ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1992

VII. volební období

45

INTERPELACE

poslance ČNR Jaroslava Broulíka

na předsedu vlády České republiky Václava Klause

ve věci vládní politiky k černouhelnému hornictví

Z pověření předsednictva České národní rady předkládám v souladu s § 89 zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu ČNR, poslancům České národní rady následující písemnou interpelaci poslance ČNR Jaroslava Broulíka na předsedu vlády České republiky Václava Klause, která je přílohou tohoto sněmovního tisku.

V Praze dne 14. září 1992

Milan Uhde v. r.

Příloha: 2 listy

Vážený pane předsedo vlády,

obracím se na Vás s písemnou interpelací ve věci vládní politiky k černouhelnému hornictví v České republice, které se v současné době nachází v paradoxní situaci tím, že česká vláda preferuje zahraniční těžební podniky, kterým umožňuje vývoz uhlí za podstatně vyšší ceny než stanovuje pro tuzemské producenty, a na straně druhé administrativně omezuje domácí těžbu.

Nejedná se o zanedbatelné množství černého energetického uhlí. Za rok 1991 to bylo pro ČSFR 4425 tisíc tun, za které se zaplatilo do zahraničí o 800 mil. korun více než by bylo vyplaceno podle stanovených cen tuzemským dodavatelům. Celkově se za dovozy uhlí zaplatilo 6 miliard korun v devizách. Nedokáži odhadnout, jak tato suma může ovlivnit náš nevýhodný devizový kurz, ale zřejmě to není kladně.

Co si však dokáži představit je, že místo uhlí lze dovézt moderní technologie, které nám více pomohou při restrukturalizaci.

Tuzemský trh uhlí jsou totiž domácí producenti schopni zásobit, pokud pro ně budou platit minimálně stejné podmínky, jako pro zahraniční podniky. Argument, který předkládají vládní úředníci více než rok při jednáních dotýkajících se této problematiky, zejména, že zvýšení cen uhlí se promítne do cen tepla a elektrického proudu je při čistém zisku Českých energetických závodů za rok 1991 21 miliard korun, více než podivný.

V letošním roce se situace opakuje a nezdůvodněné zvýhodňování zahraničních podniků přetrvává. Ekonomika našich podniků se zhoršuje a stát přichází o daně i devizy. Z problému ekonomického se stává problémp politický.

Voliči stále častěji poukazují na nepochopitelné zvýhodnění zahraničních producentů uhlí, které dávají do souvislosti s neschopností některých vládních úředníků nebo se dokonce domnívají, že tito tak činí za zištných důvodů, pro úplatky. Jiní v tomto přístupu spatřují snahu znevýhodnit některé profese /havíře/ nebo oblasti ČR /např. Ostravsko/, které jsou závislé na těžebním průmyslu.

Abych mohl tato podezření kvalifikovaně vyvracet a uvádět na správnou míru, obracím se na Vás, pane předsedo vlády, s následujícími dotazy:

1. Dokdy bude na vnitřním trhu trvat cenováb regulace dodávek černého energetického uhlí určeného pro domácí odběratele?

2 Kdo je zodpovědný za to, že v době, kdy se nedaří naplňovat státní rozpočet na plánovanou výši, vynakládáme sta miliony Kčs navíc na nákup uhlí, které můžeme vytěžit doma.

V Praze dne 10 září 1992 Jaroslav Broulík v.r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP