Středa 24. března 1971

USNESENÍ SNĚMOVNY NÁRODU

ke zprávě o úkolech vědecko-technického rozvoje se zvláštním zřetelem na pátou pětiletku

Sněmovna národů v 10. schůzi dne 24. března 1971 na základě zprávy podané ministrem ČSSR pro technický a investiční rozvoj ing. L. Šupkou projednala problémy rozvoje vědy a techniky v ČSSR se zvláštním zřetelem k vývoji v letech páté pětiletky a dospěla k těmto závěrům:

Při vytváření podmínek pro intenzívní rozvoj čs. ekonomiky cestou urychlení rozvoje výroby, zabezpečování růstu společenské produktivity práce a maximálního využívání všech zdrojů v národním hospodářství, má vědeckotechnický rozvoj objektivně stále větší význam. Je třeba jej považovat za jeden z rozhodujících potenciálních zdrojů rozvoje a zvyšování celkové efektivnosti národního hospodářství k zabezpečení cílů hospodářské politiky, vytyčených Komunistickou stranou Československa.

V uplynulých letech byla v ČSSR vybudována výzkumná a vývojová základna, která svými výsledky a svým tvůrčím potenciálem prokázala schopnost zajišťovat základní potřeby rozvoje národního hospodářství. Zpomalení tempa dalšího rozvoje výzkumné a vývojové základny a dosud ještě neodpovídající účinnost jejich výsledků vyžaduje zaměřit se na opatření vedoucí k intenzifikaci vědeckovýzkumných prací, k lepšímu technickému vybavení výzkumných a vývojových pracovišť a k vytváření podmínek pro maximální využívání výsledků vědy a techniky v praxi. Pro další období je důležité rozvíjet výzkumnou a vývojovou základnu nadále jako jednotnou soustavu pracovišť na celém území státu a vytvářet předpoklady, aby i vysoké školy, kde je koncentrována značná vědecká kapacita, zaujaly v této soustavě odpovídající místo.

Při řešení otázek intenzifikace vědeckovýzkumných prací je nutno vytvářet zároveň podmínky pro cílevědomý rozvoj tvůrčí iniciativy a tvůrčí aktivity vědeckých a odborných pracovníků, jako důležitý projev jejich angažovanosti při budování socialismu v naší zemi. Věnovat zvýšenou pozornost obměně vědeckých pracovníků a zaměřit se na vyhledávání nadějných talentů a na jejich uplatnění ve výzkumu.

Programy základního výzkumu a programy technického rozvoje, jejichž úkoly jsou zakotveny v návrhu státního plánu rozvoje vědy a techniky na léta 1971 - 1975 vytvářejí základní předpoklady pro koncentraci sil a prostředků k cílevědomému řízení vědecké a technické politiky, efektivnějšímu využití výzkumné a vývojové základny a vědecko-technické integrace se zeměmi socialistického společenství. Mimořádnou pozornost je však nutno věnovat důsledné realizaci dohod v oblasti vědeckotechnické integrace. Bude třeba přitom zaměřit úsilí na dopracování principů těsné vazby národohospodářského plánu s úkoly programů základního výzkumu a programů technického rozvoje s cílem zabezpečovat plánovitě na všech řídících stupních realizaci výsledků výzkumu a vývoje do praxe. Zavést účinnou a soustavnou kontrolu v průběhu výzkumných a vývojových prací a realizace jejích výsledků včetně soustavného vyhodnocování ekonomického přínosu těchto prací. Soustavně hodnotit schopnosti národního hospodářství komplexně absorbovat nové poznatky vědy a výzkumu a pomocí nástrojů plánovitého řízení národního hospodářství hledat cesty pro rychlejší využití nových vědeckých a technických poznatků v praxi.

V příštím období považuje Sněmovna národů dále za důležité neustále prohlubovat spolupráci v oblasti vědecko-technického rozvoje v rámci zemí RVHP, zejména se SSSR a dosáhnout široké dělby práce jako důležitého zdroje efektivnosti v této oblasti a základního předpokladu pro zúžení rozsahu tématického zaměření čs. výzkumné a vývojové základny. V tomto smyslu zajistit, aby teze o účelnosti integrace čs. výzkumné a vývojové základny s výzkumnými základnami ostatních socialistických zemí pronikla do vědomí a rozhodování pracovníků řídících orgánů, vedoucích pracovníků výzkumných ústavů i výzkumných kolektivů a vedla je k aktivitě při zabezpečování záměrů v této oblasti.

K plánovitému řízení rozvoje vědy a techniky je třeba vypracovat jednotnou koncepci řízení vědy a výzkumu, která vytvoří systémové a ekonomické předpoklady k zvýšení úlohy státu i středních článků v řízení vědecko-technického rozvoje pro zlepšení koordinace mezi základním výzkumem, aplikovaným výzkumem a výrobou, pro hospodárnější vynakládání prostředků na výzkum a vývoj ze státního rozpočtu a pro zlepšení realizace výsledků výzkumu a vývoje.

Přitom je nutno věnovat zvláštní pozornost dořešení soustavy vědecko-technických informací, pokud jde o rychlost a úplnost sdělovaných informací, ve kterých jsou další rezervy efektivnosti ve vědecko-technickém rozvoji.

Tato soustava řízení vědy a techniky musí být v souladu s principy plánovitého řízení národního hospodářství.

Sněmovna národů vyslovuje souhlas s dosavadními opatřeními vlády a jejích orgánů při zabezpečování vědecko-technického rozvoje v ČSSR. Předpokládá, že vláda ČSSR bude i nadále věnovat pozornost rozvoji výzkumné a vývojové základny, vytváření jednotné soustavy řízení vědy a techniky v souladu s principy plánovitého řízení národního hospodářství, zajišťování intenzifikace vědecko-výzkumných prací a vytváření podmínek pro maximální využívání výsledků vědy a techniky v praxi.

Sněmovna národů předpokládá, že vláda ve smyslu navrhovaného programu prací na prognózách a dlouhodobém výhledu učiní potřebná opatření na spojení programu vědecko-technického rozvoje s dlouhodobým rozvojem národního hospodářství a celkovým společenským rozvojem.

Zároveň Sněmovna národů upozorňuje na nutnost soustředit pozornost ústředních orgánů řízení na zabezpečení realizace výsledků vědecko-technického rozvoje a jeho spojení s procesem komplexní socialistické racionalizace.

Sněmovna národů doporučuje ministru pro technický a investiční rozvoj ČSSR, aby v procesu realizace páté pětiletky hledal dodatečně zdroje na modernizaci spotřebního a potravinářského průmyslu.


Ing. Píš v.r., Ing. Souček v.r.
Mihálik v.r.
ověřovatelé
předseda Sněmovny národů

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP