Středa 13. prosince 1978

Společná zpravodajka výborů SN poslankyně H. Škardová: Vážený soudruhu předsedo, vážené soudružky a soudruzi poslanci, milí hosté, dovolte mi, abych ve své společné zpravodajské zprávě navázala na vystoupení poslankyně Králíčkové za výbory Sněmoven lidu a abych její stanovisko plně podpořila též za výbory Sněmovny národů.

Předložené návrhy mezinárodních úmluv a doporučení na 62. zasedání Mezinárodní konference práce v Ženevě byly vyčerpávajícím způsobem zdůvodněny jak ministrem práce a sociálních věcí s. Štanceľem, tak i ve společné zpravodajské zprávě výborů Sněmovny lidu.

Plně se ztotožňuji s tím, co tu bylo již řečeno, že rozsah a úroveň péče o pracující v Československé socialistické republice ve svém souhrnu převyšují rozsah a náplň předložených mezinárodních úmluv a doporučení. Našim pracujícím jsou dnes poskytovány daleko účinnější a trvalejší životní a sociální jistoty, které vyplývají ze samé podstaty naší vyspělé socialistické společnosti a jež jsou zaručeny československým právním řádem.

Československá socialistická republika jako, vnitrozemský stát s malým počtem - celkem 12 - obchodních námořních lodí, zabezpečuje tyto socialistické životní a sociální jistoty i jejich posádkám, tedy nevelké skupině řádově šesti set námořníků stejně jako všem ostatním pracujícím.

Na druhé straně zavedení některých formálních opatření, jež by si nutně vyžádal přístup k předloženým úmluvám a doporučením a jejich ratifikace, je pro naše poměry nejen nepraktické, ale i nepotřebné.

Pokládám proto stanovisko vlády Československé socialistické republiky - k předloženým úmluvám a doporučením nepřistupovat - za plně opodstatněné a správné.

Soudružky a soudruzi poslanci, vládní návrh k úmluvám a doporučením přijatým na 62. zasedání Mezinárodní konference práce v Ženevě v roce 1976 byl projednán ve výborech zahraničních, pro sociální politiku a v ústavně právních výborech obou sněmoven s tím, že byl vysloven souhlas se stanoviskem vlády Československé socialistické republiky. Rovněž obě národní rady doporučily Federálnímu shromáždění vyjádřit souhlas s postupem a stanoviskem vlády.

Protože hlavní cíle sledované předloženými úmluvami a doporučeními jsou, jak jsem jíž uvedla, československým právním řádem zabezpečovány, dovolte mi, abych se i já, jako společná zpravodajka výborů Sněmovny národů, připojila ke stanovisku společné zpravodajky výborů Sněmovny lidu a doporučila Sněmovně národů vyslovit souhlas s předloženým návrhem vlády Československé socialistické republiky k úmluvám a doporučením přijatým v Ženevě na 62. zasedání Mezinárodní konference práce.

Předsedající místopředseda FS J. Srb: Děkuji společné zpravodajce Sněmovny národů poslankyni Škardové. Do rozpravy k tomuto bodu se nikdo nepřihlásil. Ptám se proto, zda někdo z poslanců žádá o slovo. (Nikdo se nehlásil.) Můžeme tedy přistoupit k hlasování.

V zasedací síni je přítomno 155 poslanců Sněmovny lidu, 53 poslanců Sněmovny národů zvolených v České socialistické republice a 56 poslanců Sněmovny národů zvolených ve Slovenské socialistické republice. Obě sněmovny jsou podle ústavního zákona o československé federaci usnášení schopné.

V parlamentním tisku č. 54 se navrhuje usnesení, kterým se doporučuje souhlasit s projednávaným vládním návrhem.

Nejdříve budou hlasovat poslanci Sněmovny národů.

Kdo souhlasí s návrhem usnesení, jak doporučila společná zpravodajka výborů Sněmovny národů, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Kdo se zdržel hlasování? (Nikdo.)

Sněmovna národů přijala návrh usnesení.

Nyní prosím o hlasování poslance Sněmovny lidu.

Kdo souhlasí s návrhem usnesení podle doporučení společné zpravodajky Sněmovny lidu? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se hlasování? (Nikdo.)

Také Sněmovna lidu přijala návrh usnesení jednomyslně.

Vzhledem k souhlasnému usnesení obou sněmoven konstatuji, že Federální shromáždění Československé socialistické republiky souhlasí se stanoviskem vlády Československé socialistické republiky k úmluvám a doporučením přijatým na 62. zasedání Mezinárodní konference práce v Ženevě v roce 1976.

Soudružky a soudruzi poslanci, nyní je na pořadu

III

Návrh předsednictva ústředního výboru Národní fronty Československé socialistické republiky na volbu soudce Nejvyššího soudu Československé socialistické republiky (tisk 56).

Žádám místopředsedu ústředního výboru Národní fronty Československé socialistické republiky prof. Trávníčka, aby návrh odůvodnil.

Místopředseda ÚV NF ČSSR T. Trávníček: Vážené soudružky a soudruzi poslanci, předsednictvo ústředního výboru Národní fronty Československé socialistické republiky projednávalo jeden návrh na volbu soudce Nejvyššího soudu. Bohužel jen jeden, protože i po této volbě nebude naplněn stav Nejvyššího soudu o 6 míst.

Při projednávání tohoto návrhu jsme mohli konstatovat, že kandidát odpovídá všem náročným požadavkům na plnění tak odpovědné společenské funkce. Proto vám z pověření předsednictva ústředního výboru Národní fronty Československé socialistické republiky doporučuji, abyste zvolili s. Josefa Bártu do funkce soudce Nejvyššího soudu Československé socialistické republiky.

Předsedající místopředseda FS J. Srb: Děkuji místopředsedovi ÚV NF ČSSR s. Trávníčkovi za odůvodnění návrhu.

Má někdo z poslanců dotaz? (Dotazy nebyly.)

Žádá někdo o slovo? (Nežádá.)

Můžeme tedy o návrhu hlasovat. V zasedacím sále je přítomno 155 poslanců Sněmovny lidu, 53 poslanců Sněmovny národů zvolených v České socialistické republice a 56 poslanců Sněmovny národů zvolených ve Slovenské socialistické republice.

Obě sněmovny jsou usnášeníschopné.

Nejdříve budou hlasovat, poslanci Sněmovny lidu.

Kdo z nich souhlasí s návrhem předsednictva ústředního výboru Národní fronty ČSSR na volbu soudce Nejvyššího soudu ČSSR, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se hlasování? (Nikdo.)

Sněmovna lidu návrh přijala.

Nyní prosím o hlasování poslance Sněmovny národů.

Kdo z poslanců této sněmovny souhlasí s předloženým návrhem? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se hlasování? (Nikdo.)

Také Sněmovna národů s návrhem vyslovila souhlas.

Konstatuji, že Federální shromáždění Československé socialistické republiky zvolilo JUDr. Josefa Bártu soudcem Nejvyššího soudu Československé socialistické republiky.

Soudružky a soudruzi, posledním bodem našeho pořadu je

IV

Zpráva o činnosti předsednictva Federálního shromáždění, předsednictva a výborů Sněmovny lidu a předsednictva a výborů Sněmovny národů (tisk 10-P).

V parlamentním tisku č. 10-P, který jste obdrželi, je uvedena činnost všech orgánů Federálního shromáždění od poslední, říjnové schůze sněmoven.

Jsou, soudružky poslankyně a soudruzi poslanci, k této zprávě nějaké dotazy nebo připomínky? (Nebyly.) Nejsou.

Konstatuji, že Federální shromáždění vzalo zprávu o činnosti předsednictva Federálního shromáždění, předsednictva a výborů Sněmovny lidu a předsednictva a výborů Sněmovny národů za dobu od 26. října 1978 do 12. prosince 1978 na vědomí.

Soudružky a soudruzi poslanci, tím jsme vyčerpali pořad 10. společné schůze Sněmovny lidu a Sněmovny národů. Byla to naše poslední schůze v tomto roce, a proto mi dovolte, abych vám všem ze srdce popřál do blížícího se nového roku 1979 především pevné zdraví, osobní spokojenost a mnoho pracovních úspěchů.

Členy předsednictva Federálního shromáždění prosím, aby se zúčastnili ihned schůze předsednictva Federálního shromáždění v místnosti 026 v přízemí.

Soudružky a soudruzi, děkuji vám za účast a končím 10. společnou schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů Federálního shromáždění Československé socialistické republiky.

(Schůze skončila v 16.45 hod.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP