Úterý 4. dubna 1978

Úterý 4. dubna 1978

(Začátek schůze v 9.30 hodin)

Přítomno:

186 poslanců Sněmovny lidu
68 poslanců Sněmovny národů zvolených v České socialistické republice
73 poslanci Sněmovny národů zvolení ve Slovenské socialistické republice

Omluveni poslanci

Sněmovny lidu:

Belko, Bubeník, Fekete, Gahurová, Hajn, Hejna, Laštovička, Nejezchleb, Obzina, Pirošík, Seidlová, Švestka, Zavadil, Zuska

Sněmovny národů zvolení v České socialistické republice:

Auersperg, Čermáková H., Ehrenberger, Fojtík, Hudeček, Chodurová, Švestka

Sněmovny národů zvolení ve Slovenské socialistické republice:

Cyprich, Sabolčík

Předseda FS A. Indra: Vážené Federální shromáždění, soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, zahajuji 7. společnou schůzi Sněmovny lidu a Sněmovny národů Federálního shromáždění Československé socialistické republiky a všechny vás srdečně vítám.

Dovolte mi, abych jménem všech přítomných poslanců a hostů přivítal především generálního tajemníka ústředního výboru Komunistické strany Československa, prezidenta Československé socialistické republiky s. Gustáva Husáka. (Potlesk.)

Upřímně vítám i další vedoucí funkcionáře ústředního výboru Komunistické strany Československa, členy federální vlády, vedené jejím předsedou s. Štrougalem, představitele orgánů a organizací Národní fronty, představitele nekomunistických politických stran a všechny ostatní hosty.

Soudružky a soudruzi, před necelými třemi týdny skončilo 11. zasedání ústředního výboru Komunistické strany Československa. Jeho mimořádný význam spočívá v tom, že zhodnotilo výsledky a určilo další postup plnění závěrů XV. sjezdu. Ohlas tohoto jednání mezi komunisty, politicky neorganizovanými občany a příslušníky ostatních politických stran opět dokazuje, že se sjezdové závěry staly programem celé Národní fronty, že celá naše socialistická společnost má zájem na jejich důsledném uskutečnění. Náročnost jednání ústředního výboru, otevřenost zprávy předsednictva přednesené s. Husákem a stanovené úkoly byly přijaty s porozuměním. Pracující je chápou jako pobídku a konkrétní návod k vystupňování uvědomělého úsilí o důsledné splnění sjezdových závěrů ve všech oblastech života, na každém pracovišti. I poslanci Federálního shromáždění bez rozdílu politické příslušnosti se ve své práci budou řídit směrnicemi 11. zasedání ÚV KSČ. V jejich duchu zhodnotíme náročně svou práci od všeobecných voleb. Cílevědomě budeme zdokonalovat naši zákonodárnou a kontrolní činnost i náš podíl na prohlubování socialistické demokracie a zákonnosti.

V souladu s rostoucími nároky a s využitím získaných zkušeností budeme s největší péčí připravovat samostatné i společné schůze sněmoven a zkvalitňovat činnost všech výborů. Nezůstaneme nic dlužni ani svému podílu v zahraničně politické aktivitě Československého státu v zájmu upevňování spolupráce a spojenectví se Sovětským svazem, s ostatními zeměmi socialistického společenství a při rozvíjení rovnoprávné mírové spolupráce se státy s rozdílným společenským zřízením.

Dovolte mi, soudružky a soudruzi, ujistit ústřední výbor Komunistické strany Československa, orgány Národní fronty, naše voliče a osobně s. Husáka, že všichni poslanci budou považovat za věc své cti přispět v orgánech Federálního shromáždění, ve svých volebních obvodech ze všech svých sil a schopností k úspěšnému splnění směrnic 11. zasedání ÚV KSČ, k důslednému uskutečnění programu XV. sjezdu Komunistické strany Československa, programu rozvoje socialistické společnosti, programu míru a šťastného života československého lidu. (Potlesk.)

Soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, sděluji vám, že prezident republiky svým dopisem ze dne 10. března t. r. svolal podle čl. 61 ústavního zákona o čs. federaci Federální shromáždění k jarnímu zasedání dnem 15. března 1978.

Předsednictva Sněmovny lidu a Sněmovny národů navrhla na svých březnových schůzích konat společnou schůzi sněmoven s programem, který jste obdrželi písemně.

Má, prosím, někdo z vás doplňující návrh nebo připomínku k návrhu předsednictev sněmoven? (Ne.) Není tomu tak.

Podle zjištěné účasti jsou obě sněmovny schopny se usnášet.

Nejdříve prosím o hlasování poslance Sněmovny lidu.

Kdo z nich souhlasí s návrhem předsednictva své sněmovny na konání společné schůze sněmoven s navrženým pořadem? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Není tomu tak.

Sněmovna lidu schválila návrh jednomyslně.

Nyní prosím, aby se vyjádřili poslanci Sněmovny národů.

Kdo z nich souhlasí s návrhem svého předsednictva na konání společné schůze sněmoven s navrženým pořadem? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Není tomu tak.

S návrhem tedy vyslovili souhlas také všichni poslanci Sněmovny národů.

Konstatuji, že obě sněmovny se usnesly podle čl. 34, odst. 2 ústavního zákona o československé federaci na konání společné schůze Sněmovny lidu a Sněmovny národů a schválily její pořad.

Přistoupíme k projednání prvého bodu schváleného pořadu schůze, kterým je

I

Ověření platnosti volby poslance ve volebním obvodu č. 39 pro volby do Sněmovny lidu a volby poslance ve volebním obvodu č. 94 pro volby do Sněmovny národů.

Nejprve prosím, aby zprávu výboru mandátového a imunitního Sněmovny lidu přednesl poslanec Lörincz.

Předseda výboru mandátového a imunitního SL poslanec J. Lörincz: Vážená Snemovňa ľudu a Snemovňa národov, vážené súdružky poslankyne a súdruhovia poslanci. Úmrtím poslanca Jána Baryla sa uvoľnil poslanecký mandát vo volebnom obvode č. 39 Strakonice v Juhočeskom kraji. Predsedníctvo Federálneho zhromaždenia vyhlásilo doplňovacie voľby v tomto volebnom obvode na deň 18. februára 1978.

Ústredná volebná komisia Národného frontu ČSSR poslala o výsledku doplňovacej voľby Mandátovému a imunitnému výboru Snemovne ľudu potrebné volebné spisy.

Mandátový a imunitný výbor Snemovne ľudu preskúmal podľa § 78 zákona 56/1969 Zb. o rokovacom poriadku Federálneho zhromaždenia ČSSR, v znení zákona č. 20/1971 Zb., či navrhnutý kandidát bol platnou voľbou zvolený v súlade so zákonom č. 44/1971 Zb. o voľbách do Federálneho zhromaždenia. Mandátový a imunitný výbor Snemovne ľudu ma súčasne poveril podaním správy o výsledku rokovania.

Z predložených volebných spisov vyplýva, že vo volebnom obvode č. 39 Strakonice v Juhočeskom kraji bolo do volebných zoznamov zapísaných 50 651 voličov, hlasovacie lístky boli vydané 50 651 voličom. Platných hlasovacích lístkov bolo odovzdaných 50 578 a pre kandidáta Národného frontu súdruha Františka Pitru hlasovalo 50 574 voličov.

Navrhovaný kandidát Národného frontu bol zvolený nadpolovičnou väčšinou hlasov.

V súlade s ustanovením § 45 ods. 1 zákona č. 44/1971 Zb. o voľbách do Federálneho zhromaždenia bol súdruh František Pitra zvolený za poslanca Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia Československej socialistickej republiky.

Navrhujem, aby Snemovňa ľudu overila podľa článku 47 ústavného zákona o československej federácii platnosť jeho voľby.

Předseda FS A. Indra: Děkuji poslanci Lörinczovi.

Má někdo z poslanců Sněmovny lidu dotaz nebo připomínku ke zprávě výboru mandátového a imunitního? (Nikdo.) Není tomu tak.

V této chvíli je v zasedací síni přítomno 180 poslanců Sněmovny lidu. Sněmovna je schopna se usnášet.

Kdo z poslanců Sněmovny lidu souhlasí s přednesenou zprávou svého výboru mandátového a imunitního? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Není tomu tak.

Sněmovna lidu jednomyslně ověřila platnost volby poslance Františka Pitry ve volebním obvodu č. 39.

Nyní prosím poslankyni Marii Čermákovou, aby přednesla zprávu výboru mandátového a imunitního Sněmovny národů.

Předsedkyně výboru mandátového a imunitního SN poslankyně M. Čermáková: Vážená Sněmovno národů, vážená Sněmovno lidu, vážené soudružky poslankyně, vážení soudruzi poslanci, úmrtím poslance Michala Šuchy se uvolnit poslanecký mandát ve volebním obvodu č. 94 - Nové Zámky v Západoslovenském kraji. Předsednictvo Federálního shromáždění vyhlásilo doplňovací volby v tomto volebním obvodu na den 4. února 1978. Ústřední volební komise Národní fronty Československé socialistické republiky zaslala výboru mandátovému a imunitnímu Sněmovny národů potřebné volební spisy o výsledku doplňovací volby.

Výbor mandátový a imunitní zkoumal podle § 78 zákona č. 56/1969 Sb., o jednacím řádu Federálního shromáždění Československé socialistické republiky, ve znění zákona č. 20/1971 Sb., zda navržený kandidát byl zvolen platnou volbou podle zákona č. 44/1971 Sb., o volbách do Federálního shromáždění.

Současně mne výbor mandátový a imunitní Sněmovny národů jako předsedkyni tohoto výboru pověřil, abych podala zprávu o výsledku jednání.

Z předložených volebních spisů vyplývá, že ve volebním obvodu č. 94 - Nové Zámky v Západoslovenském kraji - bylo do volebních seznamů zapsáno 41 836 voličů. Voličům bylo vydáno 41 826 hlasovacích lístků, z toho bylo odevzdáno 41 826 platných hlasovacích lístků. Pro kandidáta Mikuláše Beňa hlasovali 41 823 voliči. Navržený kandidát Národní fronty byl tedy zvolen nadpoloviční většinou hlasů.

Soudruh Mikuláš Beňo byl ve volebním obvodu č. 94 zvolen poslancem Sněmovny národů v souladu se zákonem č. 44/1971 Sb., o volbách do Federálního shromáždění Československé socialistické republiky.

Navrhuji, aby Sněmovna národů ověřila podle čl. 47 ústavního zákona o čs. federaci platnost jeho volby.

Předseda FS A. Indra: Děkuji poslankyni Čermákové.

Má někdo z poslanců Sněmovny národů dotaz, popřípadě připomínku ke zprávě svého výboru mandátového a imunitního? (Nikdo.) Není tomu tak.

V zasedací síni je přítomno 65 poslanců Sněmovny národů zvolených v České socialistické republice a 71 poslanec zvolený ve Slovenské socialistické republice. Sněmovna národů je schopna se usnášet.

Kdo z poslanců této sněmovny souhlasí s přednesenou zprávou svého výboru mandátového a imunitního? (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Není tomu tak.

Sněmovna národů jednomyslně ověřila platnost volby poslance Mikuláše Beňa ve volebním obvodu č. 94.

Nyní následuje

II

Slib nově zvolených poslanců a některé změny ve výborech Sněmovny lidu a Sněmovny národů.

Podle čl. 48 odst. 1 ústavního zákona o československé federaci skládají poslanci na své první schůzi sněmoven, které jsou přítomni, zákonem předepsaný slib.

Prosím poslance Pitru a Beňa, aby předstoupili před předsednickou tribunu a po přečtení slibu podáním ruky složili stanovený slib. (Shromáždění povstává.) (Předseda FS čte slib.)

"Slibuji na svou čest a svědomí, že budu věren Československé socialistické republice a věci socialismu. Budu dbát vůle a zájmů lidu, řídit se ústavou a ostatními zákony a pracovat k tomu, aby byly uváděny v život."

Poslanec SL F. Pitra (podávaje ruku předsedovi Sněmovny lidu): Slibuji.

Poslanec SN M. Beňo (podávaje ruku předsedovi Sněmovny národů): Sľubujem.

(Shromáždění usedá.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP