ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1971
I. volební období
129
Zpráva
předsedy České národní rady podle § 60 jednacího řádu ČNR
o činnosti předsednictva České národní rady
od 17. března 1971 do 7. července 1971
V období od 17. března 1971 do 7. července 1971 se konaly čtyři schůze předsednictva České národní rady, a to 21. dubna 1971, 22. dubna 1971, 20. května 1971 a 17. června 1971.
Předsednictvo ČNR věnovalo značnou pozornost základním otázkám souvisejícím se zlepšením metod práce a prohloubením činnosti ČNR a jejích orgánů. V této souvislosti projednalo předsednictvo České národní rady hodnocení činnosti ČNR v létech 1968 - 1969 s tím, aby v souladu se závěry hodnocení byla ve všech orgánech České národní rady důsledně uplatňována nejdoucí úloha KSČ, věnovaná soustavná péče ideově politické výchově a přípravě všech poslanců ČNR, aby byla zabezpečena koncepčnost v práci České národní rady a dbáno na důslednou realizaci přijímaných opatření. Byla zdůrazněna závažnost masově politické a organizátorské práce poslanců v jejich obvodech a prohlubovaní součinnosti s národními výbory.
Tyto závěry byly promítnuty i do návrhu plánu práce ČNR a jejích orgánů na druhé pololetí 1971 s cílem zabezpečit všestranně realizaci usnesení XIV. sjezdu KSČ v příští práci České národní rady. K tomu byla připravena i Směrnice předsednictva ČNR k rozpracování usnesení XIV. sjezdu KSČ do podmínek ČNR.
V souladu s těmito zásadními materiály byla projednána a přijata některá další opatření. Byly přijaty zásady pro dobudování informačního systému pro potřeby poslanců České národní rady, které mají pomáhat jejich práci ve volebních obvodech. Dále byly chváleny zásady vztahů ČNR k národním výborům, které mají přispět k prohloubení kontaktů poslanců a orgánů ČNR s národními výbory.
V rámci těchto vztahů byla dne 22. dubna 1971 uskutečněna společná schůze předsednictva ČNR a rady národního výboru hlavního města Prahy zabývající se problémy rozvoje hlavního města Prahy a pražské průmyslové aglomerace.
Obdobné zasedání se konalo dne 21. 7. 1971 v Brně s radou národního výboru města Brna.
Předsednictvo ČNR se ve svých schůzích pečlivě zabývalo podněty a návrhy poslanců ČNR. Kancelář ČNR předala náměty příslušným ministrům a lze konstatovat, že všichni na podněty poslanců reagovali a svá stanoviska sdělili buď přímo jednotlivým poslancům nebo prostřednictvím příslušných výborů ČNR. Rozsáhlejší odpověď na podněty poslanců zpracoval ministr financí ČSR a předal své souhrnné stanovisko k námětům předneseným k vládnímu návrhu zákona ČNR o cílech a hlavních úkolech státního prováděcího plánu rozvoje národního hospodářství a k státnímu rozpočtu na rok 1971. Stejně tak odpověděl na připomínky k finančním vztahům národních výborů k centru a k vynakládání finančních prostředků na rozvoj vědy a techniky. Rovněž Česká plánovací komise podala širší informaci k námětům poslanců týkajících se plánu rozvoje národního hospodářství a odpověděla na podněty, vztahující se k farmaceutickému průmyslu a k problémům vnitřního obchodu.
Dále předsednictvo projednalo a schválilo některá organizační a kádrová opatření související s prací orgánů ČNR.
K zabezpečení realizace jednotného systému branné výchovy obyvatelstva ČSR zřídilo předsednictvo Stálou pracovní skupinu předsednictva ČNR a jmenovalo jejím předsedou I. místopředsedu ČNR s. dr. Vladimíra Ambruze.
Doplnilo Stálou pracovní skupinu předsednictva ČNR pro zahraniční vztahy, jmenovalo její předsedkyní poslankyni Hedu Kolaříkovou a schválilo program její další činnosti.
Předsednictvo rovněž vyslovilo souhlas s vytvořením pracovní skupiny výboru ČNR pro obchod a dopravu k řešení problematiky drobného socialistického podnikání, do níž budou delegováni zástupci z jiných výborů České národní rady, zejména průmyslového a výboru pro národní výbory a národnosti.
Ve své schůzi dne 17. června 1971 schválilo předsednictvo ČNR novou organizaci Kanceláře ČNR; je vybudována na zásadách uplatňovaných pro uspořádání aparátu vrcholných zastupitelských sborů a souhlasilo rovněž s projektem perspektivní úpravy budovy ČNR, zpracovaném v souladu s jejím historickým charakterem.
V rámci legislativní činnosti se předsednictvo ČNR zabývalo návrhy federálních zákonů a mezinárodních smluv, jež přikázalo příslušným výborům ČNR!k projednání:
-:o geodézii a kartografii
- o úpravě státního rozpočtu československé federace na rok 1971
- o volbách do Federálního shromáždění
- o soustavě orgánů lidové kontroly
- o změnách Dohody o mnohostranném zúčtování v převoditelných rublech a o zřízení Mezinárodní banky hospodářské spolupráce
- o spolupráci mezi ČSSR a NDR v oblasti dopravy a o pasové, celní a jiné kontrole při přestupu státních hranic
- návrh změny čl. 86 Ústavy a ústavního zákona o československé federaci o prodloužení volebního období.
Příslušné výbory předložily předsednictvu ČNR své zprávy a předsednictvo na jejich základě přijalo usnesení, která byla odeslána předsedovi Federálního shromáždění.
V rámci své koordinační funkce projednalo předsednictvo ČNR zprávy jednotlivých výborů České národní rady:
- zprávu kulturního a školského výboru ČNR o zásadách přijímacího řízení na střední a vysoké školy na školní rok 1971/1972;
- zprávu výboru ČNR pro obchod a dopravu k současné problematice skladů a skladového hospodářství ČSR. Tohoto jednání se zúčastnil místopředseda vlády ČSR a předseda České plánovací komise s. inž. Rázl;
- zprávu průmyslového výboru ČNR o projednání rozhodujících problémů rozvoje sklářského průmyslu;
- zprávu ústavně právního výboru ČNR o stavu právní ochrany dětí a mládeže; bylo doporučeno vládě ČSR působit k důslednému plnění ustanovení zákona o rodině;
- zprávu výboru ČNR pro zemědělství a výživu k rozvoji a problémům meliorací a zúrodňovacích prací v ČSR a uložilo předsedovi výboru seznámit se závěry obsaženými ve zprávě příslušné rezortní ministry;
- zprávu průmyslového výboru ČNR o koncepci rozvoje technické a výrobní základny elektroniky a výpočetní techniky;
- zprávu Stálé pracovní skupiny předsednictva ČNR pro otázky mládeže a výboru ČNR pro národní výbory a národnosti o podílu mládeže na veřejné činnosti.
Předsednictvo ČNR zabezpečilo v uplynulém období některé akce, souvisící s mezinárodně politickými a vnitropolitickými vztahy.
Přijalo dne 16. června 1971 parlamentní delegaci republiky Chile. Návštěva přispěla k bližšímu poznání života lidu v obou zemích.
Předsednictvo dále převzalo záštitu nad oslavami 550. výročí konání čáslavského husitského sněmu; oslav, které byly zahájeny slavnostním projevem předsedy ČNR, se zúčastnila delegace ČNR.
V Praze dne 7. července 1971
Evžen Erban v. r.,
předseda České národní rady