Středa 18. listopadu 1970

USNESENÍ SNĚMOVNY NÁRODŮ

k návrhu výborů Sněmovny národů pro sociální politiku a ústavně právního ke zprávě o působení zákoníku práce při upevňování pracovní kázně a omezování absence a nežádoucí fluktuace

Sněmovna národů v 9. schůzi dne 18. listopadu 1970 na základě zprávy podané ministrem práce a sociálních věcí ČSSR M. Štanceľem projednala působení zákoníku práce při upevňování pracovní disciplíny a omezování absence a nežádoucí fluktuace a dospěla k těmto závěrům:

Pozitivním odrazem politické konsolidace ve společnosti je postupující konsolidace v národním hospodářství, kterou potvrzují ekonomické výsledky dosahované v letošním roce. Kladným rysem současného ekonomického vývoje je, že potřeby národního hospodářství jsou zajišťovány zvýšenou tvorbou finančních a hmotných zdrojů, zejména rychlejším růstem průmyslové výroby, příznivým vztahem produktivity práce k průměrným výdělkům a v uklidnění na vnitřním trhu.

Výrazně lepších výsledků je dosahováno zejména v těch podnicích a závodech, kde pracující prokazují odhodlání, obětavost a disciplínu při prosazování zájmů socialistické společnosti, zapojují se do socialistické soutěže a uzavírají hodnotné závazky na počest 50. výročí založení Komunistické strany Československa a přispívají tím účinně k realizaci programových cílů a úkolů vytyčených usneseními ústředního výboru KSČ. Na dosahování lepších výsledků má významný vliv zvyšující se péče vedoucích hospodářských pracovníků o racionální hospodaření s pracovními silami, o plné využití fondu pracovní doby, o upevňování pracovní disciplíny. Lepší výsledky jsou dosahovány také tam, kde výchovným působením společenských organizací, zejména Československého revolučního odborového hnutí, zvýšil se pocit odpovědnosti vůči společnosti u všech pracujících.

Přes uvedené kladné jevy existují v národním hospodářství značné rezervy v intenzifikaci hospodářského vývoje, zejména ve využívání fondu pracovní doby, základních prostředků, v mobilizaci zásob a zkvalitnění řízení na všech stupních.

Nedobrý stav je zejména na těch pracovištích, kde je na nízké úrovni pracovní disciplína, což se projevuje zejména v tom, že není plně využívána pracovní doba, je porušována technologická kázeň, dochází k poškozování socialistického majetku, nejsou dodržovány zásady bezpečnosti práce a není respektována autorita vedoucích pracovníků.

Především tyto nedostatky, uvedené ve zprávě ministra práce a sociálních věcí ČSSR a zjištěné i poslanci, ukazují, že je nutné v dalším období soustředit pozornost vedoucích pracovníků na všech stupních řízení a společenských organizací, zejména organizací ROH a Socialistického svazu mládeže, na důsledný postup proti narušovatelům pracovní disciplíny a proti pracovníkům, poškozujícím zájmy společnosti nežádoucí absencí a fluktuací. K tomu účelu je nutné plně využívat zákoníku práce i všech ostatních právních norem a uplatňovat je současně s opatřeními, která vyplynula z usnesení federální vlády ze dne 10. září t. r. č.209.

Sněmovna národů zdůrazňuje nutnost prohloubení organizátorské a politickovýchovné práce vedoucích pracovníků, která by se měla ve zvýšené míře projevit ve vztahu k pracující mládeži. Také školy by měly věnovat mimořádnou pozornost tomu, aby se mládež pro volbu svého povolání rozhodovala v souladu s celospolečenskými zájmy.

Současně považuje za nutné, aby se soustavně nadále sledovala účinnost přijatých opatření, stav pracovní disciplíny a pohyb pracovních sil a aby se důsledně využívalo všech právních předpisů, které umožňují odměnit dobré pracovníky morálně i hmotně, a postihovat ty, kteří pracovní disciplínu a morálku narušují.

Dále zdůrazňuje, že je třeba na všech stupních řízení zásadně dbát o rychlé zavádění komplexní socialistické racionalizace, která by měla našim i zahraničním odběratelům přinášet vyšší kvalitu a užitnost výrobků a výrobcům možnost koncentrace a standardizace výroby, její specializaci s vysokou směnností při zlepšení výrobních, pracovních i řídících postupů.

Nerovnovážnost v bilanci pracovních sil nelze řešit tím způsobem, že pracovníci v společensky nežádoucí míře přecházejí z jednoho podniku do druhého, což ještě víc zhoršuje napjatou situaci. Sněmovna národů podporuje proto limitovaný rozpis pracovních sil, k čemuž mohou také napomoci dohody mezi podniky o nepřetahování pracovníků.

Sněmovna národů podporuje závěry přijaté vládou ČSSR a konstatuje, že jejich důsledné uplatňování může přinést žádoucí zlepšení v oblasti pracovní disciplíny, v rozmísťování a stabilizaci pracovních sil, zejména dosažením větší vyváženosti mezi nabídkou a poptávkou po pracovních silách a usměrněním pohybu pracovních sil v souladu se zájmem společnosti.


V Praze dne 18. listopadu 1970


O. Súlety v.r. Ing.Souček v.r.
V. Mihálik v.r.
ověřovatelé
předseda Sněmovny národů

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP