Středa 10. listopadu 1976

Mandátový a imunitný výbor preskúmal všetky doklady o voľbách, ktoré sa týkali poslancov Snemovne ľudu, a zistili, že každý z kandidátov na funkciu poslanca Snemovne ľudu kandidoval vo voľbách do Federálneho zhromaždenia len v jednom volebnom obvode a že všetci kandidáti boli riadne registrovaní a platne zvolení.

Vo volebných obvodoch kandidátov na funkciu poslanca Snemovne ľudu sa hlasovania zúčastnila nadpolovičná väčšina voličov zapísaných v zoznamoch voličov a všetci kandidáti dostali nadpolovičnú väčšinu platných hlasov. Mandátový a imunitný výbor konštatoval, že u všetkých 200 poslancov Snemovne ľudu sú splnené požiadavky, ktoré pre ich zvolenie predpisuje zákon č. 44/1971 Zb., o voľbách do Federálneho zhromaždenia.

V zložení Snemovne ľudu je realizovaná zásada zapojiť do poslaneckých funkcií a vo verejnom živote väčší počet žien. Z celkového počtu 200 poslancov je 59 žien. Z hľadiska vekového zloženia máme v snemovni 35 poslancov vo veku do 35 rokov, 89 poslancov vo veku do 50 rokov a 65 poslancov do 60 rokov. Polovička poslancov Snemovne ľudu pracuje priamo v priemyslovej alebo poľnohospodárskej výrobe.

Mandátový a imunitný výbor ďalej po preskúmaní volebných spisov konštatoval, že Ústredná volebná komisia nedostala ani jednu sťažnosť na nedodržiavanie predpisov o voľbách.

Mandátový a imunitný výbor na základe svojho skúmania a prerokovania navrhuje, aby Snemovňa ľudu podľa článku 47 ústavného zákona č. 143/1968 Zb., v znení ústavného zákona č. 125/1970 Zb., overila platnosť voľby svojich poslancov.

Předsedající poslanec A. Indra: Děkuji poslanci Lrinczovi.

Má někdo k přednesenému návrhu dotaz nebo připomínku? (Nikdo se nehlásil.) Není tomu tak.

Přistoupíme k hlasování.

Kdo souhlasí s návrhem předsedy mandátového a imunitního výboru Sněmovny lidu? (Hlasuje se.)

Je někdo proti? (Nikdo.)

Zdržel se někdo hlasování? (Nikdo.) Není tomu tak.

Konstatuji, že Sněmovna lidu jednomyslně ověřila platnost volby poslanců Sněmovny lidu.

Dalším bodem pořadu je

Vll

Volba předsedy Sněmovny lidu (tisk 1/SL).

Podle § 22 odstavce 1 zákona o jednacím řádu Federálního shromáždění se volba předsedy Sněmovny lidu provádí tajným hlasováním. K provedení volby jsme zvolili šestičlennou volební komisi.

Přistoupíme k volbě předsedy Sněmovny lidu. Z písemného návrhu (tisk 1/SL - příloha 3), který máte k dispozici, vyplývá návrh, aby předsedou Sněmovny lidu byl zvolen poslanec Václav David.

Soudruh David je ve straně i ve veřejnosti znám jako oddaný komunista a obětavý politický a veřejný pracovník. Členem Komunistické strany Československa je od roku 1935. Po celý svůj život pracoval pro věc komunistické strany, věrně sloužil dělnické třídě a svému lidu, byl vždy neochvějným zastáncem přátelství se Sovětským svazem.

Soudruh David pracoval v řadě stranických i státních funkcí a v posledním pětiletém období úspěšně jako předseda Sněmovny lidu. Je členem ústředního výboru Komunistické strany Československa a předsedou federálního ústředního výboru Svazu Čs.-sovětského přátelství. Jeho zásluhy byly oceněny Řádem republiky, Řádem Klementa Gottwalda, Řádem Vítězného února a dalšími vyznamenáními československými i zahraničními.

Soudružky a soudruzi, má někdo k předloženému návrhu dotaz nebo jsou jiné návrhy? (Nebyly.)

Můžeme přistoupit k tajné volbě. V této chvíti je v sále přítomno 195 poslanců.

Prosím volební komisi, aby zajistila vydání hlasovacích lístků a aby se ujala svých úkolů.

(Probíhá tajná volba.)

Soudružky a soudruzi, ptám se, zda byly všem poslancům rozdány hlasovací lístky. Přeje si ještě někdo vykonat volbu? Nikoli.

Prohlašuji volbu Sněmovny lidu za skončenou a prosím, aby volební komise sečetla hlasy.

(Volební komise odchází do vyhrazené místnosti sčítat hlasy.)

Po dobu sčítání hlasů přerušuji jednání na 10 minut.

(Jednání přerušeno v 10.03 hod.)

(Jednání opět zahájeno v 10.13 hod.)

Předsedající poslanec A. Indra: Prosím předsedu volební komise poslance Krylla, aby přednesl zprávu o výsledku volby předsedy Sněmovny lidu.

Předseda volební komise poslanec J. Kryll: Zápis o volbě předsedy Sněmovny lidu:

Komise poslanců Sněmovny lidu sděluje, že k volbě předsedy Sněmovny lidu bylo poslancům vydáno 195 hlasovacích lístků.

Po skončení hlasování komise zjistila:

Hlasování se zúčastnilo 195 poslanců.

Hlasování se nezdržel žádný poslanec.

Odevzdáno bylo celkem 195 platných hlasovacích lístků.

Neplatné hlasovací lístky nebyly.

Pro navrženého kandidáta poslance Václava Davida bylo odevzdáno 195 hlasů.

Proti nebyl žádný hlas.

Volební komise zjistila, že navržený kandidát na funkci předsedy Sněmovny lidu byl zvolen jednomyslně všemi přítomnými poslanci Sněmovny lidu.

Podepsáni členové volební komise. (Potlesk)

Předsedající poslanec A. Indra: Děkuji poslanci Kryllovi.

Konstatuji, že Sněmovna lidu zvolila jednomyslně svým předsedou poslance Václava Davida.

Dovolte mi, soudružky a soudruzi, abych i vaším jménem blahopřál poslanci Václavu Davidovi ke zvolení a ujistil ho naší podporou při výkonu jeho funkce.

O slovo se přihlásil zvolený předseda Sněmovny lidu poslanec Václav David.

Předseda SL V. David: Vážená Sněmovno lidu, soudružky poslankyně, soudruzi poslanci, dovolte mi, abych upřímně poděkoval ústřednímu výboru Komunistické strany Československa a ústřednímu výboru Národní fronty ČSSR za navržení a vám za zvolení do funkce předsedy Sněmovny lidu Federálního shromáždění.

Velmi si vážím této pocty a důvěry a chtěl bych vás ujistit, že dám všechny své síly pro to, abych odpovědně a čestně splnil úkoly, které z této funkce vyplývají. Budu přispívat k tomu, aby Sněmovna lidu plnila své odpovědné poslání, usilovat o plodnou spolupráci všech poslanců, obou sněmoven i národních rad. K tomu bude nezbytná vaše podpora a tvůrčí spolupráce, bez nichž bych nemohl úkoly zvládnout. O tuto podporu a spolupráci vás prosím.

Zároveň vám upřímně blahopřeji k veliké důvěře, jakou vám naši občané tak přesvědčivě prokázali zvolením za poslance Sněmovny lidu Federálního shromáždění.

Soudružky a soudruzi poslanci, ve volbách do zastupitelských sborů obrovská většina našeho lidu vyjádřila jednoznačný souhlas a důvěru politice Komunistické strany Československa a Národní fronty, podporu programu dalšího všestranného rozvoje naší socialistické společnosti, který stanovit XV. sjezd KSČ a který se stal programem všeho lidu. Tento souhlas také demonstroval plněním nesčetných pracovních závazků na počest voleb, jež přinesly republice velké hodnoty.

Volby znamenají upevnění jednoty našeho lidu, jednoty bratrských národů Čechů a Slováků a všech národností žijících na našem území.

Československý lid volbami vyjádřil také plný souhlas se zahraničně politickou orientací našeho státu, znovu manifestoval své věrné přátelství a souhlas s dalším všestranným upevňováním bratrských internacionálních svazků se Sovětským svazem a dalšími socialistickými zeměmi. Naše volby byly důstojným vkladem k posílení socialistického společenství a celého mezinárodního revolučního hnutí. Občané našeho státu svými hlasy projevili zároveň vůli jít dál v předních řadách sil, které důsledně bojují za sociální pokrok, demokracii a mír ve světě. Je nesporné, že se po skvělém volebním vítězství dále výrazně upevnilo mezinárodní postavení Československa jako pevného článku socialistického společenství.

Manifestačním zvolením kandidátů Národní fronty prokázal náš lid svou moudrost a politickou zralost, podal přesvědčivý důkaz opravdového socialistického vlastenectví a internacionalismu, jednotné vůle a rozhodnosti všech našich občanů jít pod vedením Komunistické strany Československa dál cestou budování vyspělé socialistické společnosti.

Vážené soudružky a soudruzi, ve volbách projevená důvěra nás zavazuje a nesmíme ji zklamat. "A nezklamat ji" - jak zdůraznil generální tajemník ústředního výboru KSČ soudruh Husák na 4. zasedání ÚV KSČ dne 28. října 1976 - "znamená důsledně uvádět v život program XV. sjezdu, se vší energií a odpovědností, ve všech sférách pracovat za jeho uskutečnění."

Charakteristickým rysem naší veškeré činnosti musí být vysoká náročnost a konkrétní výsledky. Takové pojetí je podmíněno tvůrčími metodami práce, kolektivní činností a zejména osobní houževnatostí a pracovitostí každého poslance při objasňování a realizaci závěrů XV. sjezdu, hospodářské a sociální politiky Komunistické strany Československa pro období šesté pětiletky. Každý poslanec musí být průkopníkem všeho pokrokového, musí účinně napomáhat při zavádění efektivních forem a metod práce a nejlepších zkušeností do praxe, dbát na dodržování státní disciplíny, účinně pomáhat při řešení problémů a při důsledném odstraňování různých nedostatků, nešvarů a překážek, které nám ztrpčují život a brání nám dosáhnout ještě lepších výsledků.

Pro náročnou práci po volbách máme dobré předpoklady: zvýšil se počet poslanců, kteří pracují přímo v materiální výrobě, za poslance bylo zvoleno v porovnání s uplynulým volebním obdobím více žen a mladých lidí. Třídní, politické, sociální a věkové složení sněmovny i politické a odborné předpoklady zvolených poslanců vytvářejí dobré podmínky k tomu, aby naše sněmovna byla opravdu dělným a pracovním orgánem a zajišťovala s úspěchem pod vedením komunistické strany třídní funkce našeho socialistického státu.

Také do Sněmovny lidu byla zvolena značná část nových poslanců. Budou učiněna opatření, aby se zejména jim dostalo všestranné pomoci pro odpovědnou poslaneckou práci. Jsem přesvědčen, že novým kolegům pomohou svými zkušenostmi zejména v počátečním období ti poslanci, kteří vykonávali poslanecký mandát v minulém období.

Přispívat k plnění závěrů XV. sjezdu Komunistické strany Československa pro nás zde ve sněmovně znamená soustředit pozornost především na zkvalitňování zákonodárné činnosti a právních norem. Účelně budeme spojovat odbornou úroveň jejich přípravy s prohlubováním socialistické demokracie, se stále širší účastí pracujících a jejich organizací v zákonodárném procesu. Spolu s vládou a národními radami budeme usilovat o to, aby se zákonodárná činnost vyznačovala větší koncepčností, aby se zákony i přesná znění nových zákonů připravovaly s náležitou péčí, jakou tato vážná a odpovědná činnost vyžaduje. Tak přispějeme k dalšímu upevňování potřebné právní stability, charakteristické pro rozvinutou socialistickou společnost. Se zvýšenou náročností budeme též pečovat o dodržování právních norem, dbát o respektování občanských práv a trvat na plnění občanských povinností.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP