Místopředseda ČNR F. Toman: Děkuji ministru zemědělství a výživy ČSR za jeho projev. Můžeme přistoupit k rozpravě. Dávám slovo prvnímu přihlášenému řečníkovi soudruhu Vejrovi.
Posl. J. Vejr: Vážené soudružky a vážení soudruzi poslanci! V souvislosti s právě projednávaným návrhem zákona o plemenitbě hospodářských zvířat mi dovolte několik krátkých poznámek.
V našich podmínkách plánovitého hospodářství představují stavy hospodářských zvířat ve svém celku obrovskou celonárodní hodnotu. Na úrovni a intenzitě tohoto - řekl bych - národního stáda závisí a bude záviset i v budoucnosti zásobování obyvatelstva. Závěry XIV. sjezdu KSČ jasně ukazují požadovaný trend vzestupu a náročnost těchto úkolů i do dalších pětiletek. Šlechtění, jako dlouhodobý proces v zájmu celospolečenských potřeb, musí být proto státem jednotně řízeno, usměrňováno a podporováno k zabezpečení těchto cílů.
Hlavním nositelem uvedených úkolů jsou Státní plemenářské podniky jako jednotná celostátní organizace, která na základě zmocnění daného ministerstvem zemědělství a výživy ČSR řídí a provádí plemenitbu hospodářských zvířat v ČSR.
Členové zemědělského výboru ČNR před krátkou dobou navštívili ústřední pracoviště plemenářské organizace v Hradištku a seznámili se podrobně s úkoly a činností Státních plemenářských podniků, které jsou hlavním garantem uskutečňování dlouhodobých koncepcí a plemenářských programů, jakož i realizace současných úkolů na tomto úseku.
Přesvědčili jsme se, že plemenářské organizace řídí plemenitbu důsledně na základě podrobně propracovaných dlouhodobých programů zušlechťování jednotlivých druhů hospodářských zvířat.
Programy jsou rozvedeny do pětiletých plánů jednotlivých plemenářských podniků a jsou tak i základem přípravy příští pětiletky.
Nejdále postoupila realizace plemenářského programu v chovu skotu, což je z hlediska dlouhodobého generačního intervalu i žádoucí.
Základem všech opatření je kontrola užitkovosti. V letošním roce se kontrolují užitkové vlastnosti již u více jak 60 % všech krav v socialistickém sektoru a počítá se s dalším rozšířením. Tento podíl nás nesporně řadí k evropské špičce.
V našich podmínkách je to plně zdůvodněné, protože kontrola užitkovosti plní a bude zejména ve velkých koncentracích plnit nejen plemenářskou, ale současně i významnou evidenční, organizační a výrobní funkci.
Kontrola užitkovosti a dědičnosti je sledována na základě automatického zpracování všech dat o šlechtění a reprodukci na samočinném počítači. Získaná data se využívají i pro analytickou a řídící práci. V tomto směru zaujímá ČSSR jedno z vedoucích postavení mezi státy RVHP i ostatními evropskými zeměmi a byla také v loňském roce pověřena uspořádáním mezinárodního symposia zemí RVHP.
Cílem celého programu je v podstatě připařovat maximum plemenic býky, kteří na základě exaktní prověrky zlepšují prokazatelně vlastnosti celého potomstva.
V současné době se semenem takových býků provádí již přes 50 % optimálního rozsahu inseminací. Výlučně se dnes již používá semeno zmrazené v tekutém dusíku na teplotu minus 196 °C.
Nyní je v centrální bance semen v Hradištku kolem 5 miliónů dávek a ve výstavbě je větší, moderní banka s kapacitou asi 30 miliónů dávek, která bude uvedena do provozu v příštím roce.
Tyto zásoby umožní v krátké době při vyšší efektivitě provozu podstatně zpřísnit nároky na výběr plemeníků. Vytvoří se tak lepší předpoklady pro zdokonalené dědičné skladby příští generace potomků.
Přesvědčili jsme se také o tom, že se již řadu let uplatňuje systém prověřování plemeníků podle potomstva, který zajišťuje komplexní prověření všech ročně nakoupených býků. V tomto směru je k dispozici řada prověřovacích zařízení, které se i nadále účelně dokompletovávají, a prakticky vylučují záměnu.
V chovu prasat se v současné době orientuje plemenářská práce a koncepce na zabezpečení hybridizačního programu.
Cílem tohoto programu je získat urychleně masný typ prasete ve finálním tržním produktu a zlepšit tak kvalitativní skladbu masa a masných výrobků na trhu - což je dnes požadavek celé spotřebitelské veřejnosti.
I tento proces je centrálně řízen a musí se stát postupně rozhodujícím plemenářským postupem zejména pro rychle se rozvíjející společné podniky na výrobu vepřového masa.
Soudružky a soudruzi, na některých těchto zkušenostech jsme se měli možnost přesvědčit, že plemenářská práce se řídí v ČSR cílevědomě a vědecky zdůvodněnými metodami, vypracovanými v úzké součinnosti plemenářské organizace a České akademie zemědělské.
Za současných podmínek se určení základních směrů a metod zušlechťování ve formě ucelených koncepcí soustřeďuje v rozhodující míře v centrální sféře řízení.
Vydání zákona o plemenitbě hospodářských zvířat a navazujících právních předpisů, upravujících jednoznačně celý postup a vztahy jednotlivých orgánů a organizací při jeho realizaci, považuji proto nyní za zvláště naléhavé a nezbytné pro další rozvoj tohoto důležitého odvětví zemědělské výroby. Doporučuji, aby zákon v navrhovaném znění byl na plénu ČNR schválen.
Děkuji vám za pozornost. /Potlesk./
Místopředseda ČNR F. Toman: Děkuji soudruhu Vejrovi. Do rozpravy se dále přihlásil poslanec. Jaroslav Ungr.
Posl. J. Ungr: Vážené soudružky a soudruzi! Projednávaný zákon o plemenitbě hospodářských zvířat, který má vytvořit potřebný legislativně organizační rámec pro zvelebování našich chovů, pro další růst úrovně živočišné výroby, dává příležitost k zamyšlení nad výsledky, kterých jsme v posledních letech v živočišné výrobě dosáhli. I přes již uvedenou skutečnost, že po celou dlouhou řadu let neexistovala právní úprava, zakotvující hlavní zásady rozvoje plemenářské práce a zvelebování chovů, rozvoj živočišné výroby za poslední léta lze hodnotit pozitivně.
Dovolte mi, abych v krátkosti dokumentoval na několika málo skutečnostech, proč považuji dosavadní vývoj živočišné výroby v ČSR za příznivý.
Především bych chtěl upozornit na to, že v roce 1970 dosahovala úroveň hrubé živočišné produkce v ČSR 127,1 % objemu hrubé živočišné produkce předválečné úrovně. Jen za léta 1965 až 1970 vzrostl objem živočišné výroby v ČSR zhruba o 20 %, což reprezentuje výrobky - vyjádřeno ve stálých cenách - v celkové výši 4,2 miliardy Kčs. Výroba hovězího masa za uvedenou dobu se zvýšila o 53 tisíc tun, telecího masa o 13 tisíc tun, drůbeže o 49 tisíc tun, vajec o 450 miliónů kusů a mléka o 416 miliónů litrů. Obdobný trend, zejména pokud jde o výrobu masa, se ještě daleko více projevil a projevuje v letech 1971 a 1972.
Tak např. za třičtvrtě roku 1972 se zvýšila tržní produkce masa bez drůbeže, včetně domácích porážek prasat, ve srovnání se stejným obdobím roku 1971 o 36 tisíc tun, tj. o 5,7 %, výroba mléka o 64 miliónů litrů, tj. o 2,5 %, drůbežího masa o 5 tisíc tun, tj. o 7,7 % atd.
Je obecně známou skutečností, že Československá socialistická republika se řadí ve spotřebě masa na jedno z nejpřednějších míst v celosvětovém žebříčku. V roce 1970 činila již spotřeba na 1 obyvatele v ČSR zhruba 77,3 kg masa a masných výrobků, což představuje 2. místo v Evropě. Také ve spotřebě ostatních výrobků živočišného původu patříme mezi nejvyspělejší státy.
Jestliže ještě v roce 1970 kryla domácí produkce v Československé socialistické republice spotřebu obyvatel v mase z 87 % a z 13 % byla kryta dovozem, potom v letošním roce - a to při daleko vyšší spotřebě masa na 1 obyvatele - ji absolutněji kryje již z 95 %. Zcela obdobně se vyvíjel i podíl domácí produkce na celkové spotřebě másla.
Takových skutečností svědčících o pozitivním vývoji by bylo možno uvést celou řadu. Pro zajímavost uvedu ještě jedno číslo. V současné době se spotřebovává zhruba 72 % zrnin v živočišné výrobě ve formě směsných krmiv, což řadí naši republiku opět mezi špičkové státy v celém světě.
Chtěl bych ještě zkonstatovat na závěr tohoto krátkého výčtu, že v letošním roce plní české zemědělství úkoly v tržní produkci masa zhruba na úrovni, s jakou pátý pětiletý plán počítal téměř až na poslední rok, tj. na rok 1975.
To jsou úspěchy, které značně zavazují. To ovšem naprosto neznamená, že by nebyly v živočišné výrobě značné rezervy, a to jak pokud jde o intenzitu, tak pokud jde o rentabilitu a také především produktivitu práce. Rozhodně nemůžeme být spokojeni se stavem, že průměrný nádoj na 1 dojnici činil v roce 1971 pouze 2540 litrů, že na 1 ošetřovatele připadá stále okolo 15 dojnic atd.
Pro další zvyšování intenzity živočišné výroby vytváří potřebný zákonný rámec dnes projednávaný zákon o plemenitbě hospodářských zvířat. Jsem přesvědčen, že uplatnění tohoto poměrně dlouhou dobu očekávaného zákona povede k tomu, aby v duchu závěrů XIV. sjezdu KSČ se vytvořily další předpoklady pro racionalizaci výživy našeho obyvatelstva při plném krytí potřeb živočišných produktů z tuzemské výroby. /Potlesk./
Místopředseda ČNR F. Toman: Hlásí se ještě někdo do rozpravy? Poněvadž se do rozpravy již nikdo nehlásí, je skončena. Žádám proto zpravodaje poslance Tomečka o závěrečné slovo.
Posl. A. Tomeček: Vážené soudružky a soudruzi poslanci, dovolte mi, abych konstatoval, že diskusní vystoupení vyzněla vesměs na podporu projednávaného návrhu zákona. Proto není nutné, abych zaujímal k diskusním příspěvkům stanovisko. Chtěl bych doporučit, aby Česká národní rada přijala zákon o plemenitbě hospodářských zvířat včetně úprav navrhovaných oběma výbory.
Místopředseda ČNR F. Toman: Děkuji. Můžeme přistoupit k hlasování.
Doporučuji, abychom hlasovali o celém vládním návrhu zákona najednou ve znění písemné zprávy výborů ČNR pro zemědělství a výživu a ústavně právního.
Jsou nějaké námitky proti tomuto způsobu hlasování? /Nebyly./ Nejsou.
Kdo tedy souhlasí s vládním návrhem zákona České národní rady o plemenitbě hospodářských zvířat, a to ve znění předložené společné zprávy výboru ČNR pro zemědělství a výživu a ústavně právního výboru ČNR, nechť zvedne ruku!
Je někdo proti? /Nikdo./ Zdržel se někdo hlasování? /Nikdo./
Děkuji. Tím Česká národní rada projednala druhý bod svého pořadu.
Místopředseda ČNR F. Toman: Nyní přistoupíme k projednání třetího bodu pořadu, kterým je
III.
Návrh ústavně právního výboru ČNR na zproštění některých soudců z povolání soudcovské funkce
Zpravodajem k tomuto bodu pořadu je poslanec plk. ing. Jaroslav Peksa. Dávám mu slovo.
Posl. plk. ing. J. Peksa: Soudružky a soudruzi poslanci, v podkladech pro dnešní jednání jste obdrželi tisk č. 28, ve kterém ústavně právní výbor ČNR podává návrh na zproštění 20 soudců z povolání soudcovské funkce. Žádosti těchto soudců došly v období od poslední schůze ČNR a byly podány ve smyslu ustanovení §§ 52 a 44 písm. a/ zákona o organizaci soudů a o volbách soudců. Ke všem žádostem došlo i požadované vyjádření ministra spravedlnosti ČSR.
Z uvedeného počtu 20 soudců 5 přechází do starobního důchodu, 4 ze zdravotních, rodinných a jiných důvodů přecházejí na jiná pracoviště, 9 je kandidováno k jinému soudu, 1 přechází na prokuraturu a 1 nenaplňuje předpoklady pro další výkon soudcovské funkce.
Protože ve všech případech byly splněny zákonem požadované náležitosti, tj. byla řádně podána žádost doplněná vyjádřením ministra spravedlnosti ČSR, doporučuji jménem ústavně právního výboru ČNR, aby Česká národní rada zprostila funkce soudce z povolání ty soudce, kteří jsou jmenovitě uvedeni v tisku č. 28.
Místopředseda ČNR F. Toman: Děkuji. Má někdo k přednesené zprávě nebo k předloženému návrhu ústavně právního výboru ČNR připomínky? /Nebyly./ Můžeme tedy přistoupit k hlasování. Navrhuji, abychom hlasovali o celém návrhu usnesení najednou, jak jej ústavně právní výbor ČNR předkládá. Jsou nějaké námitky proti tomuto způsobu hlasování? /Nebyly. /
Kdo tedy souhlasí s písemným návrhem ústavně právního výboru ČNR, aby Česká národní rada zprostila soudce z povolání uvedené v tomto návrhu soudcovské funkce, nechť zvedne ruku. /Hlasuje se./ Je někdo proti? /Nikdo./ Zdržel se někdo hlasování? /Nikdo./ Tím ČNR projednala tento bod pořadu.
Čtvrtým bodem schváleného pořadu je
IV.
Návrh předsednictva ÚV Národní fronty ČSR na volbu soudců z povolání Nejvyššího soudu ČSR, obvodních soudů v Praze, krajských a okresních soudů v ČSR
Návrh uvede místopředseda ÚV NF ČSR soudruh Vacík.
Místopředseda ÚV NF ČSR M. Vacík: Vážené soudružky a soudruzi poslanci! Dovolte mi, abych z pověření ÚV NF ČSR předložil návrh na doplňující volbu soudců z povolání do Nejvyššího soudu ČSR, krajských soudů v Ústí nad Labem, Plzni a Brně, obvodních soudů v Praze, Městského soudu v Brně a některých okresních soudů v ČSR za účelem doplnění stavu na příslušný počet.
Návrh projednalo podle platných zákonných ustanovení předsednictvo ÚV NF ČSR na základě doporučení ministra spravedlnosti ČSR a předsedy Nejvyššího soudu ČSR. Přípravě návrhu byla věnována náležitá pozornost. Vybraní kandidáti mají předpoklady politické, odborné, zkušenosti z praxe a mohou proto funkci v duchu soudcovského slibu vykonávat úspěšně. Návrhy s odbornou a politickou charakteristikou jednotlivých kandidátů vám byly předloženy písemně. S kandidaturou, která byla se všemi navrhovanými projednána vyslovili všichni souhlas.
Předsednictvo ÚV NF ČSR zastává názor, že navržení kandidáti poskytují záruku, že budou jako soudci uplatňovat právní normy v souladu se zájmy našeho socialistického státu, s oprávněnými zájmy občanů a že svým objektivním rozhodováním přispějí k upevnění socialistické zákonnosti, k ochraně společenského zřízení našeho státu a jeho vztahů k světové socialistické soustavě. Doporučuji, aby Česká národní rada navrhované kandidáty zvolila za soudce z povolání.
/Řízení schůze převzal předseda ČNR E. Erban./
Předseda ČNR E. Erban: Děkuji místopředsedovi ÚV NF ČSR soudruhu Vacíkovi za jeho výklad. Má někdo k projednávanému návrhu na volbu soudců z povolání nějaké připomínky? /Nebyly./ Přistoupíme k hlasování, a to tak, že budeme hlasovat o předloženém písemném návrhu předsednictva ÚV NF ČSR najednou.
Jsou proti tomuto způsobu hlasování nějaké námitky? /Nebyly./
Kdo tedy souhlasí s návrhem usnesení na volbu soudců z povolání Nejvyššího soudu ČSR, obvodních soudů v Praze, krajských a okresních soudů v ČSR, jak je obsažen v předloženém písemném návrhu předsednictva ÚV NF ČSR, nechť zvedne ruku. /Hlasuje se. /.
Je někdo proti? /Nikdo./ Zdržel se někdo hlasování? /Nikdo./
Tím Česká národní rada zvolila uvedené soudce do jejich soudcovských funkcí.
Posledním bodem pořadu dnešní schůze je
V.
Zpráva předsedy ČNR o činnosti předsednictva ČNR podle § 60 zák. ČNR o jednacím řádu ČNR za dobu od 4. července 1972 do 3. listopadu 1972
Soudružky a soudruzi poslanci, tato zpráva vám byla rozdána před schůzí. Má někdo k předložené písemné zprávě nějaké připomínky nebo otázky? /Nikdo se nehlásí./
Poněvadž předložená písemná zpráva neobsahuje nic o čem by jednací řád ČNR přikazoval hlasování, bere ČNR zprávu o činnosti svého předsednictva na vědomí.
Tím jsme projednali pořad 5. schůze České národní rady. Po kratší přestávce se sejdeme ke společné schůzi poslanců, v níž vyslechneme výklad I. náměstka ministra vnitra ČSR dr. Jaroslava Kubíka o opatření vlády ČSR k zajištění jednotné branné výchovy obyvatelstva.
Končím 5. schůzi České národní rady.
/Skončeno v 16.08 hodin./