ČESKÁ NÁRODNÍ RADA 1969

I. volební období

37

Vládní návrh

Zákon

České národní rady

ze dne……………1969,

kterým se mění a doplňuje zákon č. 41/1964 Sb., o hospodaření s byty

Česká národní rada se usnesla na tomto zákoně:

Čl. I

Zákon č. 41/1964 Sb., o hospodaření s byty, se mění a doplňuje takto:

1. § 1 zní:

"§ 1

Na předním místě dalšího rozvoje životní úrovně je zlepšování podmínek pro uspokojování potřeb bydlení. Proto naléhavým úkolem národních výborů, ústředních,a ostatních orgánů je ve spolupráci se společenskými organizacemi, zejména s Revolučním odborovým hnutím, všestranně pečovat o rozvoj bydlení. Lepší uspokojování potřeb bydlení vyžaduje zvyšovat aktivní účast obyvatelstva, podniků, družstev a ostatních organizací na řešení bytového problému a správně hospodařit s bytovým fondem."

2. § 2 zní:

"§ 2

S byty podle tohoto zákona hospodaří místní národní výbor, pokud tento zákon nesvěřuje hospodaření s nimi někomu jinému."

3. § 4 zní:

"§ 4

(1) Vlastník domu, v němž jsou byty, s nimiž místní národní výbor hospodaří, je povinen do 8 dnů hlásit místnímu národnímu výboru byt nově vystavěný nebo zřízený, byt uvolněný, byt, jehož se neužívá nebo užívá jen občas, a byt, jehož uživatel zemřel; v téže lhůtě je povinen hlásit, nastěhoval-li se někdo do bytu bez rozhodnutí místního národního výboru. Jde-li a byt vojenský (§ 68), je vlastník domu povinen podat hlášení orgánu vojenské správy; jde-li o byt ministerstva vnitra nebo byt Sboru nápravné výchovy (§ 69), je povinen podat hlášení jednak místnímu národnímu výboru a jednak orgánu ministerstva vnitra nebo orgánu Sboru nápravné výchovy.

(2) Uživatel bytu, který má dva nebo více bytů nebo byt nadměrný (§ 38), je povinen to ohlásit:

a) místnímu národnímu výboru, jde-li o byt, s nímž národní výbor hospodaří,

b) místnímu národnímu výboru a lidovému bytovému družstvu, jde-li o byt lidového bytového družstva,

c) organizaci, jde-li o byt podnikový (§ 66),

d) orgánu vojenské správy, jde-li o byt vojenský (§ 68),

e) místnímu národnímu výboru a orgánu ministerstva vnitra nebo orgánu Sboru nápravné výchovy, jde-li o byt ministerstva vnitra nebo Sboru nápravné výchovy (§ 69).

(3) Jsou-li byty v různých obcích, jej nutno je ohlásit místním národním výborům v těchto obcích."

4. § 5 zní:

"§ 5

(1) Místní národní výbory vedou seznamy nově vystavěných, zřízených a uvolněných bytů, s nimiž hospodaří. Tyto seznamy jsou veřejné. V seznamu se vyznačuje každé přidělení bytu s uvedením data a důvodu přidělení.

(2) Orgány ministerstva vnitra, orgány Sboru nápravné výchovy a lidová bytová družstva [Lidová bytová družstva jsou družstva, v nichž se sloučila po reorganizaci družstevnictví v roce 1951 veškerá, do té doby existující bytová družstva. V současné době spravují družstevní domovní majetek vybudovaný v ČSSR podle zákonů o stavebním ruchu.] vedou seznamy volných bytů ministerstva vnitra nebo Sboru nápravné výchovy a bytů v domech lidových bytových družstev. Uchazeči o takový byt mají práva do seznamu nahlédnout."

5. § 7 odst. 1 zní:

"§ 7

(1) V obcích, které mají více než 5000 obyvatel nebo jsou sídlem okresního národního výboru nebo které určí okresní národní výbor, zapíše místní národní výbor uchazeče, kteří nemají v obci vlastní byt, do místního seznamu jen tehdy, jestliže trvale pracují v této obci."

6. § 8 včetně nadpisu zní:

"§ 8

Seznamy pracovníků organizací

Organizace hospodařící s podnikovými byty vedou seznamy uchazečů o podnikový byt."

7. Nadpis § 9 a jeho odstavec 2 zní:

"§ 9

Seznamy vojáků z povolání, příslušníků ozbrojeného bezpečnostního sboru a příslušníků Sboru nápravné výchovy

(2) Podle týchž zásad vedou orgány ministerstva vnitra a orgány Sboru nápravné výchovy seznamy uchazečů, kteří jsou příslušníky ozbrojeného bezpečnosntního sboru nebo Sboru nápravné výchovy."

8. § 10 odst. 2 zní:

"(2) V obcích, které mají více než 5000 obyvatel nebo jsou sídlem okresního národního výboru nebo které určí okresní národní výbor, zapíše lidové bytové družstvo uchazeče, kteří nemají v obci vlastní byt, do seznamu jen tehdy, jestliže trvale pracují v této obci."

9. § 12 odst. 2 zní:

"(2) Při posuzování naléhavosti bytové potřeby vychází místní národní výbor ze zásady, že byty mají být přidělovány především uchazečům s nižšími příjmy a větším počtem dětí, mladým manželům a účastníkem národního boje za osvobození a pozůstalým po nich, kteří nebydlí nebo bydlí v bytě zdravotně závadném nebo zdravotně ne vhodném; účast na národním boji za osvobození se prokazuje osvědčením podle zákona o příslušnících československé armády v zahraničí a o některých jiných účastnících národního boje za osvobození." [§ 8 zákona č. 255/1946 Sb.]"

10. § 15 včetně nadpisu zní:

"§ 15

Pořadníky příslušníků ozbrojeného bezpečnostního sboru, Sboru nápravné výchovy a lidových bytových družstev

(1) Byty ministerstva vnitra, byty Sboru nápravné výchovy a byty v domech lidových bytových družstev se přidělují podle pořadníku, který orgán ministerstva vnitra, orgán Sboru nápravné výchovy a lidové bytové družstvo sestaví na krátké časové období, nejméně však na 3 měsíce.

(2) Orgán ministerstva vnitra, orgán Sboru nápravné výchovy a lidové bytové družstvo zapíší do pořadníku uchazeče zapsané do seznamu, kteří podle naléhavosti bytové potřeby a se zřetelem k významu své práce anebo k zásluhám v národním boji za osvobození přicházejí v nejbližším období v úvahu pro přidělení bytu; podle týchž skutečností určí pro každého uchazeče jeho pořadí.

(3) Jinak pro zápis uchazečů do pořadníku příslušníků ozbrojeného bezpečnostního sboru, příslušníků Sboru nápravné výchovy a členů lidových bytových družstev platí přiměřeně ustanovení o zápisu uchazečů do místních pořadníků."

11. § 16 zní:

"§ 16

(1) Uchazečům zapsaným do pořadníku členů lidového bytového družstva lze přidělit byt jen tehdy, jestliže pořadník schválil místní národní výbor.

(2) O žádosti lidového bytového družstva o schválení pořadníku rozhodne místní národní výbor do 30 dnů poté, kdy mu byl pořadník předložen. Proti rozhodnutí místního národního výboru se může odvolat jen lidové bytové družstvo.

(3) Místní národní výbor neschválí pořadník členů lidového bytového družstva, jestliže by podle něho měly být přiděleny byty v rozporu s tímto zákonem."

12. § 17 odst. 3 zní:

"(3) Orgán ministerstva vnitra, orgán Sboru nápravné výchovy a lidové bytové družstvo musí dovodit, každému svému uchazeči, aby nahlédl do seznamu a pořadníku, které sestavily."

13. § 20 odst. 1 písm. b) zní:

"b) členům vlád a členům předsednictev zákonodárných sborů, vedoucím ústředních orgánů a předsedům krajských národních výborů, jakož i osobám ve stejné funkční úrovni."

14. Dosavadní ustanovení § 21 se označuje jako odstavec 1 a připojuje se odstavec 2 tohoto znění:

"(2) Pokud nejde o vyklizení v důsledku zrušení práva užívat byt z důvodu obecného zájmu (§ 39), může místní národní výbor odmítnout přidělit náhradní byt za byt podnikový nebo vojenský, jestliže mu příslušná organizace nebo orgán vojenské správy nenavrhne k přidělení jiný podnikový nebo vojenský byt. Podnikový nebo vojenský byt, který organizace nebo orgán vojenské správy navrhne, přidělí místní národní výbor jako byt náhradní."

15. § 23 včetně nadpisu zní:

"§ 23

Byt v rodinném domku

(1) Národní výbory napomáhají k tomu, aby se do rodinného domku, v němž užívá byt jiný občan, mohl nastěhovat jeho vlastník nebo jeho zletilé děti nebo rodiče. Za tím účelem přidělují místní národní výbory náhradní byty uživatelům bytů v rodinných domcích nebo dbají, aby uživatelé těchto bytů byli zařazováni do družstevní nebo individuální bytové výstavby. Rovněž podporují uskutečňování výměn bytů mezi vlastníky rodinných domků a uživateli bytů v nich.

(2) S uvolněným bytem v rodinném domku místní národní výbor nehospodaří, jestliže jej do 6 měsíců ode dne uvolnění vlastník nebo jeho zletilé děti nebo rodiče začnou užívat, a to i k rekreačním účelům. Totéž platí, jestliže vlastník v téže lhůtě přenechá byt k užívání jinému občanu.

(3) Místní národní výbor může byt, který není využit ve lhůtě a způsobem uvedeným v odstavci 2, přidělit uchazeči z. místního seznamu, přičemž přednost má uchazeč, kterého navrhl vlastník. Souhlasí-li s tím vlastník rodinného domku, může místní národní výbor přidělit uvolněný byt v rodinném domku jako byt náhradní.

(4) Je-li rodinný domek ve spoluvlastnictví, může práv vyplývajících z předchozích ustanovení použít každý ze spoluvlastníků, a to podle vzájemné dohady, a nedojde-li k ní, podle rozhodnutí soudu (§ 139 obč. zák.)"

16. § 24 včetně nadpisu zní:

"§ 24

Byty v soukromém domě, který plní účel rodinného domku

Z přidělovacího práva místního národního výboru jsou vyňaty byty v obytném domě v soukromém vlastnictví, který podle rozhodnutí místního národního výboru plní účel rodinného domku (§ 60a), prohlásí-li vlastník domu místnímu národnímu výboru zároveň s ohlášením uvolněného bytu nebo do 8 dnů poté, co se stalo vykonatelným rozhodnutí soudu nebo národního výboru o zrušení práva užívat byt, že se do 3 měsíců do bytu nastěhuje, nebo že v téže lhůtě v něm ubytuje své zletilé děti nebo své rodiče. Ustanovení § 23 odst. 4 platí zde přiměřeně."

17. § 25 včetně nadpisu zní:

"§ 25

Přidělování bytů ministerstva vnitra, bytů Sboru nápravné výchovy a bytů v domech lidových bytových družstev

(1) Byty ministerstva vnitra, byty Sboru nápravné výchovy a byty v domech lidových bytových družstev přiděluje místní národní výbor na návrh orgánu ministerstva vnitra, orgánu Sboru nápravné výchovy nebo lidového bytového družstva.

(2) Místní národní výbor přidělí byt, jestliže mu orgán ministerstva vnitra, orgán Sboru nápravné výchovy nebo lidové bytové družstvo nejpozději do 30 dnů po vzniku ohlašovací povinnosti navrhnou uchazeče zapsaného do pořadníku (§ 15).

(3) Nenavrhne-li orgán ministerstva vnitra, orgán Sboru nápravná výchovy nebo lidové bytové družstvo takového uchazeče ve stanovené lhůtě, může místní národní výbor přidělit byt uchazeči zapsanému do místního pořadníku, a to především příslušníku ozbrojeného bezpečnostního sboru, příslušníku Sboru nápravné výchovy nebo členu lidového bytového družstva."

18. § 26 včetně nadpisu zní:

"§ 26

Přidělování bytů vojenských a hospodaření s podnikovými a služebními byty

(1) Vojenské byty tvoří součást materiální základny Československé lidové armády. Přiděluje je orgán vojenské správy.

(2) S podnikovými byty a byty služebními hospodaří organizace po předchozím souhlasu závodního výboru Revolučního odborového hnutí, pokud je v organizaci ustaven."

19. V § 28 se odstavec 1 a 2 zrušují a ostatní odstavce se přečíslují.

20. § 30 zní:

"§ 30

(1) Výměnu bytu, s nímž hospodaří místní národní výbor, schvaluje místní národní výbor. Jsou-li byty, jež mají být vyměněny, v různých obcích, schvalují výměnu místní národní výbory v těchto obcích.

(2) Jde-li o byt v domě lidového bytového družstva, může místní národní výbor schválit výměnu jen tehdy, souhlasí-li s ní lidové bytové družstvo.

(3) Výměnu bytu v rodinném domku, s nimž místní národní výbor hospodaří, a výměnu části bytu vlastníka rodinného domku, která byla bez stavebních úprav přidělena jako samostatná bytová jednotka, lze schválit jen tehdy, souhlasí-li s výměnou vlastník rodinného domku."

21. § 31 zní:

"§ 31

Výměnu vojenského bytu nebo bytu ministerstva vnitra nebo Sboru nápravné výchovy schvaluje orgán vojenské správy nebo orgán ministerstva vnitra nebo orgán Sboru nápravné výchovy."

22. § 32 zní:

"§ 32

(1) K výměně bytů podnikových a bytů služebních je třeba souhlasu organizace daného po předchozím souhlasu závodního výboru Revolučního odborového hnutí.

(2) Rovněž k výměně bytu v rodinném domku, s nímž místní národní výbor nehospodaří, je třeba souhlasu vlastníka rodinného domku."

23. § 34 zní:

"§ 34

(1) Uživatel bytu může přenechat část svého bytu k bydlení jinému občanu. Část bytu podnikového, bytu služebního, bytu ministerstva vnitra, bytu Sboru nápravné výchovy, bytu v domě lidového bytového družstva a bytu v rodinném domku může uživatel bytu přenechat k bydlení jen se souhlasem organizace hospodařící s těmito byty, popřípadě orgánu ministerstva vnitra nebo Sboru nápravné výchovy nebo vlastníka rodinného domku.

(2) Jde-li o byt, s nímž národní výbor hospodaří, je k přenechání části bytu třeba přivolení místního národního výboru. Přivolení není třeba, přijme-li uživatel do svého bytu děti, vnuky, rodiče, sourozence, zetě nebo snachu."

24. § 35 se zrušuje.

25. V § 38 se mění odstavec 3 a připojuje se odstavec 4; ustanovení těchto odstavců zní:

"(3) Ustanovení předchozích odstavců se nevztahují

a) na byty v rodinných domcích, s nimiž místní národní výbor nehospodaří,

b) na byty služební užívané k jejich účelu,

c) na byty v obytných domech v soukromém vlastnictví, které podle rozhodnutí místního národního výboru plní účel rodinných domků, bydlí-li v nich vlastník (spoluvlastník) nebo jeho zletilé děti nebo rodiče (§ 60a),

d) na byty účastníků národního boje za osvobození a pozůstalých po nich,

e) na byty nevybavené a na byty bez příslušenství v rozsahu stanoveném ministerstvem vnitra.

(4) Právo užívat nadměrný byt podnikový nebo vojenský může zrušit místní národní výbor jen na návrh podniku nebo vojenské správy."

26. § 40 včetně nadpisu zní:

"§ 40

Zrušení práva užívat byt ve prospěch vlastníka rodinného domku

Místní národní výbor zruší na návrh vlastníka rodinného domku práva užívat byt v tomto domku, chce-li se vlastník do tohoto bytu nastěhovat nebo jestliže jej potřebuje pro své zletilé děti nebo rodiče."

27. § 42 zní:

"§ 42

Odvolání proti rozhodnutí o zrušení práva užívat byt nelze odejmout odkladný účinek. Lze jej však odejmout odvolání proti příkazu k vystěhování z bytu, do něhož se jeho uživatel nastěhoval bez rozhodnutí místního národního výboru nebo jiného příslušného orgánu."

28. § 44 odstavec 1 se v závěru doplňuje takto:

"Jestliže vlastník rodinného domku, jeho zletilé děti nebo rodiče, v jejichž prospěch bylo užívací právo zrušeno, dávají k dispozici svůj byt, který se uvolní až při výkonu rozhodnutí příslušného orgánu o vyklizení bytu v rodinném domku, nebo jestliže uživatel bytu, s nímž hospodaří národní výbor, je pracovníkem organizace a má se nastěhovat do podnikového bytu organizace nebo bytu služebního, který se teprve uvolní, počítá se lhůta k vyklizení ode dne vykonatelnosti rozhodnutí a přidělení těchto bytů jako náhradních."

2. § 46 se zrušuje.

30. § 49 odst. 2 zní:

"(2) Totéž platí pro přidělování náhradního bytu pracovníku organizace, který z důvodu obecného zájmu nebo z jiných vážných důvodů přestal pro ni pracovat a má vyklidit podnikový byt."

31. V § 50 se mění ustanovení odstavce 1 a připojuje se odstavec 3; ustanovení těchto odstavců zní:

"(1) Uživateli podnikového bytu nebo bytu služebního, který přestal pro organizaci bez vážných důvodů pracovat a organizace byt naléhavě potřebuje pro jiného svého pracovníka, může místní národní výbor přidělit náhradní byt, v němž připadá z úhrnu podlahové plochy obytných místností na uživatele bytu a na každého dalšího příslušníka jeho domácnosti méně než 8 m2 (§ 65 odst. 2).

(3) Místní národní výbor může dále přidělit takový náhradní byt i občanovi, jehož práva užívat byt v rodinném domku bylo zrušena na návrh vlastníka rodinného domku, jestliže uživatel v rodinném domku v přeplněném bytě již bydlí, nebo může prokazatelně uspokojit v dohledné době svou bytovou potřebu z vlastních zdrojů."

32. V § 51 ustanovení odstavce 2 a odstavce 3 písm. b) zní:

"(2) Ruší-li se právo užívat byt podle ustanovení § 184 písm. a) a b) občanského zákoníku nebo podle ustanovení § 40 tohoto zákona, lze náhradní byt přidělit také v obci, která s obcí, v níž je vyklizovaný byt, územně souvisí, tvoří s ní jednotnou hospodářskou oblast a je s ní spojena veřejnými dopravními prostředky. V případech uvedených v § 50 odst. 1 lze náhradní byt přidělit též v obci, kam přešel dosavadní uživatel pracovat.

(3) V jiné obci lze též přidělit náhradní byt,

b) ruší-li se práva užívat vojenský byt, byt ministerstva vnitra nebo byt Sboru nápravné výchovy."

33. § 53 odstavec 1 se doplňuje ustanoveními písm. e) až h) a připojuje se odstavec 2; tato ustanovení zní:

"e) dřívějšímu vlastníku rodinného domku nebo bytu v osobním vlastnictví, který k němu pro účinnosti tohoto zákona převedl vlastnictví na jiného a který se smluvně zavázal vyklidit byt nebo část bytu v něm bez nároku na náhradní byt nebo náhradní ubytování;

f) uživateli bytu, kterému vznikne právo uzavřít dohodu a odevzdání a převzetí přiměřeného bytu nebo právo jiný přiměřený byt užívat; vznikne-li takové právo až po vydání rozhodnutí soudu nebo místního národního výboru o povinnosti vyklidit byt, pokládá se jeho vznik za přidělení přiměřeného náhradního bytu. Místní národní výbor přidělí příslušníkům jeho domácnosti vlastní náhradní byt nebo, nejde-li o rodinu, poskytne náhradní ubytování, jestliže by se při jejich odstěhování společně s uživatelem stal jeho byt zdravotně nevhodný nebo byl-li by tím znemožněn výkon jejich povolání;

g) občanu, který se nastěhoval do bytu, s nímž místní národní výbor nehospodaří, bez dohody o odevzdání a převzetí bytu;

h) občanu, jehož práva užívat byt v rodinném domku, s nímž místní národní výbor nehospodaří (§ 23 odst. 2), bylo zrušena nebo zaniklo, pokud je splněna podmínka, na níž byla smluvně vázána povinnost občana vystěhovat se z bytu bez nároku na náhradní byt nebo náhradní ubytování.

(2) Občanům uvedeným v odstavci 1 písm. a), b) a e) až h) musí však být poskytnuto přístřeší (například pokoj v hotelu nebo v ubytovně) do doby, než si opatří řádné ubytování. Osobám uvedeným v odstavci 1 písm. c) a d) musí být zajištěno uskladnění jejich bytového zařízení a ostatních věcí domácí a osobní potřeby."

34. Za § 60 se vkládá § 60a tohoto znění:

"§ 60a

Místní národní výbor může na návrh vlastníka rozhodnout a tom, že obytný dům v soukromém vlastnictví nejvýše o 4 bytech, anebo i dům s větším počtem bytů, shoduje-li se nebo převyšuje-li počet jeho spoluvlastníků počet bytů, plní ve smyslu tohoto zákona (§ 24 a § 38 odst. 3 písm. c) účel rodinného domku. Místní národní výbor takto rozhodne vždy, jde-li o domy ve vlastnictví účastníků národního boje za osvobození, které jim byly přiděleny podle dřívějších předpisů z konfiskovaného majetku jako rodinné domky."

35. § 63 odst. 1 a 4 včetně nadpisu zní:

"§ 63

Obytná místnost

(1) Za obytnou místnost se považuje přímo osvětlená a přímo větratelná místnost o podlahové ploše alespoň 8 m2, kterou lze přímo nebo dostatečně nepřímo vytápět a jež je vzhledem ke svému stavebně technickému uspořádání a vybavení určena k celoročnímu bydlení. U experimentální výstavby se započítává do úhrnu podlahové plochy obytných místností i plocha ložnic a dětských pokojíků o výměře alespoň 7 m2.

(4) Ministerstvo vnitra stanoví, jakým způsobem se zjišťuje podlahová plocha obytných místností a bytů."

36. § 66 včetně nadpisu zní:

"§ 66

Podnikové byty

(1) Podnikové byty jsou byty trvale určené pro ubytování pracovníků organizací, které mají ve vlastnictví, ve správě nebo v trvalém užívání budovy, v nichž se tyto byty nacházejí, popřípadě organizací, které se podílely na výstavbě budovy sdružením svých prostředků.

(2) Za podnikové byty se nepovažují byty, jejichž uživatelům nebyl byt přidělen jakou podnikový na návrh organizací uvedených v odstavci 1. K výměně těchto bytů je však třeba souhlasu takové organizace."

37. § 67 odst. 1 včetně nadpisu zní:

"§ 67

Služební byty

(1) Služební byty jsou byty trvale určené pro ubytování pracovníků organizací, zřízené při veřejných nebo provozních budovách nebo vystavěné při provozních objektech zdravotnických zařízení, při školách a školských zařízeních nebo při ústavech sociální péče, pokud tyto byty jsou určeny pro ubytování pracovníků, kteří jsou pověřeni střežením těchto budov, objektů, zařízení a ústavů, nebo jsou z jiných služebních (pracovních) důvodů povinni v nich bydlet proto, že by jinak byl ohrožen provoz podniku (ústavu, zařízení) nebo znemožněn výkon jejich zaměstnání."

38. § 68 odst. 1 č. 1 zní:

"(1) Vojenské byty jsou:

1. byty v obytných domech spravovaných vojenskou správou, dále byty v ostatních obytných domech určených výhradně pro ubytování vojáků z povolání, jakož i jednotlivé byty, které vojenská správa získala nebo získá z bytové výstavby;"

39. § 69 včetně nadpisu zní:

"§ 69

Byty ministerstva vnitra a byty Sboru nápravné výchovy

(1) Byty ministerstva vnitra a byty Sboru nápravné výchovy jsou:

1. byty v obytných domech určených výhradně k ubytování příslušníků ozbrojeného bezpečnostního sboru nebo Sboru nápravné výchovy v činné službě a jednotlivé byty, které ministerstvo vnitra nebo Sbor nápravné výchovy získaly nebo získají z bytové výstavby;

2. v jiných domech byty, jejichž uživateli byli dne 1. ledna 1957 příslušníci ozbrojeného bezpečnostního sboru nebo Sboru nápravné výchovy, avšak s výjimkou bytů, které

a) mají povahu podnikových bytů nebo služebních bytů, nebo

b) které jsou v domech lidových bytových družstev nebo v rodinných domcích.

(2) Byty ministerstva vnitra a byty Sboru nápravné výchovy uvedené v odstavci 1 č. 2 pozbyly této své povahy, jestliže pro 1. lednu 1957 přestal uživatel bytu být příslušníkem ozbrojeného bezpečnostního sboru nebo Sboru nápravné výchovy, anebo byt byl přidělen jiné osobě než příslušníku ozbrojeného bezpečnostního sboru nebo příslušník Sboru nápravné výchovy.

Byt rovněž pozbude této své povahy, jestliže po počátku účinnosti tohoto zákona přestane uživatel bytu být příslušníkem ozbrojeného bezpečnostního sboru nebo Sboru nápravné výchovy v činné službě nebo byt bude přidělen jiné osobě než příslušníku ozbrojeného bezpečnostního sboru nebo Sboru nápravné výchovy v činné službě."

40. § 70 včetně nadpisu zní:

"§ 70

Společná ustanovení pro vojenské byty, byty ministerstva vnitra

a byty Sboru nápravné výchovy

Vojenské byty, byty ministerstva vnitra a byty Sboru nápravné výchovy nepozbývají této své povahy, byl-li dům předán do správy organizace bytového hospodářství. V těchto případech je vojenskému orgánu, orgánu ministerstva vnitra nebo Sboru nápravné výchovy zachováno právo podat též návrh na zrušení práva užívat byt."

41. V § 75 se mění ustanovení písm. c) a doplňuje se ustanovení písm. f) a písm. g); tato ustanovení zní:

"c) budovy určené k přechodnému ubytování, internáty a budovy ústavů sociální péče, zdravotnické péče a jiných výchovných ústavů a zařízení s výjimkou bytů v nich,

f) rekreační domky, jimž byl tento charakter trvale přiznán rozhodnutím místního národního výboru,

g) domy, které jsou krajskými národními výbory určeny pro ověřování nových způsobů bydlení."

42. § 76 včetně nadpisu zní:

"§ 76

Přechodné ustanovení

Dosavadní podnikové byty, byty vystavěné z volných prostředků podniků a byty z bytové výstavby jednotných zemědělských družstev neztrácejí charakter podnikových bytů podle tohoto zákona, budou-li budovy, v kterých jsou tyto byty, převedeny do 31. prosince 1970 na organizace, jichž jsou uživatelé těchto bytů pracovníky."

43. § 77 včetně nadpisu se zrušuje.

Čl. II

Zrušuje se ustanovení § 4 vyhlášky č. 177/1964 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 41/1964. Sb., o hospodaření s byty.

Čl. III

Předsednictvo České národní rady se zmocňuje, aby ve Sbírce zákonů vyhlásila úplné znění zákona a hospodaření s byty, jak vyplývá ze změn a doplnění provedených tímto zákonem.

Čl. IV

Tento zákon nabývá účinnosti dnem… [Je vázáno na dílčí novelizaci občanského zákoníku.]


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP