pacientům, kterým jsou předepisovány léky v rámci pojištění nejsou leckdy v lékárenské službě k dostání ať již z důvodů špatných objednávek některými lékárnami či zastavením výroby léků neb omezením jejich dovozu. Pacienti musí v takových případech jezdit od lékárny k lékárně, mnohdy bezúspěšně, nakonec se musí vrátit k ošetřujícímu lékaři a ten teprve rozhoduje o náhradím léčivu neb se pacient musí dostavit k reviznímu lékaři, který rozhoduje o lécích, které jsou na seznamu léků hrazených pacientem.

V důsledku shora uvedených skutečností je nezbytné učinit taková opatření, aby ještě v letošním roce byl vykryt maximální počet nevyřízených lázeňských poukazů a také, aby pacientům při předložení lékařského receptu na léky, které lékárenská služba nemá k dispozici, byly vydávány léky, které jsou za úhradu bez zbytečných průtahů a t.zv. šikanování pacientů.

O přijatých opatřeních jak ministerstvem práce a sociálních věcí tak ministerstvem zdravotnictví nutno informovat veřejnost prostřednictvím veřejných sdělovacích prostředků.

Oldřich Vrcha

V Praze dne 30. října 1992

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP