PŘEDSEDNICTVO ČESKÉ NÁRODNÍ RADY
VII. volební období
66
USNESENÍ
předsednictva České národní rady
z 8. schůze 20. srpna 1992
k návrhu výboru ČNR petičního, pro lidská práva a národnosti Zásad pro vyřizování peticí docházejících ČNR a jejím orgánům pro VII. volební období
Předsednictvo České národní rady
schvaluje Zásady pro vyřizování peticí docházejících ČNR a jejím orgánům. Tyto Zásady jsou závazné pro všechny orgány České národní rady a nabývají účinnosti dnem 20. srpna 1992.
Milan Uhde v. r.
předseda České národní rady
Josef Pavela v. r.
ověřovatel předsednictva České národní rady
Příloha k usnesení PČNR č. 66 |
ČESKÁ NÁRODNÍ RADA
VII. volební období
ZÁSADY
Pro vyřizování peticí docházejících České národní radě a jejím orgánům
Předsednictvo České národní rady stanoví podle § 7 zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním a § 32 písm. g) zákona ČNR č. 35/1989 Sb., o jednacím řádu České národní rady, ve znění pozdějších předpisů, zásady pro přijímání, projednávání a vyřizování peticí docházejících České národní radě a jejím orgánům.
Čl. 1
Úvodní ustanovení
Zásady se vztahují na přijímání, projednávání a vyřizování peticí podaných podle zákona č. 85/1990 Sb., o právu petičním (dále jen "zákon o právu petičním") České národní radě a jejím orgánům.
Čl. 2
Přijímání peticí
(1) Petice, došlé České národní radě a jejím orgánům, eviduje oddělení stížností Kanceláře České národní rady (dále jen "oddělení stížností").
(2) Přijme-li poslanec České národní rady petici, adresovanou České národní radě nebo jejím orgánům, předá ji k evidenci a dalšímu opatření podle těchto zásad oddělení stížností.
Čl. 3
(1) Oddělení stížností předběžně posoudí, zda podání má všechny náležitosti stanovené zákonem o právu petičním. Je-li tomu tak, označí podání na prvé straně v pravém rohu nahoře červeně písmenem "P" a termínem, kdy musí být petice nejpozději vyřízena; obdobně označí záznam o takovém podání v evidenci došlých peticí.
(2) Konečné rozhodnutí o tom, zda podání je peticí ve znění zákona, přísluší výboru petičnímu, pro lidská práva a národnosti. Zjistí-li výbor, že podání nemá náležitosti stanovené zákonem o právu petičním, upozorní na to oddělení stížností toho, kdo podání podal; současně mu sdělí, že s podáním bude naloženo podle předpisů upravujících řízení před státními orgány o přijímání a vyřizování stížností, oznámení a podnětů.
(3) Evidence peticí, vedená ve stížnostním odělení, obsahuje vedle základních údajů vztahujících se k datu podání petice a adresy toho, kdo ji podal, popřípadě osoby, která zastupuje petiční výbor, zřízený podle zákona
o právu petičním, ve styku s Českou národní radou, též údaje o jejím obsahu, způsobu jejího prošetření a vyřízení v zákoných lhůtách.
Čl. 4
Prošetřování a vyřizování peticí
(1) Oddělení stížností předá stejnopis došlé petice výboru České národní rady, kterému přísluší posoudit petici z věcného hlediska (případně příslušné komisi předsednictva ČNR). Jsou-li k petici připojeny podpisové archy, nepořizují se jejich stejnopisy a na stejnopisu obsahové části petice se poznamená, kolika podpisy je petice opatřena.
(2) Zjistí-li stížnostní oddělení, že věc, jíž se petice týká, nepatří do působnosti České národní rady nebo jejích orgánů, postoupí takovou petici prostřednictvím výboru České národní rady petičního, pro lidská práva a národnosti do 5 dnů příslušnému státnímu orgánu a uvědomí o tom toho, kdo petici podal.
(3) Nesouhlasí-li výbor (případně komise předsednictva ČNR) s tím, že jim petice přísluší, postoupí ji neprodleně výboru ČNR petičnímu, pro lidská práva a národnosti ke konečnému rozhodnutí o tom, který výbor (případně komise předsednictva ČNR) petici vyřídí.
(4) Petice prošetřuje a vyřizuje věcně příslušný výbor ČNR (případně příslušná komise předsednictva ČNR). Písemná odpověď musí obsahovat stanovisko k podané petici, jakož i informaci o tom, jaká opatření byla nebo budou
z podnětu petice provedena; odpověď na petici musí být odeslána nejpozději
do 30 dnů od jejího přijetí. Stejnopis odpovědi bude předán na oddělení stížností České národní rady k evidenci.
(5) Předá-li petici k evidenci a dalšímu opatření stížnostnímu oddělení poslanec České národní rady, zašle se mu odpověď obsahující stanovisko k petici na vědomí.
(6) Dojde-li k rozporným stanoviskům nebo pokynům výborů ČNR při vyřizování petic, je závazné stanovisko nebo pokyn výboru ČNR petičního, pro lidská práva a národnosti.
Čl. 5
Opakované petice
Opakovanou petici, která již byla podle těchto zásad vyřízena a neobsahuje nové skutečnosti, které by mohly přivodit změnu stanoviska ve věci, předloží stížnostní oddělení spolu s výsledky předchozího šetření a svým stanoviskem výboru České národní rady petičnímu, pro lidská práva a národnosti a v dalším postupu se řídí jeho pokyny.
Čl. 6
Zpráva o vyřizování peticí
(1) Oddělení stížností předkládá výboru ČNR petičnímu, pro lidská práva a národnosti na každou první schůzi v měsíci statistický přehled o počtu, věcném zaměření a stavu vyřizování petic. Výbor podává plénu ČNR rozbor a vyhodnocení podaných peticí a informaci o opatření, která byla z jejich podnětu přijata.
(2) Oddělení stížností vypracovává jednou ročně zprávu o došlých, vyřízených a nevyřízených peticích, o jejich věcném zaměření a o opatřeních, která byla z jejich podnětu přijata; nestanoví-li výbor České národní rady petiční, pro lidská práva a národnosti jinak, předkládá mu zprávu nejpozději
do konce února roku následujícího po sledovaném období.
Čl. 7
Ustanovení přechodná a závěrečná
Podle těchto zásad budou vyřízeny i petice, které došly České národní radě nebo jejím orgánům před účinností těchto zásad a nejsou dosud vyřízeny.
Čl. 8
Tyto zásady nabývají účinnosti dnem vyhlášení, ruší se jimi Zásady pro vyřizování peticí docházejících České národní radě a jejím orgánům ze dne
6. 6. 1991.
V Praze dne 20. 8. 1992
Schváleno usnesením předsednictva ČNR č.66.