Předseda ČNR Evžen Erban: Děkuji soudruhu dr. Vacíkovi za jeho projev. Má někdo připomínky k projednávanému návrhu na volbu soudců z povolání? /Nikdo./
Můžeme tedy přistoupit k hlasování. Navrhuji, abychom hlasovali o předloženém písemném návrhu předsednictva ústředního výboru Národní fronty ČSR najednou. Jsou nějaké námitky proti tomuto způsobu hlasování? /Námitky nebyly./
Kdo tedy souhlasí s návrhem usnesení na volbu soudců z povolání k soudům České socialistické republiky, jak je obsažen v předloženém písemném návrhu předsednictva ústředního výboru Národní fronty České socialistické republiky, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./
Je někdo proti? /Nikdo./
Zdržel se někdo hlasování? /Nikdo./ Děkuji.
Tím Česká národní rada projednala pátý bod své dnešní schůze.
Posledním bodem denního pořadu je
VI
Zpráva předsedy České národní rady o činnosti předsednictva České národní rady za dobu od 28. června do 17. října 1974
Předsednictvo České národní rady projednalo ve své schůzi dne 5. září 1974, tedy v době, kdy Česká národní rada nezasedala, společnou zprávu ústavně právního výboru a kulturního a školského výboru ČNR o vládním návrhu zákonného opatření předsednictva České národní rady na zrušení University 17. listopadu v Praze.
Universita 17. listopadu v Praze vyvíjela od svého založení v roce 1961 významnou činnost ve výchově a vzdělávání zahraničních studentů, zejména z rozvojových zemí. V průběhu doby s nastupující vědeckotechnickou revolucí se však stále naléhavěji ukazovala potřeba zajišťovat studium těchto studentů v celém systému čs. vysokého školství, neboť jen to umožňuje náležitou specializaci těchto mladých odborníků a jejich prohloubené vzdělání. Proto vláda předložila návrh na z rušení University 17. listopadu v Praze, přičemž další studium posluchačů této university je zajištěno podle oborů ostatními vysokými školami.
Předsednictvo České národní rady se proto na základě společné zprávy ústavně právního výboru a kulturního a školského výboru usneslo toto zákonné opatření o zrušení University 17. listopadu v Praze vydat a vyhlásit je ve Sbírce zákonů jako č. 81/1974 Sb. Bylo vám rozdáno spolu se zprávou o činnosti předsednictva.
Jsou nějaké dotazy k postupu předsednictva České národní rady v této věci? /Nebyly./
Podle ústavních předpisů je nutné, aby Česká národní rada schválila zákonné opatření předsednictva ve svém nejbližším zasedání, protože by jinak pozbylo platnosti.
Navrhuji proto, abychom hlasovali o celém zákonném opatření najednou a schválili je ve znění uvedeném v č. 81/1974 Sbírky zákonů.
Jsou nějaké dotazy, nebo má někdo připomínky k navrženému způsobu hlasování /Nebyly./ Nemá.
Kdo tedy souhlasí se zákonným opatřením předsednictva České národní rady č. 81/1974 Sb., o zrušení University 17. listopadu v Praze, nechť zvedne ruku! /Hlasuje se./
Je někdo proti? /Nikdo./
Zdržel se někdo hlasování? /Nikdo./ Děkuji.
Tím je toto zákonné opatření schváleno.
Předložená písemná zpráva o činnosti předsednictva dále neobsahuje již nic, o čem by jednací řád přikazoval hlasování. Doporučuji proto, abychom ji vzali na vědomí.
Jsou k navrženému postupu nebo k obsahu písemné zprávy o činnosti předsednictva nějaké dotazy nebo připomínky? /Nebyly./ Nejsou.
Česká národní rada tedy bere zprávu o činnosti svého předsednictva za období od poslední schůze České národní rady na vědomí.
Soudružky a soudruzi, dovolte ještě, abych jménem vás všech blahopřál soudruhu Václavu Rungemu, poslanci České národní rady, při příležitosti jeho 55. narozenin a přál mu mnoho sil a úspěchů v jeho další veřejné práci. /Potlesk./
Tím je pořad 13. schůze České národní rady projednán.
Končím schůzi.
/Schůze skončena ve 12.41 hod./