ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1970

I. volební období

73

Zpráva

předsedy České národní rady podle § 60 jednacího řádu

České národní rady o činnosti předsednictva České národní rady

od 22. prosince 1969 do 15. dubna 1970

Předsednictvo ČNR konalo své schůze dne 28. 1. 1970 (mimořádné schůze) a dále dne 5. 2. 1970, 26. 2. 1970, 19. 3. 1970 a 2. 4. 1970.

Dnem 5. února 1970 prohlásilo předsednictvo ČNR podle čl. 104 odst. 2 ústavního zákona č. 143/1968 Sb., o čs. federaci, a podle § 51 odst. 2 č. 1 zákona ČNR č. 1/1969 Sb., o jednacím řádu České národní rady, podzimní zasedání České národní rady za ukončené. Tím převzalo podle § 53 zákona České národní rady č. 1/1969 Sb., o jednacím řádu ČNR, plnění působnosti České národní rady, kterou vykonávalo až do 2. dubna 1970; k tomuto dni bylo svoláno jarní zasedáni České národní rady.

Ve zmíněné mimořádné schůzi dne 28. 1. 1970 předsednictvo České národní rady podle § 52 odst. 1 písm. a) zák. č. 1/1969 Sb., o jednacím řádu ČNR, přijalo demisi dosavadního předsedy vlády ČSR prof. Ing. J. Kempného, CSc. a jmenovalo předsedou vlády ČSR Josefa Korčáka, který složil do rukou předsedy ČNR ústavou předepsaný slib.

Předsednictvo ČNR ve své řídicí práci schválilo plány práce výborů ČNR na I. pololetí 1970 a pracovní program předsednictva ČNR, aby zabezpečilo intenzivní orientaci České národní rady a jejích orgánů na úkoly jejího ústavního poslání, směřující k zabezpečení linie KSČ, vyjádřené zejména realizační směrnicí z května 1969 a usnesením ÚV KSČ z ledna 1970.

V souvislosti s tím schválilo předsednictvo ČNR i plán práce Nejvyššího kontrolního úřadu ČSR na I. pololetí 1970.

Předsednictvo ČNR projednalo závěry jednání svého předsedy s předsedou Federálního shromáždění a předsedou Slovenské národní rady, dále s předsedou vlády ČSR a s představiteli Národní fronty.

V jednáních mezi Federálním shromážděním, Slovenskou národní radou a Českou národní radou byly dohodnuty otázky dalšího prohloubení spolupráce mezi zastupitelskými orgány navzájem, zejména s cílem uplatnit úlohu národních rad ve federálním zákonodárství, zabezpečit koordinaci mezinárodních styků z úrovně Federálního shromážděni a koordinaci výkonu kontrolní funkce.

Ve vztazích mezi Českou národní radou a vládou ČSR byl položen důraz na součinnost vyplývající z ústavních práv a povinností vlády ČSR a jejích členů vůči České národní radě. Byly zpřesněny formy a metody kontrolní působnosti ČNR vůči výkonným státním orgánům ČSR a dohodnut způsob zabezpečení vzájemné informovanosti ČNR a vlády ČSR.

Pokud jde o vztahy k Národní frontě ČSR, bylo konstatováno, že dosavadní praxe vzájemné spolupráce se osvědčila, a že je možné ji dále prohlubovat. Příznivé podmínky pro tuto spolupráci vytváří též postupující konsolidační proces ve státě a společnosti a posilování vedoucí úlohy Komunistické strany Československa v obou orgánech.

Předsednictvo České národní rady se za účasti místopředsedy vlády ČSR prof. Ing. Antonína Červinky zabývalo plánem práce vlády na I. pololetí 1970. Potvrdilo se, že je nezbytné soustředit úsilí v přípravě pětiletého plánu na to, aby plán nepřipouštěl inflační tendence v požadavcích na státní prostředky a nerozptyloval je - jako je tomu ve značné míře např. v terciární sféře -, ale šel cestou co největší účinnosti ukládaných prostředků, uvolňoval fond pracovní síly a umožňoval alespoň minimální strukturální změny v průmyslové základně a její částečnou modernizaci.

Na návrh ústavně právního výboru vyslovilo souhlas se Zásadami Smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci mezi Československou socialistickou republikou a Svazem sovětských socialistických republik a uvítalo, že nová Smlouva má vyjádřit socialistický a internacionální charakter vzájemných vztahů, jakož i výsledky, jichž bylo při uskutečňování spolupráce mezi oběma státy dosaženo.

Zpráva výboru pro národní výbory a národnosti vyjádřila úspěšný rozvoj soutěže národních výborů na počest 25. výročí osvobození ČSSR Sovětskou armádou. Z celkového počtu obcí a měst uzavřelo své závazky přes 80% a hodnota provedených prací převyšuje minulá léta. Výrazněji se také podílejí na soutěži závody a společenské organizace.

Podle § 51 odst. 2 č. 10 zákona ČNR č. 1/1969 Sb., o jednacím řádu ČNR, stanovilo předsednictvo pořadí místopředsedů České národní rady takto:

1. JUDr. Vladimír Ambruz

2. Věroslav Jedlička

3. František Toman.

Předsednictvo ČNR na návrh kulturního a školského výboru ustavilo pracovní skupinu předsednictva ČNR pro otázky mládeže a pověřilo jejím vedením svého člena poslance ČNR A. Himla.

Předsednictvo ČNR dále projednalo některé kádrové změny ve státních orgánech ČSR. Na návrh generálního prokurátora ČSSR jmenovalo předsednictvo generálním prokurátorem ČSR promovaného právníka Oldřicha Dolejšího.

Z funkce náměstka generálního kontrolora ČSR byl odvolán Ing. J. Steinmassl a z funkce člena rady generálního kontrolora ČSR Ing. E. Smolka, vedoucí plánovacího odboru Severomoravského KNV Ostrava, Ing. Z. Pokorný, vývojový pracovník Čs. cihlářských závodů Brno, Ing. L. Jankovcová, Český svaz žen Praha, prof. JUDr. S. Stuna, CSc., vedoucí katedry hospodářského práva Vysoké školy ekonomické Praha. Novými členy rady generálního kontrolora jmenovalo předsednictvo PhDr. M. Čecha, vedoucího infúzních roztoků, n. p. Zdravotnické zásobování, Brno, závod Vyškov, Ing. A. Kaše, náměstka generálního ředitele oborového podniku Škoda Plzeň, Ing. J. Čevelu, obchodního ředitele VHJ Továrny strojírenské techniky trust podniká Praha, JUDr. Z. Solničkovou, vedoucí odděleni ministerstva zemědělství a výživy.

Předsednictvo ČNR projednala rovněž otázky publikační činnosti České národní rady a přijalo některá opatření ke zlepšení informovanosti poslanců i veřejnosti o činnosti České národní rady.

V souvislosti s tím byl vysloven souhlas s vydáním publikace o ČNR k 25. výročí osvobození ČSSR Sovětskou armádou.

Předsednictvo ČNR projednalo dále zprávy ústavně právního výboru, zpracované v součinnosti s příslušnými výbory, k vládním návrhům zásad zákonů, popř. k vládním návrhům zákonů, a to:

- návrh zásad zákona ČNR o silničním fondu;

- návrh zákonného opatření předsednictva Federálního shromáždění o zániku práva osobního užívání bytů a vyklizení bytů občanů, kteří se protiprávně zdržují mimo území ČSSR;

- návrh zákonného opatření předsednictva Federálního shromáždění o zřízení medaile "Za upevňování přátelství ve zbrani";

- návrh zákonného opatření předsednictva Federálního shromáždění, kterým se mění a doplňuje zákon č. 54/1963 Sb., o ČSAV.

Usnesení k vládním návrhům zákonů Federálního shromáždění byla předána předsednictvu Federálního shromáždění.

Ve své běžné práci vzalo předsednictvo České národní rady na vědomí zprávy a usnesení výborů České národní rady, zejména k těmto otázkám:

- domovy mládeže

- mzdová regulační opatření

- drobné socialistické podnikání

- rozvoj stavebnictví

- současná úroveň pošt

- koncepce ochrany přírodního prostředí

- zákonnost správních rozhodnutí vydaných národními výbory

- bezpečnost silničního provozu

- formy státního vlivu v oblasti kultury

- institucionální uspořádání péče o mládež a tělesnou výchovu

- postup projednání státního závěrečného účtu ČSR za r. 1969 v orgánech ČNR

- zásobování elektrickou energií a teplem

- stav investiční výstavby průmyslu stavebních hmot

- hlavní problémy textilního průmyslu

- výsledky kontroly bytové výstavby v Praze

- současný stav zajištění zásobování obyvatelstva v r. 1970

- příčiny nedostatku masa na spotřebitelském trhu

- činnost Českého červeného kříže a vývoj dárcovství krve.

Podle věcné povahy návrhů výborů přijalo předsednictvo ČNR opatření v rámci činnosti ČNR a jejích orgánů, popř. předalo příslušná doporučení vládě ČSR.

V Praze dne 13. dubna 1970


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP