ČESKÁ NÁRODNÍ RADA

VII. volební období

134

Návrh

poslanců České národní rady Marka Bendy, Ivana Maška, Anny Röschové, Miloslava Výborného a Ondřeje Zeminy

na vydání zákona České národní rady o Sbírce zákonů

Návrh zákona

České národní rady o Sbírce zákonů

Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:

§ 1

Účel zákona

Účelem tohoto zákona je upravit způsob jímž se ve Sbírce zákonů vyhlašují obecně závazné právní předpisy (dále jen "právní předpisy"), nebo opatření ústředních orgánů České republiky (dále jen "ústřední orgán") a mezinárodní smlouvy, jakož i stanovit pravidla vydávání Sbírky zákonů.

Vyhlašování právních předpisů

§ 2

Ve Sbírce zákonů se vyhlašují uveřejněním plného znění:

a) ústavní a jiné zákony České národní rady a zákonná opatření předsednictva České národní rady,

b) rozhodnutí Ústavního soudu České republiky v případech, kdy tak stanoví zákon,

c) nařízení vlády České republiky,

d) právní předpisy ústředních orgánů státní správy; tyto právní předpisy se označují názvem "vyhláška",

e) sdělení a oznámení, v případech kdy tak stanoví zákon,

f) opatření státní banky.

§ 3

Vyhlášení právních předpisů ve Sbírce zákonů je podmínkou jejich platnosti.

§ 4

Platnost a účinnost právních předpisů

1) Právní předpisy nabývají platnosti dnem jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.

2) Pokud není stanovena účinnost pozdější, nabývají právní předpisy účinnosti patnáctým dnem po vyhlášení. Vyžaduje-li to naléhavý obecný zájem, lze výjimečně stanovit dřívější počátek účinnosti, nejdříve však dnem vyhlášení.

§ 5

Vyhlašování mezinárodních smluv

1) Ve Sbírce zákonů se vyhlašují sdělení ministerstva mezinárodních vztahů České republiky o sjednání mezinárodních smluv, jimiž je Česká republiky vázána spolu s jejich plným zněním, sdělení o výpovědi mezinárodních smluv a o jiných skutečnostech důležitých pro jejich provádění, jestliže jde

a) o mezinárodní smlouvy politické a hospodářské všeobecné povahy, jakož i mezinárodní smlouvy k jejichž provedení je třeba zákona,

b) o jiné mezinárodní smlouvy obsahující úpravu týkající se právního postavení, nebo zájmů osob a organizací.

2) Plné znění mezinárodních smluv uvedených v odst. 1 písm. b), se nevyhlašuje, jestliže se úprava v nich obsažená týká malého počtu organizací. V tomto případě sdělení ministerstva mezinárodních vztahů obsahuje údaj o tom, kde je plné znění mezinárodní smlouvy k nahlédnutí.

3) Je-li podle mezinárodní smlouvy pro její výklad rozhodné jiné znění než znění v českém jazyce, obsahuje sdělení ministerstva mezinárodních vztahů údaj o tom, kde lze nahlédnout do znění mezinárodní smlouvy, jež je rozhodné pro výklad.

§ 6

Vyhlašování opatřeních ústředních orgánů

1) Ve Sbírce zákonů se vyhlašují uveřejněním plného znění nebo oznámením o jejich vydání

a) opatření České národní rady, předsednictva České národní rady nebo vlády České republiky stanoví-li tak zákon, nebo jestliže tak rozhodnou,

b) opatření ústředních orgánů, stanoví-li tak zákon.

2) Pro opatření uvedená v odst. 1 a pro vnitřní směrnice nelze použít název "vyhláška".

Pravidla vydávání Sbírky zákonů

§ 7

Sbírka zákonů vychází v českém jazyce.

§ 8

1) Sbírka zákonů se vydává v postupně číslovaných částkách, z nichž každá obsahuje v záhlaví označení dne, kdy byla rozeslána; tento den je dnem vyhlášení právních předpisů, mezinárodních smluv a opatření, které jsou v částce obsaženy.

2) Částky Sbírky zákonů se zpravidla dělí na část, v níž se vyhlašují právní předpisy a sdělení podle § 5 a na část, v níž se vyhlašují opatření podle § 6.

3) Právní předpisy a sdělení podle § 5 se opatřují pořadovými čísly. Tato číselná řada, jakož i číselná řada jednotlivých částek Sbírky zákonů, se uzavírá koncem kalendářního roku.

4) Tiskové chyby se ve Sbírce zákonů opravují redakčních sdělením.

Společná ustanovení

§ 9

Redakci Sbírky zákonů zabezpečuje ministerstvo vnitra České republiky, které dbá, aby právní předpisy a sdělení podle § 5 byly uveřejňovány bez průtahů, nejpozději do třiceti dnů od doručení redakci a odpovídá za správnost údajů o dnech rozeslání jednotlivých částek Sbírky zákonů.

§ 10

Obce jsou povinny si opatřit alespoň jeden výtisk Sbírky zákonů a zajistit, aby byla každému přístupná.

Závěrečná ustanovení

§ 11

Ministerstvo vnitra České republiky může stanovit právním předpisem podrobnosti o redakci Sbírky zákonů, o podávání žádostí o uveřejnění právních předpisů a sdělení podle § 5 a o zajišťování tisku a distribuce Sbírky zákonů.

§ 12

Zrušují se:

1) Dnem 1. ledna 1993 se s účinností pro Českou republiku zákon č. 131 /1989 Sb., o Sbírce zákonů ve znění zákona č. 426/1990 Sb.

2) zákon České národní rady č. 172/1989 Sb., o vyhlašování obecně závazných právních předpisů a jiných opatření orgánů České socialistické republiky ve Sbírce zákonů.

§ 13

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 10. prosince 1992.

Marek Benda v. r.

Ivan Mašek v. r.

Anna Röschová v. r.

Miloslav Výborný v. r.

Ondřej Zemina v. r.

Důvodová zpráva

Obecná část

Vzhledem k tomu, že k 31. 12. 1992 lze důvodně přepokládat zánik České a Slovenské Federativní Republiky, je nezbytně nutné, pro publikování právních norem samostatného českého státu majících účinnost od 1. ledna 1993, přijmout zákon České národní rady o Sbírce zákonů. Navrhovaná právní úprava vychází z jednoty a komplexnosti právního řádu samostatné České republiky, neboť platnost budoucích zákonů bezprostředně závisí na jejich publikaci ve Sbírce zákonů. Z těchto důvodů se navrhuje, aby předložený zákon byl schválen Českou národní radou ještě v době existence České a Slovenské Federativní Republiky. Na základě programového prohlášení vlády České republiky bude České národní radě v nejbližší době předložen návrh ústavy České republiky jako samostatného státu. Pokud se chceme vyvarovat právních problémů a právní nejistoty spojených se vznikem samostatné České republiky, je potřebné, aby ústava samostatné České republiky, zákon o státních symbolech České republiky a zákon o transformaci federálních zákonů, byly publikovány již ve Sbírce zákonů České republiky.

Zvláštní část

K § 2 - toto ustanovení upravuje okruh obecně závazných právních předpisů, které vzhledem k jejich obecné závaznosti je třeba publikovat ve Sbírce zákonů.

K § 4, 5, 6 - tato ustanovení definují platnost a účinnost právních předpisů, vyhlašování mezinárodních smluv a opatření ústředních orgánů; zároveň tyto paragrafy stanoví za jakých podmínek shora uvedené právní předpisy není zapotřebí ve Sbírce zákonů publikovat.

K § 8, 9 - tato ustanovení upravují technické podmínky a zabezpečení publikace právních předpisů uveřejňovaných ve Sbírce zákonů.

K § 11 - zde se stanoví, který ústřední orgán státní správy je odpovědný za vydávání Sbírky zákonů, zajišťování jejího tisku a distribuci.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP