Úterý 24. října 1978

Řada socialistických zemí jako Bulharsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko řešilo v posledních létech podobnou situaci orientací na nákup rozhodujících licencí z vyspělých kapitalistických států a tak se jim podařilo rychle snížit technologické i technické zpoždění.

Z průzkumů v organizacích je možno soudit, že rozvoj elektroniky v ČSSR s ohledem na současné a zejména perspektivní potřeby národního hospodářství a s přihlédnutím k současné světové úrovni, stále ještě není dostatečně zajištěn. Průzkum však současně ukázal, že v poslední době došlo v oblasti výzkumu a vývoje i v oblasti výrobní základny mikroelektroniky k řadě závažných rozhodnutí, k pozitivnímu pokroku, a to jak v dosažených technických výsledcích, tak ve finančním zajištění a v licenční politice. Výbory očekávají, že jednání ministrů soudruhů Bahyla, Šupky a Janzy pod vedením místopředsedy federální vlády s. Zahradníka, uskutečněné v Tesle Rožnov a v Tesle Piešťany, přinese výrazný pokrok při zajišťování mikroelektrotechniky. Průzkum současně ukázal, že některé důležité otázky mikroelektroniky, např. hybridní integrované obvody, technologická výzbroj pro mikroelektroniku a další, zůstávají stále nedořešeny. Vedle dalšího prioritního zajišťování rozvoje čs. elektronického průmyslu musí se zvýšit i tempo uplatňování rozvoje čs. elektronického průmyslu i tempo uplatňování elektroniky v národním hospodářství jako jeden z rozhodujících faktorů, podmiňující jeho dynamiku. Nelze ponechat stranou ani problematiku forem řízení a organizace.

Rozhodující význam v urychlení vědeckotechnického rozvoje a jeho uplatňování v praxi má bezesporu mezinárodní vědeckotechnická spolupráce, zejména se zeměmi RVHP. Její předností je, že nám umožňuje v této oblasti ekonomicky pracovat i na takových úkolech, které bychom sami svými prostředky a kapacitami zvládnout nedokázali.

Tato spolupráce nám umožnila podílet se i na výzkumu kosmického prostoru, který je důležitým článkem vědeckotechnické revoluce. Dobře jsou známa jeho hlediska vědecká a technická. Stále více však roste význam kosmu pro mezinárodní ekonomickou spolupráci spočívající především v poskytování komplexních informací o přírodních zdrojích, životním prostředí i v možnosti využití kosmických podmínek pro nové technologické procesy. Využívání výsledků kosmického výzkumu pro mírové účely má mimořádný význam politický. Tato spolupráce je významným faktorem mezinárodní politiky Sovětského svazu a socialistických zemí.

Podle závěrů XV. sjezdu KSČ náročné úkoly 6. pětiletky vyžadují urychlit obnovu naší výrobní základny na nejvyšší dosažitelné úrovni techniky, vyráběnou produkci žádoucím způsobem inovovat a s tímto cílem při užší specializaci výroby usilovat o co největší zkrácení etap výzkumu a vývoje - výroby a užití výrobků. Jsou to úkoly o to naléhavější, že během 5. pětiletky poměrně dost poklesla tempa iniciativy prováděné obnovy strojů a zařízení.

Otázkám modernizace výrobní základny věnují stranické a státní orgány velkou pozornost. Důkazem toho je např. usnesení předsednictva vlády ČSSR o komplexní modernizaci a rekonstrukci výrobní základny, které konkretizuje způsob provedení závěrů 3. zasedání ÚV KSČ o rozvoji strojírenství a hutnictví, nebo usnesení předsednictva vlády ČSSR přijaté k zabezpečení ohrožených úkolů státního plánu technického rozvoje pro 6. pětiletku ve strojírenských resortech.

Na 11. zasedání ÚV KSČ byla znovu připomenuta potřeba mnohem energičtěji nyní prosazovat zvýšení účinnosti vynakládaných investičních prostředků, kritéria efektivnosti a nezbytnosti nových investic. Spolu s tím je rovněž nezbytné, aby koncepce rozvoje a modernizace či rekonstrukce výrobní základny byly plánovitě spojeny a do jisté míry podřízeny záměrům programované inovace výrobků a žádoucí výrobní technologii. Při kompletaci strojů a zařízení je třeba se orientovat na komponenty z vlastní výroby a ne jako doposud převážně na kompletační dodávky z nesocialistických zemí. Zvláštní důležitosti nabývají tyto požadavky zejména tam, kde jde o hlavní směry a programy rozhodující o efektivním rozvoji národního hospodářství. Velkou překážkou pro rychlé uplatnění výsledků výzkumu a vývoje do praxe ve výstavbě nových kapacit je stále příliš dlouhá doba od projekce po uvedení do provozu. Poslanci se setkali s případy, kdy jsou na výstavbě dokončovány montáže strojů, které už jsou překonány a měly by být přímo nahrazeny novými. Délka výstavby nových kapacit je jednou z vážných, dosud úspěšně nepřekonaných překážek v uplatňování nejnovějších výsledků vědy a techniky do výrobní základny.

Jako příklad lze uvést nové elektrárenské kapacity. Z ročního úkolu 1480 Mw bylo do provozu dosud uvedeno jen 605 Mw. Přitom jak se ukázalo při průzkumu v elektrárně Chvaletice, bylo pro závady nutno na přechodnou dobu dostavit první 200 Mw blok. I nadále tedy zůstává vážným problémem kvalita provedení a spolehlivosti nově budovaných parních elektráren. Dobrý standard si naopak zachovává výstavba vodních elektráren, jak se např. potvrdilo při poslaneckém průzkumu v elektrárně Dalešice. Vodní turbíny dodané z ČKD Blansko, i celé ostatní zařízení pracuje spolehlivě a obsluhující pracovníci hovoří s uznáním o budovatelích tohoto díla, při jehož provozu bezpečně dosahují projektovaných výkonů.

Vážené soudružky a soudruzi poslanci, péči o vysokou technickou úroveň, užitkové vlastnosti a kvalitu výrobků je nutno považovat za jednu z rozhodujících povinností pro zvyšování efektivnosti našeho národního hospodářství. XV. sjezd KSČ slovy s. Husáka vyzval všechny státní a řídící články, stranické, odborové i mládežnické organizace, aby vedly trvalý zápas o vysokou kvalitu práce, nepřipustily výrobu, která neodpovídá potřebám společnosti, jejíž produkce potom leží na skladě.

Toto úsilí nemůže být záležitostí jen výrobců, ale musí být vyvíjeno již v procesu plánování, řízení a zejména důslednou kontrolou. Přesto, že státní inspekce v ČSSR je rozsáhlá, nekryjí se výsledky jejích kontrol a výsledky následné kontroly výrobků, které jsou v oběhu. To signalizuje, že ne všude důsledně pracuje výstupní kontrola podniku. Výbory se proto zajímaly o to, jak ve výrobních organizacích je zajišťováno plnění usnesení předsednictva vlády ČSSR ze dne 25. srpna 1977 č. 178 o opatřeních ke zvýšení úrovně kontroly jakosti ve všech rozhodujících fázích výroby a k vytvoření účinného státního systému řízení jakosti včetně zkušebnictví.

Rozsah reklamací, týkajících se kvality a spolehlivosti výrobků, poruchovosti ve výrobních kapacitách, ať už jde o výrobky pro zahraniční zákazníky nebo pro domácí potřebu, signalizuje nutnost stále věnovat důslednou pozornost této oblasti, protože významně ovlivňuje efektivnost výrobního procesu i exportní schopnosti našeho průmyslu. Získané poznatky ukazují, že do zajišťování odpovídající úrovně kvality a spolehlivosti nejsou stále v potřebné míře zapojeni pracovníci předvýrobních etap a chybí účinnější propojení vědeckotechnické oblasti s technologií výroby. Jde zejména o organizační propojení a jasné rozdělení odpovědnosti.

Již jsem se zmínil o tom, že uplatňování vědeckotechnického rozvoje vyžaduje koncentrovat veškeré dostupné síly a prostředky, mobilizovat tvůrčí schopnosti a energii techniků a dělníků. Vedle ústředních, resortních a podnikových institucí působí v tomto směru orgány Revolučního odborového hnutí, Socialistického svazu mládeže a zejména Československé vědeckotechnické společnosti. Na 450 tis. členů Československé vědeckotechnické společnosti se významnou odbornou činností podílí na různých řešeních, pracují v brigádách socialistické práce, v komplexních racionalizačních brigádách a v řešitelských skupinách, podílejí se na tvorbě zlepšovacích návrhů a vynálezů, jejichž celospolečenský roční přínos činí milión 415 302 Kčs. Orgány ČSVTS již dlouhodobě se zabývají svojí pomocí v rozvoji elektroniky, výpočetní techniky a s nimi souvisejícími obory, a to prostřednictvím svých základních organizací, které působí ve výrobních závodech, vývojových pracovištích i ve vědeckotechnické základně.

Doporučujeme proto jednotlivým soudruhům ministrům, aby ve větší míře využívali této dobrovolné technické a ekonomické pomoci. Měli by pravidelným stykem s Československou vědeckotechnickou společností určit jednoho ze svých náměstků. Myslím, že je to výnosná investice, která prakticky téměř nic nestojí a může podstatně pomoci.

Československá socialistická republika je státem rozvinuté průmyslové výroby, což se velmi výrazně odráží i na vědeckovýzkumné základně. Ve srovnání s vyspělými průmyslovými zeměmi máme vcelku příznivou situaci. Např. ve výzkumu máme více pracovníků než Švýcarsko, Belgie, Dánsko nebo Finsko. Nelze však nevidět, že v posledních letech tato základna nemá nejoptimálnější strukturu a nedaří se nám rychle řešit výzkumné úkoly a realizovat je bez meškání v národohospodářské praxi. Cyklus věda-výzkum-vývoj výrobků zůstává i nadále procesem, který skrývá v sobě mnoho rezerv dosud nevyužitých k intenzifikaci národního hospodářství.

Poslanci vidí tyto nástroje, které rozhodují o úspěšné realizaci výzkumu a vývoje:

- ve zdokonalení koncepční plánovací a řídící činnosti v oblasti vědy tak, aby vědeckotechnický rozvoj včetně úkolů a programu základního výzkumu se stal závazným obsahem hospodářských plánů, plánů resortů, VHJ a podniků

- v účelném a cílevědomém koncentrování a specializaci vědeckovýzkumných kapacit a překlenutím tak nezdravé roztříštěnosti výzkumně vývojové základny uvnitř ČSSR a jejím napojením do závazného programu mezinárodní spolupráce zemí RVHP

- v účinnějším propojení výzkumu, vývoje a výroby pří komplexním řešení určených problémů a dovedením výsledků do praxe prostřednictvím uzavírání sdružených socialistických závazků mezi podniky a vědeckými pracovišti

- ve zdokonalení poradenské činnosti ve výzkumné základně pro výrobní sféru.

Poslanci kvitují úsilí předsednictva Československé akademie věd a Slovenské akademie věd o zlepšení situace základního výzkumu na klíčových úsecích naší ekonomiky, tj. v energetice, ve strojírenství a v hutnictví.

Nás, poslance, pochopitelně zajímala i činnost a pomoc orgánů lidosprávy v uplatňování vědeckotechnického rozvoje. Některé krajské národní výbory působí v tomto směru organizováním soutěží a udílením cen za vědeckou a technickou tvůrčí činnost. Je to Středočeský krajský národní výbor, který tuto soutěž již 9 let organizuje spolu s krajskými výbory Národní fronty - Krajskou odborovou radou a krajskou radou Československé vědeckotechnické společnosti. Tato soutěž dosud přinesla více než dvoumiliardové úspory. Obdobné soutěže dnes již organizuje i řada dalších krajů.

Udílení krajských cen jako nejvyšších krajských uznání přispělo značnou měrou k rozvoji iniciativy a technické tvůrčí práce u podniků a závodů. Domnívám se, že stojí za úvahu podobnou soutěž v rámci krajů organizovat mezi jednotlivými okresními národními výbory. Do národních výborů v posledních volbách bylo zvoleno více než 16 % poslanců z řad vědeckotechnické inteligence. Je to důkaz pevného spojení technické inteligence s dělníky a rolníky. Je známo, že řada technické inteligence se velmi aktivně podílí na práci národních výborů. Národní výbory organizují v rámci svých volebních programů celou řadu náročných staveb a rekonstrukcí. Očekává se, že právě tito soudruzi dají své technické znalosti ve prospěch celé společnosti, a nejen ve svém zaměstnání, ale i v místě bydliště. Taková technická pomoc v rámci místních národních výborů by přispěla i k výraznému uplatňování účelné techniky na akcích národního výboru. Bylo by správné této pomoci využít a zhodnotit, jak se uplatňuje v technickém řešení, v ovlivňování úspor rozpočtových nákladů jednotlivých akcí, snížení spotřeby všech druhů paliv a energie i v úsporách živé práce, surovin a materiálů.

Vážené soudružky a soudruzi, jedním z hlavních úkolů zůstává rozvíjení tvůrčí iniciativy pracovníků ve všech fázích cyklu věda-technika-výroba-užití. Výbory se proto zabývaly tím, jak je zajišťován rozvoj technické i tvůrčí práce, uplatňování a rozšiřování poznatků vědy a techniky i pokrokových metod hospodářským vedením v úzké spolupráci s Revolučním odborovým hnutím, Socialistickým svazem mládeže a Československou vědeckotechnickou společností.

Nejen na jednotlivých závodech, ale při jednání v odborových svazech, ústředním výboru SSM a ČSVTS se potvrdilo, že ve stále větším rozsahu se rozvoj pracovní iniciativy, zvyšování efektivnosti a kvality práce projevuje ve vynálezcovské a zlepšovatelské aktivitě pracujících. Vědeckotechnickou revoluci ve výrobě nelze chápat pouze jako převraty velkého rozsahu. Za nedílnou součást musíme počítat i tisíce drobných technických, organizačních, racionalizačních a jiných změn, které rozvíjejí schopnost výrobních závodů přizpůsobovat se změnám a urychlovat efektivní využívání materiálů, surovin a energie. Jen výsledky technického rozvoje, přetvořené do konkrétních strojů a zařízení, jsou dokladem toho, že věda se stává výrobní silou. Vzorem pro naše pracovní kolektivy jsou ti, které naše společnost vyznamenala tituly hrdiny socialistické práce, přední novátoři, progresívní pracovníci na svých pracovištích, propagátoři a učitelé nových pokrokových technických metod práce.

Vážené soudružky a soudruzi poslanci, ve své zprávě jsem se snažil ukázat na současný stav v plnění úkolů a přístupu v uplatňování vědeckotechnického rozvoje - úkolů, které rozpracoval XV. sjezd KSČ pro další plynulý rozvoj naší společnosti. Jsou to úkoly náročné, vyžadující úsilí, rozhodnost a koncepčnost. Vyžadují důslednou mobilizaci všech dostupných sil a zdrojů, které máme k dispozici, i úzkou a koncepční spolupráci v rámci zemí RVHP.

Věříme, že jednání naší sněmovny, opírající se o dlouhodobou přípravu a práci našich výborů, přispěje k uskutečňování závěrů XV. sjezdu KSČ v tak důležité oblasti, jako je vědeckotechnický rozvoj, a že zejména napomůže k urychlení cyklu výzkum-vývoj-výroba-užití. Děkuji za pozornost. (Potlesk.)

Předseda SL V. David: Děkuji místopředsedovi Sněmovny lidu s. Hůlovi za přednesení zpravodajské zprávy.

Soudružky a soudruzi poslanci, předsednictvo Sněmovny lidu navrhuje, aby Sněmovna lidu zvolila pro přípravu návrhu usnesení návrhovou komisi v tomto složení: poslanci Baran, Exner, Macháček, Mlynár, Nejezchleb, Niedobová, Seidlová a Miroslav Urban.

Soudružky a soudruzi poslanci, má někdo připomínku k návrhu, který jsem přednesl? (Není tomu tak.)

Dávám o návrhu hlasovat.

Kdo souhlasí s předloženým návrhem, nechť zvedne ruku! (Hlasuje se.) Děkuji.

Je někdo proti? Nikdo.

Zdržel se někdo hlasování? Nikdo.

Konstatuji, že složení návrhové komise bylo schváleno jednomyslně.

Soudružky a soudruzi, zahajuji rozpravu, do níž se písemně přihlásili poslanci: Chlad, Kožík, Seidlová, Kugler, Jozef Remek, Martinec, Kubeš, Tichý, Michalík, Doležal, Kuželová, Štecková, Macháček, Skácelová a Riško.

Dávám slovo poslanci Chladovi. Připraví se poslanec Kožík.

Poslanec R. Chlad: Vážené soudružky, vážení soudruzi poslanci, vážení hosté, v probíhající vědeckotechnické revoluci, zejména v její současné fázi, dosahuje nejrychlejší rozvoj elektronika a výpočetní technika.

Dovolte proto, abych se ve svém vystoupení zaměřil na některé otázky rozvoje i uplatňování elektroniky a výpočetní techniky v oblasti zvyšování technické úrovně výroby. Využívám přitom některé získané poznatky a názory z výboru pro průmysl, dopravu a obchod Sněmovny lidu.

Postavení Československé socialistické republiky ve spotřebě elektroniky v mezinárodním srovnání je zřejmé z přepočtu používaných výrobků elektroniky na 1 obyvatele; máme obdobnou spotřebu jako Rakousko a Itálie, což je téměř evropský průměr. Tento výsledek přibližně potvrzují i jiná mezinárodní srovnání, která však současně ukazují, že u některých druhů elektronických výrobků máme značné zpoždění.

Země střední velikosti - obdobně jako my - např. Švýcarsko, Belgie - pokrývají vlastní výrobu pouze 25-30 % domácí spotřeby, ale zároveň z domácí výroby rozsáhlým exportem kryjí i vyplývající objemy dovozu. Československo pokrývá zhruba 70 % svých potřeb vlastní výrobou a svým exportem nestačí vyrovnat nutný dovoz.

Při našem průzkumu v Tesle Rožnov, která je součástkovou základnou elektroniky, jsme si ověřili, že soudruzi jsou si vědomi tohoto stavu. Připravují a realizují některá koncepční opatření jednak k zúžení sortimentu, ale zejména k dosažení podstatně vyšší technické úrovně progresívních prvků, což je dlouhodobější záležitost.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP