ČESKÁ NÁRODNÍ RADA

VII. volební období

64

Návrh

poslanců České národní rady

Ludvíka Motyčky a Josefa Janečka

na vydání

zákona

České národní rady

o poskytování osobních požitků duchovním

Apoštolské církve v České republice

V Praze dne 22. září 1992
L. Motyčka v. r.J. Janeček v. r.

Návrh

zákona České národní rady

o poskytování osobních požitků duchovním

Apoštolské církve v České republice

Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:

§ 1

Osobní požitky duchovním Apoštolské církve v České republice se poskytují z rozpočtu České republiky stejným způsobem a ve stejném rozsahu jako jsou poskytovány duchovním jiných registrovaných církví a náboženských společností [§ 22 zákona č. 308/1991 Sb., o svobodě náboženské víry a postavení církví a náboženských společností ]působících na území České republiky. [Zákon č. 218/1949 Sb., o hospodářském zabezpečení církví a náboženských společností státem, ve znění pozdějších předpisů. Nařízení vlády ČSFR č. 578/1990, o úpravě osobních požitků poskytovaných duchovním církví a náboženských společností.]

§ 2

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Důvodová zpráva

Současnou legislativní úpravou je z poskytování osobních požitků duchovním diskriminačně vyloučena Apoštolská církev v České republice, která je podle zákona č. 308/1991 Sb. považována za registrovanou. Při platnosti stávající úpravy vztahů mezi církvemi, resp. náboženskými společnostmi a státem není důvod, proč by tato církve neměla požívat stejné finanční podpory, jakou stát dosud poskytuje jiným registrovaným církvím a náboženským společnostem, pokud se jí tyto na základě svých vnitřních předpisů samy svobodně a dobrovolně nevzdají (jako např. Církev adventistů sedmého dne). V případě Apoštolské církve došlo v době totality k nedobrovolnému a nesvobodnému zřeknutí se této podpory, neboť právě tím komunistický stát podmínil její státní uznání.

Důsledkem uvedených skutečností je, že přes dlouhodobou potřebu finančního přispění ze strany státu k ekonomickému zabezpečení duchovních Apoštolské církve nebylo dosud možno její požadavky uspokojit.

K zvolené formě legislativního řešení samostatným stručným zákonem se přistupuje z toho důvodu, že jiné nutně provizorní řešení např. novelizací platného zákona o hospodářském zabezpečení církví a náboženských společností státem by nebylo vhodné, neboť by pouze komplikovala probíhající práce na perspektivním koncepčním řešení ekonomických vazeb mezi církvemi, resp. náboženskými společnostmi a státem. Nová koncepční úprava těchto vztahů je v současnosti intenzivně připravována a projednávána příslušnými orgány republikové státní správy.

Přijetí tohoto zákona by si vyžádalo podle požadavků Apoštolské církve finanční prostředky ze zdrojů rozpočtu České republiky ve výši 2.5 mil. Kčs ročně.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP