Středa 29. ledna 1969

PŘÍLOHY

Usnesení Sněmovny národů

k návrhu na postup volby orgánů Sněmovny národů

- volební řád -

Sněmovna národů v 1. /ustavující/ schůzi dne 29. ledna 1969

schválila

volební řád pro volbu orgánů Sněmovny národů.

Volební řád pro volbu předsedy a místopředsedů

Federálního shromáždění

na společné schůzi obou sněmoven

Volba předsedy Federálního shromáždění, prvního místopředsedy a místopředsedů Federálního shromáždění se provádí tajným hlasováním.

Předsedu a místopředsedy Federálního shromáždění volí Sněmovna lidu a Sněmovna národů z členů předsednictva Federálního shromáždění. Stane-li se předsedou Federálního shromáždění poslanec, který je občanem České socialistické republiky, zvolí se prvním místopředsedou poslanec, který je občanem Slovenské socialistické republiky, nebo naopak.

Návrhy pro volbu funkcionářů a další návrhy může předkládat skupina poslanců nebo stranické skupiny poslanců a skupina poslanců bez politické příslušnosti.

Stranické skupiny poslanců mohou podat také společný návrh.

Další návrhy mohou podávat i jednotliví poslanci.

Volby se provádějí hlasovacími lístky s předtištěnými jmény kandidátů. V případě, že jsou podány další návrhy bezprostředně před volbou, použije se hlasovacího lístku bez předtištěných jmen kandidátů, poslanec uvede čitelně jméno navrženého kandidáta, pro kterého hlasuje.

K provedení voleb si zvolí z poslanců Sněmovna lidu 10ti člennou a Sněmovna národů 6ti člennou volební komisi.

Volební komise dohlížejí na provedení voleb, zejména dbají na vydání hlasovacích lístků, provádějí sčítání hlasů a oznamují předsedajícímu výsledek voleb v jednotlivých sněmovnách.

O výsledku voleb se sepíše protokol, který potvrdí členové obou komisí svým podpisem a zajistí zničení hlasovacích lístků.

V případě, že bude podáno více návrhů, než má být zvoleno, rozdají se prázdné hlasovací lístky, na které poslanci napíší čitelně jméno kandidáta, pro kterého hlasují. Zvolen je ten, který získá nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců v obou sněmovnách.

V případě, že žádný z navržených kandidátů nedosáhne v obou sněmovnách předepsané většiny hlasů, koná se nová užší volba mezi dvěma kandidáty, kteří obdrželi nejvíce hlasů.

Jestliže při nové volbě neobdrží žádný z kandidátů předepsané většiny hlasů přítomných poslanců v obou sněmovnách, přeruší předsedající schůzi a vyzve poslance, aby podali nové návrhy.

Volba předsedy Federálního shromáždění a volba prvního místopředsedy se provádějí odděleně. K volbě místopředsedů lze použít společné kandidátky.

V případě, že k návrhům uvedeným na společné kandidátce byly podány další návrhy, má poslanec právo upravit hlasovací lístek tak, že na původní kandidátce škrtne jméno kandidáta, se kterým nesouhlasí a dopíše jméno navrženého kandidáta, pro kterého hlasuje. Další návrhy na funkci předsedy, 1. místopředsedy a místopředsedů Federálního shromáždění mohou být předloženy jen ze zvolených členů předsednictva Federálního shromáždění.

Při dalších návrzích na 1. místopředsedu je nutno respektovat zásadu, že první místopředseda musí být občanem druhé republiky než je zvolený předseda FS.

Bude-li na hlasovacím lístku více kandidátů, než má být zvoleno, nebo poslanci, kteří nejsou členy předsednictva Federálního shromáždění, považuje se hlasovací lístek za odevzdaný pro neškrtnuté kandidáty a k dopsaným kandidátům se nepřihlíží.

Za neplatný hlasovací lístek se považuje ten, který není na předepsaném tiskopise.

V případě, že poslanec s navrženým kandidátem /kandidáty/ nesouhlasí, projeví svůj nesouhlas škrtnutím kandidáta na hlasovacím lístku.

Výsledky hlasování oznamuje předsedající společné schůzi obou sněmoven na základě výsledků z obou volebních komisí.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP