Úterý 24. října 1978

K dotazu poslance s. Chlada bych chtěl říci tolik:

Musím samozřejmě souhlasit s jeho hodnocením současné i budoucí úlohy elektroniky a výpočetní techniky v národním hospodářství. Máme skutečně určité zpoždění v některých oblastech zavádění elektroniky do výroby a technická úroveň některých našich elektronických výrobků je jen průměrná. Nelze však generalizovat, jak na to správně upozornil poslanec Chlad. Např. lineární integrované obvody vyrábíme na dobré technické úrovni a dokladem toho je i značný zájem o naše operační a výkonové zesilovače i stabilizátory, takže je vyvážíme v šesti až desetinásobných objemech než obdobné integrované obvody dovážíme.

Poněkud horší situace je v digitálních integrovaných obvodech a zejména v obvodech pro mikroprocesorové systémy.

Proto byla v poslední době na tomto úseku přijata řada energických opatření v ústředních orgánech i v podnikové sféře, která mají pomoci urychlit rozvoj těchto klíčových oborů elektroniky. Jsme si přitom vědomi, že ani tato opatření ještě neřeší vše - kupř. hybridní integrované obvody a tištěné spoje, o kterých zde byla řeč.

Přijatá i připravovaná opatření dávají dobré předpoklady k zahájení výroby obvodů pro mikroprocesorovou techniku během 2-3 let. Spolu s tím se vytvářejí předpoklady i pro odpovídající umístění ČSSR v dělbě práce v rámci zemí RVHP.

Několik poznámek k využívání výpočetní techniky a ke kvalifikaci kádrů.

Předsednictvu vlády ČSSR byl vloni předložen materiál o rozvoji výpočetní techniky. Předsednictvo vlády přijalo na základě toho soubor opatření v oblasti vývoje a výroby počítačů, nasazování výpočetní techniky a v soustavě výchovy kádrů. Máme u nás organizace, které mají zabezpečovat služby pro uživatele výpočetní techniky v tom rozsahu a pojetí, jak o tom hovořil poslanec Chlad. Jsou to především Kancelářské stroje a Datasystém. Příslušným soudruhům ministrům byly uloženy úkoly k rozvoji těchto služeb. Musím však popravdě říci, že tyto úkoly se plní neuspokojivě a Kancelářské stroje i Datasystém zůstávají zatím uživatelům výpočetní techniky mnoho dlužny.

Uvedeným souborem opatření bylo uloženo oběma strojírenským ministrům řešit i nedostatek klimatizačních zařízení pro výpočetní střediska. Ukazuje se, že musíme důsledněji v této oblasti dbát na bezpodmínečné plnění vládou a jejím předsednictvem přijatých opatření.

Výchovu odborných pracovníků pro výpočetní techniku koordinujeme spolu s ministry školství ČSR a SSR. V průběhu 7. pětiletky bude třeba ročně připravit 8-9 tis. pracovníků různého zaměření a různé kvalifikace. Na vysokých školách je již dnes 10 studijních oborů pro oblast automatizace, výpočetní techniky a automatizovaný systém řízení. Je již zabezpečen také systém postgraduálního studia i příprava pracovníků se středoškolským vzděláním na středních školách průmyslových a ekonomických.

V systému mimoškolní přípravy má svůj význam i výchovná činnost společenských organizací, zejména Čs. vědeckotechnické společnosti a Socialistické akademie.

Výchova potřebných odborníků je tedy všestranně zabezpečována.

Vážené soudružky a soudruzi poslanci, dovolte mi závěrem, abych vám všem poděkoval za federální ministerstvo pro technický a investiční rozvoj i za všechny ostatní ústřední orgány, které se podílejí na řízení vědeckotechnického rozvoje v jednotlivých odvětvích, za pozornost, kterou jste dnešnímu jednání Sněmovny lidu i jeho přípravě věnovali. Jsme vám vděčni za tuto konkrétní pomoc v našem úsilí o důslednější využívání výsledků vědy a uplatňování moderní techniky ve prospěch čs. socialistické společnosti. Děkuji za pozornost.

Předseda SL V. David: Děkuji ministru s. Šupkovi za odpověď i za závěrečné slovo.

Ptám se poslance Chlada, zda souhlasí s odpovědí s. ministra.

Poslanec R. Chlad: Ano.

Předseda SL V. David: O slovo se přihlásil společný zpravodaj výborů Sněmovny lidu, místopředseda SL A. Hůla. Dávám mu slovo.

Společný zpravodaj výborů SL A. Hůla: Vážený soudruhu předsedo, soudružky a soudruzi poslanci, vážení hosté, v rozpravě k dnešnímu projednávanému bodu Sněmovny lidu vystoupilo celkem 15 poslankyň a poslanců a náš host - letec-kosmonaut, hrdina Československé socialistické republiky a hrdina Svazu sovětských socialistických republik, major Vladimír Remek.

Všechna jejich vystoupení, která se zaměřovala na pomoc při realizaci závěrů XV. sjezdu Komunistické strany Československa na úseku vědeckotechnického rozvoje, se nesla v duchu 11. zasedání ústředního výboru Komunistické strany Československa. Bylo zdůrazněno, že jde o klíčový úkol, při jehož zabezpečování je nezbytné využít všech zdrojů a zkušeností z plánování a organizace společenské výroby. V řídící práci je třeba důsledně realizovat opatření, která byla již přijata od XIV. sjezdu KSČ a zejména po plénu ÚV KSČ k vědeckotechnickému rozvoji v květnu 1974.

Rozprava dále zdůraznila, že je nutno usilovat o změnu ve stylu a metodách řízení, prohloubit angažovanost a tvůrčí iniciativu všech pracujících. To zároveň nezbytně vyžaduje, aby se v rozhodování všech článků naplňovala téze o spojení vědy, techniky a výroby, aby se úkoly ve vědeckotechnickém rozvoji chápaly a prosazovaly jednotně a přestávaly být jen resortní záležitostí. Jde o celospolečenský úkol, který se musí stát věcí všech hospodářských orgánů a organizací na každém stupni, aby se jimi zabývaly i jednotlivé organizace Národní fronty, aby pronikly do výchovy i propagandy, aby si je osvojovaly a vzaly za svoje nejširší vrstvy pracujících.

Síla socialistické společnosti je v tom, že vytvořila objektivní i subjektivní podmínky k plnění velkolepých úkolů svého dalšího rozvoje. Ve velkém úsilí našich pracujících je i místo nás, poslanců, v aktivní účasti na zabezpečování rozhodujících úkolů, mezi které patří i vědeckotechnický rozvoj. Svojí konkrétní politickoorganizátorskou činností, zejména ve svých volebních obvodech, můžeme účinně pomoci plnění závěrů XV. sjezdu KSČ ve prospěch rozvoje naší společnosti, ve prospěch šťastného života našeho lidu.

Předseda SL V. David: Děkuji zpravodaji poslanci Hůlovi.

Soudružky a soudruzi, prosím nyní předsedu návrhové komise, místopředsedu Sněmovny lidu soudruha Nejezchleba, aby stručně odůvodnil návrh usnesení Sněmovny lidu.

Předseda návrhové komise, místopředseda SL R. Nejezchleb: Súdružky a súdruhovia, k predloženému návrhu neprišli nijaké pripomienky. Z poverenia komisie odporúčam, aby ste návrh uznesenia schválili v plnom znení tak, ako sa vám predložil.

Předseda SL V. David: Děkuji předsedovi návrhové komise. Návrhová komise doporučuje, abychom o návrhu usnesení hlasovali ve znění, jak byl poslancům předložen.

Má někdo k tomuto návrhu připomínku? (Nikdo.) Nemá nikdo.

Přistoupíme k hlasování.

V zasedací síni je přítomno 159 poslanců. Sněmovna lidu je tedy schopna se usnášet.

Kdo souhlasí s předloženým návrhem usnesení, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.) Děkuji.

Kdo je proti? Nikdo.

Kdo se zdržel hlasování? Také nikdo.

Konstatuji, že Sněmovna lidu schválila jednomyslně návrh usnesení ke zprávě ministra ČSSR pro technický a investiční rozvoj o uplatňování vědeckotechnického rozvoje při zvyšování technické výroby a kvality výrobků.

Soudružky a soudruzi, průběh jednání dnešní schůze umožňuje konstatovat, že dlouhodobá, cílevědomá činnost a vynaložené úsilí poslanců i výborů přinesly cenné náměty a doporučení, které přispějí k řešení problémů vědeckotechnického rozvoje, k vyšší efektivnosti, hospodárnosti a kvalitě veškeré práce v duchu závěrů XV. sjezdu Komunistické strany Československa a 11. zasedání jejího ústředního výboru. Je nezbytné, abychom i nadále věnovali těmto otázkám zvýšenou pozornost, abychom pomáhali seznamovat nejširší veřejnost s všestranným významem urychlování vědeckotechnického rozvoje tak, aby se tyto otázky skutečně staly záležitostí celé společnosti.

Úspěchy, kterých jsme dosáhli v rozvoji vědy a techniky v posledních letech, jsou nesporné a praxe plně potvrdila správnost linie komunistické strany v oblasti vědeckotechnického rozvoje. Dosažené výsledky však zdaleka neodpovídají našim možnostem a potřebám zvyšování efektivnosti a kvality. Velmi naléhavě na to upozornilo 11. zasedání ústředního výboru Komunistické strany Československa.

Chtěl bych popřát velkému kolektivu vynálezců, zlepšovatelů, členům brigád socialistické práce a ostatním pracujícím hodně nových úspěchů v odpovědné práci pro naši socialistickou společnost.

Soudružky a soudruzi, dovolte, abych i vaším jménem poděkoval ministru Šupkovi i jeho spolupracovníkům za pomoc, kterou poskytli našim výborům i poslancům při projednávání otázek vědeckotechnického rozvoje. Chtěl bych poděkovat za předložení kvalitních podkladových materiálů, které nám umožnily hlouběji proniknout do problematiky vědeckotechnického rozvoje, za uspořádání výstižné výstavky. Děkuji rovněž vedoucím oddělení UV KSČ s. Janouškovi a s. Mičkovi a dalším pracovníkům ÚV KSČ za účinnou pomoc a cenné připomínky, které nám v průběhu přípravy schůze sněmovny poskytli.

Program naší schůze je vyčerpán.

Dovolte mi, abych vám ještě jednou poděkoval za odpovědný přístup k projednávání otázek vědeckotechnického rozvoje, za poctivou práci, kterou jsme v tomto směru vykonali.

Děkuji i našim hostům, zejména pak letci-kosmonautovi majoru Remkovi za účast na naší schůzi.

Soudružky a soudruzi, připomínám, že je zajištěna návštěva našich poslanců na významné výstavě Úspěchy sovětské vědy a techniky v oblasti elektroniky. Odjezd na výstavu je dnes v 18.00 hod. od budovy Federálního shromáždění.

Upozorňuji, že za 10 minut se koná schůze předsednictva Federálního shromáždění.

Přeji vám hodně úspěchů v odpovědné práci a schůzi Sněmovny lidu končím. (Potlesk.)

(Schůze skončena v 17.05 hod.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP