ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VII. volební období

78 C

ODPOVĚĎ NA INTERPELACI

poslance ČNR Alfréda Frommera

na ministra mezinárodních vztahů České republiky

Josefa Zieleniece

ve věci interpretace některých výroků, týkajících se budoucího vývoje vztahů

České republiky a Spolkové republiky Německo

Ministr mezinárodních vztahů České republiky Josef Zieleniec zaslal odpověď na interpelaci poslance ČNR Alfréda Frommera dopisem ze dne 14. 10. 1992.

Podle § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, předkládám České národní radě odpověď ministra mezinárodních vztahů České republiky Josefa Zieleniece na interpelaci poslance Alfréda Frommera. Odpověď je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 20. října 1992

Milan Uhde v. r.

Příloha: 2 listy

Příloha sněmovního tisku
č. 78 C.

MINISTR MEZINÁRODNÍCH VZTAHŮ
ČESKÉ REPUBLIKY

V Praze dne 14. října 1992
Č.j.: SM-178/92

Vážený pane poslanče,

prostřednictvím sekretariátu předsedy České národní rady jsem obdržel Váš dotaz ze dne 23.září 1992, ohledně něhož Vám sděluji:

Ministerstvo mezinárodních vztahů České republiky, zřízené zákonem č. 167/1992 Sb., vypracovalo jako jeden ze svých základních dokumentů materiál"Koncepce české zahraniční politiky a aktivity MMV ČR v období předcházejícím vznik samostatné České republiky", který schválila vláda ČR a který je nyní předmětem projednávání zahraničím výborem České národní rady.

Pokud jde o prvou část Vašeho dotazu, tzn. záměry MMV ČR ve vývoji vzájemných vztahů mezi ČR a SRN, a to zejména v případě rozdělení ČSFR, uvádím s odvoláním na shora citovaný materiál:

Hlavním úkolem České republiky jako nastávajícího samostatného státu je prosazovat a hájit životní zájmy svých občanů. To znamená podporovat stabilitu ČR, její bezpečnost a prosperitu. Pro dosažení tohoto cíle mají zásadní význam (z mezinárodního hlediska):

- vyrovnané a vzájemně výhodné vztahy a partnerská spolupráce s Německem

- optimální vztahy s našimi sousedy, především Slovenskem, Rakouskem, Polskem, ale i Maďarskem

- politická, hospodářská a obranná integrace ČR do hlavních evropských a transatlantických organizací

- přátelské vztahy s USA, Francií, Velkou Británií i dalšími státy světa.

Sousední sjednocené Německo patří k předním evropským i světovým mocnostem. Je považováno za hnací sílu evropské integrace. To je i hlavní důvod, proč je Německo jednou z priorit naší zahraniční politiky. vzájemné vztahy jsou ovšem asymetrické: jsou-li pro nás vztahy k Německu prioritou, mají vztahy k ČR pro Německo jen dílčí význam. Naše budoucí členství v ES by však mělo i tuto asymetrii zeslabit.

Význam Německa pro náš stát je pro nejbližší dobu patrný zejména ve dvou oblastech: potřebujeme jeho hospodářské investice a zároveň jeho politickou podporu. Bez investic nedojde k hospodářskému ozdravění, bez politické podpory se ztíží naše cesta do evropských institucí.

Vztahy s námi jsou však přes uvedený určitý nepoměr důležité i pro SRN; chce-li Německo harmonovat s dnešní evropskou a světovou politikou a získat plnou důvěru, musí mít dobré vztahy především se svými sousedy. Němci potřebují zbavit Evropu strachu ze sebe samých. bude-li Česká republika provádět vyváženou politiku, nemusí se politické ani hospodářské síly Německa obávat. Naopak jí může plně využít ve svůj prospěch tak, jak to již dlouho dělá např. Švýcarsko, Rakousko, Dánsko či Nizozemí.

V konkrétní rovině bude česká zahraniční politika usilovat o převedení smlouvy o dobrém sousedství a vzájemné spolupráci mezi ČSFR a SRN na Českou republiku. Při spolupráci s Německem se budeme orientovat na budoucnost a na otázky, které náš nerozdělují, ale spojují. Zaměříme se na získání podpory pro významné hospodářské projekty, pro napojování na evropské energetické, dopravní a komunikační sítě.

Budeme podporovat spolupráci v příhraničních oblastech a naplňovat dohody se spolkovými zeměmi (Bavorsko, Severní Porýní-Vestfálsko, Badensko-Württembersko, Sasko), které byly uzavřeny nebo předjednány předchozí vládou ČR. Předmětem naší pozornosti budou i podmínky pro dobrou spolupráci v ekologii, vědě, školství a kultuře.

Ve vztahu ke společné minulosti a jejím četným stinným stránkám se česká zahraniční politika vyhne krokům, které by narušovaly vzájemné vztahy a slibnou tendenci k jejich přirozené rovnováze. Přitom bude ovšem důsledně chránit zájmy občanů ČR a nepřipustí posun zákonem stanovené hranice pro restituce.

Budeme vytvářet předpoklady k tomu, aby česko-německá spolupráce neprobíhala jen na vládní či parlamentní úrovni, ale aby se s ní ztotožnili i občané obou států.

Druhá část Vašeho dotazu však není, vážený pane poslanče, dostatečně konkrétní. V prvé části odpovědi jsem záměrně poukázal na intence obsažené v oficiálním dokumentu MMV ČR, zpracovaném mými nejbližšími spolupracovníky na ministerstvu, to znamená, že vztahy ČR k Německu netvoří jakousi samoúčelně izolovanou kapitolu, nýbrž organicko součást vyvážené české zahraniční politiky.

Pokud tedy "zprávy ve sdělovacích prostředcích" se shora uváděnou koncepcí nekorespondují, věřím,že tato odpověď uvede problematiku na správnou míru; v opačném případě by bylo třeba druhou část Vašeho dotazu skutečně konkretizovat.

S pozdravem

Josef Zieleniec v. r.

Vážený pan
Alfréd Frommer
poslanec ČNR

Praha

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP