PŘEDSEDNICTVO ČESKÉ NÁRODNÍ RADY

VII. volební období

234

USNESENÍ

předsednictva České národní rady

z 24. schůze 26. listopadu 1992

 

k návrhu dopisu předsedy České národní rady představitelům Rady Evropy

Předsednictvo České národní rady

I. souhlasí se zněním dopisu předsedy České národní rady určeného představitelům Rady Evropy, který tvoří součást tohoto usnesení;

II. pověřuje předsedu České národní rady zaslat tento dopis generální tajemnici Rady Evropy, předsedovi Parlamentního shromáždění Rady Evropy a předsedovi Výboru delegátů ministrů Rady Evropy.

 

Milan Uhde v. r.

předseda České národní rady

 

Vladimír Šuman v. r.

ověřovatel předsednictva České národní rady

 

Příloha usnesení P ČNR č. 234

Dne 21. února 1991 byla Česká a Slovenská Federativní Republika jako jeden z prvních států střední a východní Evropy přijata za člena Rady Evropy. Právem byla tato významná skutečnost chápána jako ocenění systémových, hlubokých a rychlých společenských změn, které směřují k vytvoření pevného demokratického řádu a právního státu v naší zemi.

Za období od přijetí za člena Rady Evropy se Česká a Slovenská Federativní Republika stala smluvní stranou řady mezinárodních dokumentů, které stanoví evropské standardy lidských práv a základních svobod a evropské normy spolupráce v dalších oblastech.

Česká národní rada oceňuje, že Česká a Slovenská Federativní Republika je jako jeden z prvních členských států Rady Evropy a jako vůbec první stát střední a východní Evropy vázána Evropskou úmluvou o lidských právech a všemi smluvními dokumenty, které ji pozměňují nebo doplňují. Česká a Slovenská Federativní Republika rovněž přijala obligatorní jurisdikci Evropského soudu pro lidská práva.

Česká národní rada proto považuje za účelné již nyní prohlásit, že Česká republika jako jeden z nástupnických států, jenž vzejde z rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky, si přeje být členem Rady Evropy.

Je rozhodnuta respektovat zásady Rady Evropy:

- existence a činnost efektivních institucí pluralitní parlamentní demokracie,

- ochrana lidských práv, včetně práv osob patřících k národnostním menšinám,

- dodržování principů právního státu v zákonodárném, výkonném a soudním systému státu.

Vyjadřuje připravenost plnit závazky, které vyplývají ze Statutu Rady Evropy, a přispívat k naplňování cílů Rady Evropy.

Toto své odhodlání stvrdí nejvyšší orgány České republiky poté, kdy se stane plnoprávným členem mezinárodního společenství.

Bez ohledu na otázku členství České republiky v Radě Evropy po 1. lednu 1993 je Česká národní rada přesvědčena, že je i v zájmu společenství evropských národů, aby byla zachována a posilována dosažená úroveň ochrany lidských práv obyvatel České republiky jak z hlediska platných mezinárodních standardů, tak z hlediska jejich mezinárodní kontroly příslušnými mechanismy. Česká republika se bude s účinností od 1. ledna 1993 považovat za vázánu Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod a všemi protokoly, jakož i prohlášeními podle článků 25 a 46 této úmluvy, a dále Evropskou úmluvou o potlačování terorismu.

Smlouvy Rady Evropy z oblasti kultury, školství a trestního práva představují významné prvky žádoucího sblížení právního řádu České republiky s evropskými normami. V souladu s platnými zásadami mezinárodního práva a v rozsahu jím stanoveném se Česká republika, jakožto nástupnický stát, který vzejde z rozdělení České a Slovenské Federativní Republiky, bude s účinností od 1. ledna 1993, to jest od data rozdělení čs. federace, považovat za vázánu těmi smlouvami, které jsou otevřeny nečlenským státům Rady Evropy a jimiž byla Česká a Slovenská Federativní Republika vázána k tomuto datu, a to včetně učiněných výhrad a prohlášení k jejich ustanovením.

Česká republika hodlá rovněž ratifikovat smlouvy, které byly podepsány Českou a Slovenskou Federativní Republikou do 31. prosince 1992.



Přihlásit/registrovat se do ISP