ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VII. volební období

80 A

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance ČNR Zdeňka Vorlíčka

na předsedu vlády České republiky Václava Klause

ve věci předložení zprávy české vlády o výsledcích analýzy různých variant řešení vztahů mezi Českou republikou a Slovenskou republikou a jejich možných dopadů na občany České republiky

Předseda vlády České republiky Václav Klaus zaslal odpověď na interpelaci poslance ČNR Zdeňka Vorlíčka dopisem ze dne 3. 11. 1992.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď předsedy vlády České republiky Václava Klause na interpelaci poslance Zdeňka Vorlíčka. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 16. listopadu 1992

Milan Uhde v. r.

Příloha

PŘEDSEDA VLÁDY
ČESKÉ REPUBLIKY
Příloha sněm. tisku 80 A

V Praze dne 3. listopadu 1992
Č. j. 19719/92/KPV

Vážený pane poslance,

dopisem předsedy České národní rady čj. 4260/92 z 20. října 1992 jsem obdržel Vaši interpelaci ze dne 12. 10. 1992 vznesenou na mne ve věci urychleného předložení zprávy české vlády o výsledcích analýzy různých variant řešení smluvních vztahů mezi Českou republikou a Slovenskou republikou s ohledem na zájmy České republiky a možné dopady na občany České republiky (též sněmovní tisk č. 80.).

V této interpelaci reagujete na mou odpověď na Vaši předchozí interpelaci ve věci formulace zájmů České republiky, kterou jsem Vám zaslal dopisem čj. 16378/92/KPV ze dne 8. 9. 1992 a s níž vyslovili poslanci na 4. schůzi České národní rady dne 24. 9. 1992 svůj souhlas.

Chtěl bych Vás, pane poslanče, upozornit, že přístup vlády České republiky při přípravě smluvních vztahů mezi Českou republikou a Slovenskou republikou není založen na porovnávání nějakých kvantifikovaných alternativních scénářů, ale na sledování jasného českého národního zájmu, který vyplynul z nedávné historie neúspěšných jednání o řešení státoprávního uspořádání ČSFR a jejich výsledku současného nepřehledného a nefunkčního stavu vztahů mezi republikami, který je permanentním zárodkem potenciálních krizí, brání efektivnímu fungování státu, ohrožuje jeho zahraničně politické postavení, a tak svými důsledky ohrožuje prosperitu naší země, jež je hlavním zájmem jejích obyvatel i jejich zvolených zástupců.

Od tohoto základního národního zájmu se odvíjí i snaha vlády České republiky zabránit při vytváření smluvních vztahů se Slovenskou republikou opakování uvedené situace, vytváření předem nefunkčních státoprávních hybridů, nejasných a netradičních forem vztahů a jejich institucionalizace, jež dříve nebo později musejí vést ke sporům a k negativním důsledkům pro spolupráci obou zemí. Poučena minulostí vychází vláda České republiky z faktu, že budoucí vztahy mezi Českou republikou a Slovenskou republikou budou vztahy dvou suverénních nezávislých států, které mají mnoho společných zájmů a jsou si v mnoha ohledech blízké. Je tedy v našem národním zájmu zachovat maximum těchto vztahů, avšak při respektování faktu, že se jedná o dva suverénní nezávislé státy. Toto poznání postupně převládá i na slovenské straně, což se projevuje ve výsledcích jednání.

Zpracovat kvantifikovatelnou analýzu porovnávající alternativy dopadu všech možných kroků, uspořádání a řešení, jež se hypoteticky nabízejí v úvahách o formování vztahů České republiky a Slovenské republiky jednotlivě i z hlediska souhrnného působení jejich možných kombinací v různých časových obdobích, je z toho důvodu nejen nemožné, ale i neúčelné. Věřím, pane poslance, že mou odpověď v tomto smyslu pochopíte a při posuzování uzavřených smluv mezi Českou republikou a Slovenskou republikou v České národní radě k nim budete z tohoto hlediska přistupovat.

S pozdravem

Vážený pan
Doc. Ing. Zdeněk Vorlíček, CSc.
poslanec České národní rady
Galandova 1240
163 00 Praha 6

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP